Véglegesek a választások eredményeiKezdődnek a Cotroceni-palotai tárgyalások

2008. december 5., péntek, Közélet

Közzétette tegnap a Központi Vá­lasztási Iroda a novermber 30-i parlamenti választások hivatalos végeredeményeit, amelyek a Hivatalos Közlönyben jelennek meg. A korábbi eredményekhez képest semmilyen változás nem történt, így — bár a legtöbb voksot a Szociáldemokrata Párt—Konzervatív Párt szövetsége kapta — a Demokrata-Liberális Párt szerezte meg a legtöbb mandátumot a törvényhozásban.

Az Emil Boc vezette alakulatnak hárommal több honatyája lesz, mint a Mircea Geoană által irányított szövetségnek. Így az alsóházban 115 demokrata-liberális, 114 szociáldemokrata, 65 liberális, 22 RMDSZ-es honatya lesz, továbbá 18 nemzeti kisebbség képviselője szerzett mandátumot. A felsőházban hasonlóak az arányok: a Demokrata-Liberális Pártnak 51, a Szociáldemokrata Párt—Konzervatív Párt szövetségének 49, a Nemzeti Liberális Pártnak 28, az RMDSZ-nek 9 szenátora lesz. A hivatalos végeredmények közlése után tegnap Traian Băsescu államfő bejelentette: mára konzultációra hívja a parlametni pártok képviselőit a parlamenti többség kialakítása és a kormányfő kinevezése ügyében.

Tegnap este Traian Băsescu államfő leszögezte: a pártokkal való tanácskozáson a parlamentben megszerzett mandátumok számát veszi figyelembe. ,,Ezt tettem 2004-ben is, amikor egy mandátum különbség volt a D. A. Szövetség és a Szociáldemokrata Párt között" — jelentette ki Băsescu. Az alkotmány előírásainak megfelelően a mandátumok számának növekvő sorrendjében hívta tanácskozásra az alakulatok képviselőit. Az első megbeszélés 10 órakor lesz a nemzeti kisebbségek képviselőivel. A parlamentet december 15-re hívta össze az államfő, egyúttal reményét fejezte ki: az új kormány karácsonyig megalakul. Sajtónyilatkozatá­ban az államfő elmondta: jobboldali párt politikusát szeretné a miniszterelnöki székben látni, burkoltan kizárta annak lehetőségét, hogy Mircea Geoanăt vagy Călin Popescu Tăriceanut nevezze ki kormányfővé. ,,Olyan politikust nevezek ki kormányfővé, akiben megbízom" — szögezte le. Hangsú­lyozta: gazdasági válság idején nem tanácsos a kisebbségi kormányzás, ezért két vagy akár három pártból álló koalíciót tartana elfogadhatónak. ,,A legfontosabb, hogy olyan kormánya legyen Romániának, amely képes kezelni a válságot" — tette hozzá. Az államfő egyúttal bírálta a választási törvényt, amiért a visszaosztás során méltánytalan eredmények születnek. Hangsú­lyozta: a korábbi listás szavazási rendszerhez képest előrelépésnek minősíthető a jelenleg érvényben levő törvény, ám módosítani kell azt. Tegnap újabb forgatókönyvek merültek fel a parlamenti többség kialakításáról, a sajtó a kisebbségi kormány lehetőségéről is beszámolt, estig azonban semmilyen egyezményt nem kötöttek egymással a pártok.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön kire szavaz az elnökválasztás második fordulójában?









eredmények
szavazatok száma 554
szavazógép
2008-12-05: Máról holnapra - Simó Erzsébet:

A nacionalizmus új papjai

De jó is lenne, ha csillapodna, teret vesztene a nacionalizmus Romániában. De úgy tetszik, a Nagyrománia Párt és Gigi Becali alakulatának választási veresége csak a két kiürült, elcsépelt szólamokat és riogatásokat ismételgető, magát a románság vezérének tartó figura iránti érdeklődés lenullázódása volt.
2008-12-05: Közélet - Farkas Réka:

Alternatívát kívánnak a választók (Eredményeket értékel az MPP)

Nem ártott, de nem is használt az MPP presztízsének az, hogy függetleneket támogattak a parlamenti választásokon — vélekedik Csinta Samu háromszéki ügyvezető elnök, aki ismét leszögezte, továbbra is rossz és elhibázott lépésnek tartják az országos elnökség döntését, hogy nem méretkeztek meg pártként.