Kétnyelvűek lesznek a földrajzi megnevezések a szlovákiai kisebbségi tankönyvekben ― döntötte el a szlovák parlament tegnap délben. Az első helyen a kisebbségi megnevezés lesz, azt követi a hivatalos szlovák megnevezés. A pozsonyi törvényhozás nagy többséggel elfogadta ugyanis a legerősebb kormánypárt, a Smer ilyen értelmű javaslatát. A parlamenti döntés értelmében csak azok a földrajzi megnevezések lennének kétnyelvűek, amelyek az adott kisebbség körében közismertek és általánosan használtak.
Egyelőre nem világos, ki fogja eldönteni, hogy egy adott kisebbség nyelvén mely megnevezések a közismertek és általánosak. A térképészeti kiadványokban az államnyelven közölnék e megnevezéseket, s a kiadványok végén jegyzék, szótár tartalmazná a megfelelő kisebbségi megnevezéseket. A jelen lévő 125 képviselő közül 109 támogatta a javaslatot, 12 elutasította, négyen tartózkodtak. A kétnapos parlamenti vita nagyon indulatos volt, de a végső szavazás már simán, problémák nélkül zajlott le. ,,A jelen helyzetben az MKP elérte azt, amit csak lehetett" ― jelentette ki Berényi József, a párt alelnöke.
Fico elutasította Gyurcsány javaslatait
A szlovák miniszterelnök elutasította magyar partnere hatpontos javaslatcsomagját, amelyet a novemberi révkomáromi találkozón fogalmazott meg Gyurcsány Ferenc kisebbségi kérdésekben. Robert Fico a szlovák kormány tegnapi ülése utáni sajtóértekezleten kijelentette: ,,a magyar kisebbség jogai az alkotmány és más törvények által is biztosított" Szlovákiában, s ez a kisebbségvédelmi rendszer ,,egyike a legjobbaknak Európában". Szavai szerint Gyurcsány Ferenc indítványai elfogadhatatlanok. Válasza mind a hat pontban elutasító, s már tájékoztatta erről kormánya tagjait is.
Rice együttműködést vár Iszlámábádtól
Gyors és határozott együttműködésre szólította fel az amerikai külügyminiszter Pakisztánt a mumbai merényletek kivizsgálásában. ,,Mondtam, hogy Pakisztánnak sürgősen és határozottan kell cselekednie, maradéktalanul és átláthatóan együtt kell működnie az érintett országokkal" ― jelentette ki Condoleezza Rice tegnap Újdelhiben. Hozzátette, hogy a múlt heti támadások az al-Kaida nemzetközi terrorhálózat merényleteinek ismertetőjeleit viselik magukon.
Hontalanok a mumbai merénylők?
Állampolgárság nélküli fegyveresek követték el a terroristamerényleteket múlt héten Mumbaiban (Bombay) ― mondta Aszif Ali Zardari pakisztáni elnök, azt sejtetve, hogy Pakisztánban fognak ítélkezni a terrorcselekmények húsz gyanúsítottja felett, ha bizonyítékok merülnek fel bűnösségükről. ,,Úgy vélem, olyan hontalan fegyveresekről van szó, akik az egész térségben tevékenykednek (…), és az egész világot túszul ejtik. Ha lenne bizonyítékunk, a mi bíróságainkon ítélkeznénk felettük, a mi országunkban ítélkeznénk, és mi mondanánk ítéletet felettük" ― fogalmazott az elnök a CNN amerikai hírtelevízió Larry King Live című műsorában. Ismét határozottan tagadta, hogy bármilyen felelősség terhelné a támadásokért a pakisztáni államot. ,,Mi is áldozatok vagyunk" ― mondta a politikus az amerikai hírtelevíziónak. Megkérdőjelezte azt az indiai állítást is, hogy az egyetlen túlélő merénylő pakisztáni állampolgár.
Szkeptikusak a palesztinok
A palesztinok többsége úgy véli, hogy Barack Obama megválasztása az Egyesült Államok elnökének nem lesz semmilyen hatással az Izraellel fennálló konfliktus rendezésének esélyeire ― ez derül ki egy tegnap közzétett felmérésből. A Jeruzsálemi Média- és Kommunikációs Központ Ciszjordániában és a Gázai övezetben végzett felmérése szerint a megkérdezett palesztinok 57,5 százaléka gondolja úgy, hogy az izraeli―palesztin tárgyalások szempontjából nincs jelentősége az amerikai elnökváltásnak, 20,2 százalék derűlátóbb, 17,7 százalék borúlátóbb, a többiek nem tudtak határozott választ adni. A palesztinok több mint háromnegyede (75,7 százalék) egyáltalán nem elégedett a Washington által patronált békefolyamatban vállalt amerikai szereppel.