A tavalyi összesített nyers mérlegadatok alapján – melyeket a napokban kaptak kézhez –, Háromszék gazdasága növekvő tendenciát mutatott 2021-ben, ami annak tudható be, hogy a vállalkozások tavaly pótolták a 2020-as, járványhelyzet miatti kiesést – számolt be csütörtöki sajtótájékoztatóján Édler András. A Kovászna Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke azt is elmondta, hogy az árbevétel és a bruttó nyereség növekedésében tevékenységi terület szerint továbbra is az ipar áll az első helyen, ezt követi a kereskedelem, valamint a szolgáltatások ágazata.
Édler András beszámolt arról, a Háromszéken működő 6593 jogi személyiséggel rendelkező vállalkozásból 5074 nyújtott be éves könyvelési mérleget, ezen adatokat elemezték több mutató szerint a kamaránál, rangsorolták a cégeket, illetve következtetéseket vonnak le a gazdaság általános alakulásáról. A fő mutatók az árbevétel, a bruttó nyereség, az alkalmazottak száma, de az ágazatok, a vállalkozások mérete szerint is rangsorolnak.
A 2021-es adatsor az árbavétel, a bruttó nyereség, az alkalmazottszám tekintetében egyaránt növekedést mutat. Utóbbinál a növekedés nem számottevő, viszont az első kettőnél jelentős javulás figyelhető neg 2020-hoz képest. Ami meglepő ugyanakkor, hogy még 2019-hez képest – amely egy sokkal kiegyensúlyozottabb év volt, mint a rá következő – is hatalmas az ugrás mind az árbevétel, mind a bruttó nyereség terén. Egész pontosan a 2021-es növekedés a kétszerese volt a két évvel korábbinak.
A vizsgált vállalkozások összesített forgalma 8 milliárd lej volt, egymilliárddal több, mint 2020-ban.
Az alkalmazottak számáról Édler András elmondta, hogy 26 123 személy dolgozott azoknál a vállalkozásoknál, melyeket górcső alá vettek. Ezek mind háromszéki vállalkozások, így nem mutatják a teljes képet arról, hogy megyeszinten a magánszférában hányan dolgoznak – a nemzetközi vagy országos cégek helyi képviseleteinél, leányvállalatainál, részlegein, üzleteiben, irodáiban dolgozókról nincsenek adataik.
Az ágazatok közül az ipar mutatta a legjelentősebb fejlődést a forgalom és a bruttó nyereség terén, a második helyen a kereskedelem, a harmadikon a szolgáltatások állnak. Ezeket követi az építőipar, a mezőgazdaság, valamint a turizmus. Utóbbi kapcsán Édler András kiemelte, hogy ez is jobb teljesítményt mutatott, mint a korábbi években, ami vélhetőleg annak tudható be, hogy tavaly sokan a belföldi utazás mellett döntöttek.
Az adatok ugyanakkor újból megerősítették, hogy Háromszéken a helyi vállalkozások 99 százaléka kis- és középvállalkozás, elsöprő többségük pedig mikrovállalkozás. A megye gazdaságfejlesztését tehát továbbra is a kis és középvállalkozásokra lehet alapozni – vélekedett az elnök.