Luca, Lőrinc és Lázár angyalai

2022. december 23., péntek, Riport

Ahhoz, hogy a karácsony meghitt és lelket emelő legyen, a hétköznapoknak is kiegyensúlyozottaknak kell lenniük. Hiszen azok vezetnek el az ünnephez, a csodára, a varázslatra pedig rá kell hangolódni, erre teremt lehetőséget az adventi időszak, a tartalommal töltött várakozás. Efféle gondolatokkal szembesül P. Magyarosi Imola és férje, Para Zoltán, ők három gyermekükkel zaláni otthonukban készülődnek a Megváltó születésére. Luca és Lőrinc első alkalommal segítenek a karácsonyfa díszítésében, s mindannyian úgy érzik, a legkisebb gyermek, az egyéves Lázár születése után nem csupán a karácsony teljesebb, hanem az egész életük.

  • Imola, Lázár, Luca, Lőrinc és Zoltán adventi mézeskalács-készítéskor. Fotó: Mózes László
    Imola, Lázár, Luca, Lőrinc és Zoltán adventi mézeskalács-készítéskor. Fotó: Mózes László

Az otthon esszenciája

Mindennapjaik pörgősek, munkásak, s nemcsak azért, mert a ház körüli, jókora kertben kora tavasztól november elejéig állandóak a tennivalók, hanem életformájuk miatt is. P. Magyarosi Imola színésznő, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház művésze, aki színésznői, anyai és otthoni szerepei közül valamelyiknek mindig eleget tesz, ahogy éppen az élet kívánja. Para Zoltán környezetmérnök, a Vinca Minor környezetvédelmi civil szervezetet, annak projektjeit irányítja, folyamatosan újabbakon gondolkodik. Emellett saját udvarukat – ahol még advent idején rózsák virágoznak –, kertjüket, életterüket alakítja, azért is, hogy létrehozhasson egy minél teljesebb önfenntartó életmódot.

Legnagyobb gyermekük, Luca tizenegy éves, Lőrinc kilenc, mindketten a sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégium diákjai, s a legkisebb, Lázár, novemberben töltötte az egy évet. A szülőknek folyamatosan gondolkodniuk kell azon, hogy kinek mikor szervezzék meg a bejutást a városba, nemcsak az iskolába, hanem a gyermekek más tevékenységeire is. Ám erre megoldandó feladatként tekintenek, nem teherként, éppen ezért nem is panaszkodnak – meséli Imola. Zaláni otthonukat tudatosan választották, s mindketten úgy érzik, az áldozathozatal – a sok utazás –, bőségesen megtérül. Reggelente, amikor Szentgyörgyre mennek, beszélgetnek, ráhangolódnak a napi eseményekre, hazafelé jövet pedig idecsendesednek – magyarázza Zoltán. Nagy segítséget jelent a sepsiszentgyörgyi nagytata és nagymama, Zoltán édesanyja és édesapja, a két iskolás gyermek naponta hozzájuk tér be az órák végeztével, ebédelnek, tanulnak, lubickolnak a nagyszülői gondoskodásban, ki is színezik alaposan az idősek délutánjait, majd ezután kerülnek haza. Imola szülei a Maros megyei Kenden élnek, ők is járnak Zalánba, s amikor néhány napig, egy-két hétig náluk maradnak, örömteli családi együttlétek részesei, sok nevetéssel, játékkal. És amikor mind az öten napokig otthon lehetnek, főként a nyugodtabb, téli időszakban, „bekuckóznak” és arra törekednek, hogy ezt teljes mértékben kihasználják, átéljék és feltöltődjenek, örüljenek az otthoni környezet „esszenciá­jának”.
 

Pici újjászületések

Imola mindig is családcentrikusnak tartotta magát, s jó arányérzékkel, kiegyensúlyozottan tesz eleget feladatainak, mindig az időszerűt oldja meg, s nem azon töpreng, hogy éppen mi lehetne másképp. Harmadik gyermekük születése után eldöntötte, kitölti és kiélvezi kétéves anyasági szabadságát, néhány korábbi szerepét eljátssza alkalmanként – januárban is színpadra lép –, ám újabb próbafolyamatot még nem kezd. Hiszen sok mindenre kell figyelnie, minden pillanatot ki kell használnia. Régi történetként említi: rendszeresen Kézdivásárhelyre utazott, játszott A pandamacik csodálatos utazása című előadásban, szövegét még autózás közben is felmondta, s az sem zavarta, hogy olykor naponta négyszer is meg kellett tennie az utat Zalán és Kézdivásárhely között. Hazajött feltöltődni a déli szünetben, ebédet adott a gyermekeknek, babrált egy kicsit kedvenc virágaival, ágyásaival, s egy-két óra alatt „újjászületett” az esti próbára. Különben is lelkesíti, hogy saját termesztésű zöldséget és gyümölcsöt fogyaszthatnak, s azokból mindenféle finomságot eltehet a gyermekeknek, zakuszkát és lekvárt főzhet, mindez lelki táplálékot is jelent számukra.

