Egykori olvasmányaimA megélt háború

2022. május 12., csütörtök, Kultúra

Erich Maria Remarque (eredetileg Erich Paul Remark, a Maria keresztnévvel szeretett édesanyjára emlékezik, 1898 Osnabrück – 1970 Locarno) a két világháború közti európai irodalom hangsúlyos regényírója. Legismertebb regényeit,  a Nyugaton a helyzet változatlan (1929), és a Három bajtárs címűt (1937) olvastam.

A maga valóságában éli át és írja meg az első világháború – a tartós állóháború – szörnyűségeit, örök példát és tiltakozást váltva ki a háború embertelensége ellen. Az aknaszilánktól súlyosan megsebesült német katona író a háború végét kórházban éli meg. A harmincas években megjelent regényeiben a hitleri Németország létrejöttét írja le. A hitleri üldözés elől Svájcba (1933), innen az Egyesült Államokba (1939) emigrált, ahonnan csak a háború végén (1948-ban) tér vissza Európába. Svájcban telepedik le, itt él haláláig.

Olvassuk el közösen Három bajtárs című könyvéből az alábbi megállapításait. „Akit testközelbe enged az ember, azt meg is akarja tartani. És megtartani senkit nem lehet.” Minden ember a felette eljáró évek várt, de leginkább váratlan eseményei miatt kénytelen átértékelni a kapcsolatait. Barátok, szerelmek tűnnek el mellőlünk és kapnak helyet az emlékek között.

„Egy férfi nem élhet a szerelemért, de egy emberért igen.” A könyv alapgondolata. És talán egyetlen olvasója sincs ezen írásnak, akinek életében, túl a mulandó (szerelmi) kapcsolatokon ne alakult volna ki egy megrendíthetetlen, megerősítő próbát is átvészelt barátság.

Remarque regényeiből – Nyugaton a helyzet változatlan, A diadalív árnyékában – a történteket a maguk szörnyűségében visszaadó filmek készültek. A határozottan náciellenes és antifasiszta író választott regénytémái hitelesen ábrázolják a két világháborúhoz kapcsolódó embertelenség szörnyűségeit.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az Ilie Bolojan által bejelentett megszorításokról?








eredmények
szavazatok száma 419
szavazógép
2022-05-12: Kultúra - :

Másképpen látni (Léphaft Pál vajdasági kiállítása)

Léphaft Pál vajdasági karikaturista alkotásaiból nyílt kiállítás nemrég Bácsfeketehegyen. A tárlat a Székelyföldi Magyar Újságírók Egyesületének kiadásában megjelent Gúnyhatár című kötet anyagát öleli fel, amelyben a karikatúrák mellett 52, a világ legkülönbözőbb részén élő magyar újságírónak a karikatúrák kapcsán született szösszenete olvasható. Alább Klem József, a Külhoni Magyar Újságíró Egyesületek Közössége elnökének tárlatmegnyitója olvasható.
2022-05-12: Történelmünk - :

Székely határőrök az első világháborúban (Székely Határőr Emlékközpont 9.)

Mai Történelmünk rovatunkban folytatjuk a Szépvízért Egyesület által létrehozott, tavaly augusztus közepén Csíkszépvízen megnyílt Székely Határőr Emlékközpont bemutatását. A számos magyarországi és erdélyi szakember közreműködésével, Nagy József történész szakmai irányításával, Bálint Ferenc történész forgatókönyve alapján összeállított kiállítás anyagából az előzőekben áttekintettük a földszinti részt, azaz a középkori időszakot, az Erdélyi Fejedelemség korát és a Habsburg-uralom kezdeti periódusát, az emeleten berendezett termek közül ismertettük a székely határőrvidék megszervezésének körülményeire vonatkozó részt, az 1848–49-es szabadságharcban való részvételüket és áttekintettük a dualizmus korát. Ezúttal belépünk az első világháborús részlegre.