Emlékfoszlányok Kónya Ádámról

2008. december 12., péntek, Nyílttér

(Úgy vagyunk mi, emberek a kollektív emlékezéssel, hogy miután megadtuk a végtisztességet közösségünk elhunyt jelentős személyiségének, időnként még — ki-kihunyó parázsként — visszatérünk Hozzá emlékeinkkel, de aztán egyre ritkábban; majd a parázs kialszik, és az emlékezet történelmivé lesz, ha a megboldogult arra tartósan érdemesnek bizonyult.)

Kónya Ádámmal nyolc évet munkálkodtunk együtt a sepsiszentgyörgyi városi tanácsban, a városrendezési bizottságban. Persze, azelőtt is tudtunk egymásról majdnem mindent, amit tudni szükséges és érdemes. Ádám (nekem nem ,,Ádi bácsi", hiszen négy évvel mégiscsak idősebb voltam, vagyok), tehát Ádám nem volt könnyen kezelhető ember. Nem is hiszem, hogy lett volna olyan, az intimitásig baráti kapcsolata, amire azt szokták mondani: ,,testi-lelki jó barát". Miért gondolom ezt? Mert — mint minden maximalista ember —, ha nem értett egyet valakivel, valakikkel, vagy ,,leelvtársozta", vagy indulatosan gunyoros megjegyzést tett, más esetekben — hányszor voltunk ennek is tanúi — úgy csapott az asztalra, vagy vágta be az ajtót, hogy zengett bele. Ilyen volt Ő. Persze, az is igaz, hogy ha jó ötlet, indokolt és megalapozott érvelés volt a javaslat veleje, némi vita után egyetértett. Aztán, ha valaki megsértődött, nem sietett kiengesztelni, hagyta, maga jöjjön rá a tévedésére. Nem volt haragtartó ember, de azért nem felejtette el, olykor fel is emlegette késhegyig menő vitáit. Tanácstagként pedig soha nem engedte ,,feledésbe merülni" azokat a megoldatlan problémákat, amelyeket a tanács igyekezett ,,ad acta" tenni. Így vitte a sírba a Debren patak kitisztításának ügyét is, követőire hagyva azt.

Ha valakivel elvi — vagy akár szigorúan gyakorlati — vitája támadt, addig keresett-kutatott forrásanyag után, amíg vagy igaza vagy tévedése be nem igazolódott.

Hihetetlenül pontos emlékezete volt. Elképesztő adathalmaz volt eszében (többnyire nem a ,,kezében"), amit közismert lendületes karmozdulataival és sétáló előadásmódjával, a figyelem ébren tartásával, mint egy színész, vitt a publikum elé. Ember kellett legyen a talpán, aki vitába merészelt vele szállni!

Emlékeim most, befejezésül abba az irányba kalandoznak, ahol legteljesebb volt a megértés köztünk: politikai, börtönmúltammal kapcsolatban. Tudtam, tisztel azért, hogy annak idején, amikor ez nem volt könnyű, vállaltam elveimet. Egy tanácsülésen — hangján érezhető volt — haragtól feltüzelten ,,szidta meg" a tanácstagokat, hogy nem vettek részt azon az ’56-os megemlékezésen, amely egy társukat (ez én voltam) érintő fontos esemény. Egyébként, felkérésre, mindig szívesen vállalt történelmi megemlékezést az ’56-os ünnepségeken. Ilyen jellegű, igen igényes kiállítást is szervezett a múzeumban.

Utoljára házuk kertjében búcsúzott, hosszú évekig végzett közös munkánk kapcsán, a kettes (urbanisztikai) bizottság. Akkor még — jó kedvvel iszogatva a sört, és visszapergetve emlékeinket — nem gondoltunk arra, hogy utolsó együttlétünk lesz.

Ő, aki kezdeményezte, sohasem kapta meg a Pro Urbe-díjat. Azzal utasította vissza az évente megújuló felkérést, hogy nem illendő tanácstagként ,,pénz és taps nélkül" díjat elfogadnia. Igaz, hogy a szabályzat nem teszi lehetővé egy elhunyt személyiség Pro Urbe-díjazását, de egy rendkívüli élet rendkívüli eljárást és kivételt feltételez.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön kire szavaz az elnökválasztás második fordulójában?









eredmények
szavazatok száma 542
szavazógép
2008-12-12: Nyílttér - x:

Incze Lászlóra emlékezünk

Incze László történész, a kézdivásárhelyi Céhtörténeti Múzeum létrehozója és egykori vezetője 2008. december 14-én töltené 80. évét. 2007. április 2-án távozott közülünk, azonban mindaz, amit tett, mély nyomot hagyott környezetében.
2008-12-12: Nyílttér - Simó Edmund:

Rák (Jegyzet)

Azt hiszem, nincsen ember napjainkban a földkerekségen, akit ne fogna el a félelem, a rettegés, az iszonyat, valamilyen megmagyarázhatatlan belső borzongás, remegés, amikor a címül választott szót látja vagy hallja.