Lázár alig négy hónapos volt, amikor a Tamási Áron Színház májusban Nagyváradon vendégszerepelt az Amikor telihold ragyog a turkáló felett című előadásával. Imola Tamara szerepét alakítja, rutinos, bejáratott előadás, szereti is. Elkísérte Zoltán, s vitték magukkal Lázárt, ő előadás előtt jóllakott, elaludt, majd szükség esetén Imola az előadás egy húszperces öltözési szünetében akár meg is etethette, ő ugyanis még mindig egy „szopizó kisbaba”. Váradon Zoltán vigyázott az alvó csöppségre, felkészülve arra, ha felébred, hogyan vonja el a figyelmét. Imola minderről úgy vélekedik, egy ilyen előadás közbeni etetés sem megy a produkció rovására, hiszen pontosan tudja, hogy meg kell oldania ezt a helyzetet, s ha a kicsivel való foglalkozás miatt a darab előtt csak két perce marad a felkészülésre, hát akkor annyi lesz elég. Mert mint minden viszonyulás, magatartás, ez is a „fejben dől el”, s a színpadon amúgy is megszűnik a külső tér, ez is a varázsa, és amikor játszik, nem tud másra gondolni. „Nincsenek elvárásaim, ami jön, szeretettel és szívesen fogadom, s abból megpróbálom a tőlem telhető legjobbat kihozni”, és ha éppen nincs szerepe, akkor úgy érzi, az otthonra, a gyermekeire kell figyelnie, azt „színesíti”, ami éppen adott. Mindenik gyermeke születéséhez egy-egy jó színházi élménye fűződik, s úgy véli, nem igaz, hogy egy színésznőnek előbb egyik vagy másik szerepre kellene várnia, csak azért, hogy utána vállalhassa a „gyermekáldást”. Merjenek belevágni, mert érzelmi és lelki többletet nyújt és annyi mindent lehet tanulni a gyermekek megfigyeléséből, hogy az valósággal „kivirágoztat” – vallja Imola. Hiszen görcsösen semmilyen szakmához sem lehet hozzáadni, akkor lehet igazán alkotni, amikor megszűnik a kényszerűség érzete, amikor „minden fölösleges stressz lenullázódik”. Ő maga huszonhét évesen szülte első gyermekét, és akkor érezte igazán, hogy „teljes az élet és a világ kerek”, amikor testében hordozta magzatát. Persze, sokszor elfárad, ismerősek az álmatlan, nyűgös éjszakák, de „mindig ad a Jóisten alkalmat egy kicsi újjászületésre”.
 

A megérkezés-pillanat

Többet adhat a karácsonyra való rákészülés, mint maga az ünnep – véli Imola, hangsúlyozva, hogy próbálnak hangsúlyt fektetni az együtt készített mézeskalácsra, díszítésre, jó cselekedetekre, az adventi időszak esti meséire. A mese náluk állandó, most már mindkét nagyobb gyermeknek ugyanazt a meseregényt olvassa, de nemcsak esténként, hanem olyankor is, amikor van egy „szösszenetnyi” fél órája, mert éppen elalszik Lázár. Évek „félresikerült füllentései” után idén végre megbeszélték, hogy együtt díszítik majd a karácsonyfát, ez újszerű közös élményük lesz. A két nagyobb gyermekük talán nem is tudja még az angyal meséjét, de az is megeshet, hogy Luca csupán jól „falaz”, s nem mondja el Lőrincnek. Azt szeretnék, hogy amíg csak lehet, őrizzék meg a karácsonyi varázslatot, és úgy érzik, a kis Lázárral még hosszú ideig megmarad az angyaljárás csodája… S ha a gyermekek meg is tudják, még jó sokáig lehetnek egymás – Luca, Lőrinc és Lázár – angyalai, karácsonyi örömszerzői. Imola felnőttként is mindig izgalommal várja az angyalt, s számára az is fontos, hogy templomba menjenek – édesapja és nagyapja református kántorként is szolgált –, de nem csak a karácsonyi ünnepkör idején, a gyermekek ugyanis megtanulhatják, hogy a vasárnapi templomozás biztonságot és folytonosságot jelent.

Figyelni a belső megtisztulásra, a lélek rendjére is, s törekedni arra, hogy minél kevesebb időt töltsön bevásárlóközpontok nyüzsgésében – ilyenkor mindez elsődleges Imola számára, ugyanis senki sem ellenőrzi, csillog-villog-e minden, mennyire volt eredményes a karácsonyi nagytakarítás. Azt egyébként kifejezetten szereti, csak éppen legyen rá elég ideje, ha viszont nem úgy sikerül, ahogy elvárná, akkor sem bánkódik, hanem „elengedi” a kényszerűség gondolatait. Zoltán is azt vallja, ilyenkor legjobb „kapun kívül” hagyni a hétköznapi gondokat, érkezzen mindenki tiszta lélekkel.

Mindketten vallják, nem a hajsza, nem az ajándékok utáni megkésett rohangálás a legfontosabb, hanem az, hogy szenteste örömteli, nyugodt együttlétet jelenthessen a családnak, mindannyian átélhessék a „megérkezés-pillanat” békességét. A tárgyak, javak fölöslegessé is válnak ilyenkor, ha tudnak egy jót beszélgetni vagy römizni akár, mert a gyermekeknek ezek az együtt töltött percek, órák nyújtják az élményt…

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 242
szavazógép
2022-12-23: Riport - Nagy B. Sándor:

Hagyományt teremtenek a bodoki kántálók

Mifelénk nem volt hagyománya a kántálásnak, de hagyományt bármikor lehet teremteni – vallják a Sepsibodoki Református Kamarakórus tagjai, akik immár harmadik éve igyekeznek minél több emberhez eljuttatni az örömhírt karácsony éjszakáján. December elején látogattunk el az egyik próbájukra, ahol az idén negyven évet töltő énekkar múltjáról és jelenéről, közösségépítő tevékenységéről és a kántálásra való készülődésről beszélgettünk a kórus vezetőjével, elnökével és néhány tagjával, közöttük a helyi református lelkipásztorral is.
2022-12-23: Belföld - :

Feloldották a belső dokumentumok titkosítását (Securitate)

Feloldotta a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) a kommunista állambiztonsági szervek 1989-es eseményekben való részvételéről szóló dokumentumok titkosítását – jelentette be tegnap Eduard Hellvig, a SRI igazgatója.