Folytatódott a szlovák―magyar vita a Kárpát-medencei Magyar Képviselők Fórumáról (KMKF). Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke tegnapi komáromi találkozójukon azt kérte szlovák partnerétől, Pavol Paskától, hogy a szlovák parlament vonja vissza a KMKF-ről szóló határozatát.
A KMKF-ről szóló határozat visszavonása ma nem alku tárgya. Európában számtalan helyen van hasonló fórum ― hangsúlyozta Szili Katalin a találkozó után tartott sajtótájékoztatón. Pavol Paska szerint nem az a gond, hogy a magyarok találkoznak egymással, hanem az, hogy milyen jogi vagy nemzetközi jogi következményei vannak a KMKF működésének.
Február végéig a két parlament bizottságai egyeztetnek a Szlovákia és Magyarország közötti vitás kérdésekről — mondta Szili Katalin. Megállapodtak, hogy összeállítanak egy menetrendet, amelynek keretében február végéig találkoznak az egyes parlamenti szakbizottságok, ezt követően pedig március 10. körül ismét házelnöki tárgyalás lesz — hangsúlyozta Szili Katalin. Míg a két gazdasági bizottságnak a határon átnyúló fejlesztések céljait és területeit kell meghatároznia, az oktatási bizottságok a tankönyvek ügyéről és a kisebbségi iskolák uniós támogatásáról tárgyalnak majd, a kisebbségi bizottságok pedig felhatalmazást kapnak a kisebbségek helyzetének áttekintésére — tette hozzá a magyar Országgyűlés elnöke. A külügyi bizottságok feladata lesz a két parlament közötti együttműködés területeinek feltárása, különös tekintettel a Kárpát-medencei Magyar Képviselők Fórumának ügyére és a szlovák parlament határozataira.
Szili Katalin egy lépésnek, Pavol Paska egy ugrásnak nevezte a szlovák parlament tegnapi döntését, amely szerint magyarul is fel kell tüntetni a települések nevét a szlovákiai tankönyvekben. A szlovák házelnök szerint ez a döntés nyugvópontra juttatja az erről szóló vitákat, és mindenki megelégedésére szolgál, ezért is szavazták meg a Magyar Koalíció Pártjának tagjai.
Szili Katalin sajnálatosnak nevezte, hogy Robert Fico a szlovák parlamentben visszautasította Gyurcsány Ferenc levélben megfogalmazott javaslatait, és nyomatékosan hangsúlyozta: ,,a magyar―szlovák alapszerződés 15. cikkelye szerint a kisebbségek ügye a szerződés aláírásától kezdve nem belügy".