A felvidéki magyarok és a szlovák nyelvNem a kormány, az élet fogja megtanítani

2008. december 23., kedd, Világfigyelő

A szlovákiai magyarok nem a pozsonyi kormány által gerjesztett mesterséges követelmények következtében fognak megtanulni szlovákul, hanem akkor, ha annak szükségét fogják érezni, ha az számukra kifizetődő lesz. Ez a helyzet most van kialakulóban ― mutat rá tegnapi kommentárjában a Sme szlovák liberális napilap.

A mértékadó pozsonyi újság szerint a földrajzi megnevezések kisebbségi tankönyvekben való használatáról szóló vita a koalíciónak ― különösen a vezető Smernek ― alapvetően csak arra szolgált, hogy a magyarok orrára koppintson, megmutassa, ki az úr a házban, s a sokasodó botrányokat nacionalista zajongással takarja el. Hála a megbízható koalíciós partnereknek és Ivan Gasparovic elnöknek, mindezt úgy tudta megtenni a Smer ― Dusan Caplovic kormányfő-helyettes vezette ― nacionalista szárnya, hogy magának a pártnak nem kellett nyílt kártyákkal játszania, s nem kellett felfednie, milyen messze van még a modern európai baloldali pártoktól és azok emberjogi koncepcióitól. A Smer most olyan képet vághat, mintha ellensúlyozná a nacionalistákat a koalícióban, holott az általa kompromisszumnak beállított javaslat nem volt más, mint visszatérés a dolgok természetes rendjéhez.

Ugyanakkor a dolgok természetes rendje az, ami a legmegbízhatóbban megoldhatja a mesterségesen teremtett nyelvi problémát. Egy nyelvet ugyanis általában senki sem fog megtanulni azért, mert azt felülről elrendelik. Példa erre az orosz nyelv kötelező oktatása 1989 előtt. Egy nyelvet azért tanulnak meg az emberek, mert annak tudását szükségesnek érzik a maguk számára ― írta a Sme.

A dél-szlovákiai magyarok körében ez a szükséglet csak most jelentkezik, s nem a kormány igyekezete következtében, hanem inkább annak ellenére. A magyarok ugyanis nem a buta kormányrendeletek következtében fognak jobban megtanulni szlovákul, hanem azért, mert ezt a maguk számára szükségesnek fogják tartani. Ha ugyanis például megerősödik a szlovák gazdaság, a kisebbség tagjai számára előnyösebb lesz otthon munkát keresni, nem pedig a Dunától délre ― jegyzi meg a kommentár szerzője.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön kire szavaz az elnökválasztás második fordulójában?









eredmények
szavazatok száma 932
szavazógép
2008-12-23: Élő múlt - x:

A változások lázában (1989—1990-es emléktöredékek) — Sylvester Lajos

Tömeg a volt pártszékház előtt
2009. karácsonya táján huszadik évfordulója lesz az 1989-es decemberi fordulatnak, amelyet a politikusok és történészek forradalomnak minősítenek. Ezt a kérdést mi most függőben hagyjuk, annál is inkább, mert forrongás azokban a napokban-hetekben országszerte, s így nálunk is, valóban volt. Sőt, mi, sepsiszentgyörgyiek azt is elmondhatjuk, hogy nálunk 1989. december 22-én már a reggeli órákban hatalmas tömeg indult az ipari negyed felől a városközpontba, amely menet közben egyre dagadt. A meddővel terhelt gépkocsikkal körbebarikádozott pártbizottság, a környező épületek padlásterébe és tetejére kivezényelt katonák s az államvédelmiek fegyvereivel szembenézve a pártszékház előtti térre és a parkba nyomult tömeg, a nagy szavak hangsúlya nélkül mondom, a halállal nézett szembe.
2008-12-23: Világfigyelő - x:

Visszautasította a kitüntetést

Megosztó ügynek nevezte a 2006-ban Nyitrán megvert Malina Hedvig esetét, és nem fogadta el a Szlovák Atlanti Bizottság kitüntetését Martin Bútora, Szlovákia volt washingtoni nagykövete. A 15. születésnapját ünneplő, az ország euroatlanti kapcsolatainak erősítésére létrehozott Szlovák Atlanti Bizottság két olyan politikust akart kitüntetni, aki a szervezet szerint sokat tett az ország nyugati irányultságának erősítéséért.