Szombat estétől bizonyossá vált: az RMDSZ nem lesz tagja a következő kormánynak. A demokrata-liberálisok ugyan felajánlottak egyfajta szövetséget, amely néhány államtitkári és igazgatói szék megszerzésére lett volna elegendő, ám az RMDSZ vezetői visszautasították azt. Markó Béla ismét kifejtette, ha nem lehetnek teljes jogú tagjai a kabinetnek, nem kapnak arányaiknak megfelelő vezető pozíciót, ellenzékbe vonulnak.
Tizenkét év kormányzás után mit hoz az ellenzéki szerep? — ez ma még sokak számára talány. Készülnek a vészforgatókönyvek, egyre gyakrabban hallhatjuk az RMDSZ-vezetők szájából a Románia szlovakizálódása miatti aggodalmakat. A kormányra került pártok igyekeznek megnyugtatni a magyarságot: nem ellenünk történt a lépés, csupán politikai váltógazdaságról van szó, senki nem akarja elnyomni, háttérbe szorítani, hátrányosan megkülönböztetni a magyar kisebbséget. A következő hónapok igazolják majd, valóban így gondolják-e, megkapják-e a magyarok lakta régiók az őket megillető támogatásokat, a beruházásokra szánt pénzek arányosak lesznek-e, születnek-e olyan törvények, amelyek veszélybe sodorhatják a magyarság megmaradását. Egyelőre az már bizonyosnak látszik, hogy a kormányhivatalokban, alárendelt intézményekben hatalmas tisztogatás következik. Ha valóra váltják ígéretüket a kormánypártok, és végrehajtják a valós decentralizációt, nem lesz túl nagy jelentősége, ki ül majd a minisztériumok helyi alárendeltségeinek élén, ha nem, bizony származhat hátrány a változásból.
Sok út bezárul az RMDSZ előtt az ellenzékbe szorulással, de megnyílhat egy másik, talán mindennél fontosabb lehetőség: végre nyíltan és határozottan felvállalhatják az autonómiaküzdelmet. Többé nem a román hatalom része, így síkra szállhat a területi és a személyi elvű autonómiáért, amit a magyarság képviselőitől évek óta elvár a közösség. Az új szerep esélyt adhat a magyar egység újrateremtésére is, a közös célok felvállalása elsimíthatja az eddigi ellentéteket. Az RMDSZ-nek megvan az ellenzéki stratégiája — nyilatkozta Kelemen Hunor. Ennek a stratégiának az önrendelkezés eléréséhez kell vezetnie, hogy többé ne a bukaresti hatalomnak kiszolgáltatottan kelljen lesnünk, odaengednek vagy sem a zsírosbödön közelébe. Ha okosan és a magyar közösség érdekeit szem előtt tartva terveznek az RMDSZ vezetői, akkor az ellenzékbe vonulás javunkra fordítható. A két nagy román párt döntésének nyertesei lehetünk az egyre inkább hitelét vesztett szövetséggel együtt.