Obama inkább behozza a Clinton-gépezetet

2008. december 4., csütörtök, Világfigyelő

Barack Obama megválasztott amerikai elnök inkább bent, kormányának részeként, szövetségesként akarja tudni a Clinton-gépezetet, mint az adminisztráción kívüli kritikusként ― a The Wall Street Journal szerint ez az egyik oka annak, hogy Obama korábbi riválisát, a volt first ladyt választotta külügyminiszterének.

A konzervatív lap szerint Obama számítása világos, hiszen már eddig is egy sor neves ,,clintonistát" választott maga mellé; ilyen például az átmeneti csapatát irányító John Podesta, Rahm Emanuel, leendő kabinetfőnöke, valamint Eric Holder, a jövőbeni igazságügyi miniszter. Az újság leszögezte: elég meglepő ez egy olyan politikustól, aki az előválasztások során még azt hirdette a demokratáknak, hogy meg kell szabadulni a Clinton-évek módszereitől. Obama talán azt reméli, hogy az illúzióvesztés a demokrata oldalon kismértékű lesz, és eljárása egyesíti majd a háta mögött a Demokrata Pártot. Azzal pedig, hogy Robert Gatest meghagyta a Pentagon élén, arra számít, hogy elnémíthatja bizonyos republikánus erők bírálatát.

A liberális The New York Times úgy fogalmazott: megkönnyebbülést jelent Obama nemzetbiztonsági csapata azután, hogy Amerika vezető szerepe az utóbbi években szétmállóban volt a Fehér Ház rossz döntéseinek súlya alatt. Az újság szerint Hillary Clinton kinevezése Obama ,,szokásos magabiztosságát" tükrözi. Nem lehet alábecsülni a kihívásokat, amelyekkel az Obama-kormánynak szembe kell néznie; az elnöknek erős csapatra lesz szüksége, és a hétfőn bejelentett személyi döntések erős kezdetet jelentenek ― írta a lap.

Dana Milbank, a The Washington Post szemleírója megjegyezte: Obama változást hirdet, de ő maga máris lényegi változáson ment át. Drága barátjának nevezte a hétfői bejelentéskor Hillary Clintont, akit az előválasztási kampányban még azzal vádolt, hogy nem ért a külpolitikához, eddig jobbára csak utazgatott a világban, és külföldi vezetőkkel teázgatott. Milbank rámutatott: nagyon komoly, riasztó változás megy végbe. Obama korábban a clintoni politikai ügyintézés ellen kampányolt, most viszont a Clinton-adminisztráció felélesztésén fáradozik. Obama eddig legalább kilenc Clinton-veteránt jelölt ki a Fehér Ház vezető tisztségeire, a hét, eddig bejelentett kabinetszintű posztból négyen olyan személy fog szolgálni, aki a Clinton-kormányban is dolgozott.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön kire szavaz az elnökválasztás második fordulójában?









eredmények
szavazatok száma 931
szavazógép
2008-12-04: Világfigyelő - x:

Az EU keleti partnerei

Javaslatot tett az Európai Bizottság tegnap arra, hogy az Európai Unió ,,váltson lépést" keleti szomszédaival fenntartott kapcsolataiban, és létesítsen partneri viszonyt Örményországgal, Azerbajdzsánnal, Fehéroroszországgal, Grúziával, Moldovával és Ukrajnával.
2008-12-04: Világfigyelő - Mózes László:

Röviden

Kétnyelvűek lesznek a helynevek a szlovákiai kisebbségi tankönyvekben
Kétnyelvűek lesznek a földrajzi megnevezések a szlovákiai kisebbségi tankönyvekben ― döntötte el a szlovák parlament tegnap délben. Az első helyen a kisebbségi megnevezés lesz, azt követi a hivatalos szlovák megnevezés. A pozsonyi törvényhozás nagy többséggel elfogadta ugyanis a legerősebb kormánypárt, a Smer ilyen értelmű javaslatát. A parlamenti döntés értelmében csak azok a földrajzi megnevezések lennének kétnyelvűek, amelyek az adott kisebbség körében közismertek és általánosan használtak.