1942. április húsz, Érsekújvár, zászlófelvonás. A hadi parancs értelmében az ezred másnap bevagoníroz Galántára, ahonnan megkezdi útját Oroszországba, a Don-kanyarba. Ez az alaphelyzete a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház új előadásának, melyet szombat este hét órától mutat be a társulat a nagyterem színpadára épített nézőtér előtt. Pintér Béla Gyévuska című darabja Darvas Benedek zeneszerző közreműködésével készült, a produkció rendezője pedig Hegymegi Máté, aki a Barbárok és a Jógyerekek képeskönyve után harmadszor rendez Sepsiszentgyörgyön. A szombati előadás romániai ősbemutatónak számít.
Halász százados, Kovács hadnagy, Mikó és Nyíri honvédek az utolsó estét még szeretteikkel tölthetik. Azonban mindannyiuk meglepetésére az ezredes úr felesége búcsúztató bált ad, amelyen szabadon választhatóan kötelező a megjelenés. Heinz Ármin zsidó munkaszolgálatos felszolgálja a pezsgőt, a művésznő elementáris műsort ad, a feleségek az utolsó együtt töltött éjszakára várnak. Fogy a pezsgő, a honvédek táncolnak, a nők türelmetlenek, aztán előkerül egy kartoték, később egy fecskendő, és néhány ember élete örökre megváltozik... A Pintér Béla és Darvas Benedek által írt zenés darab gazdag humorral és keserű éleslátással vezeti végig a nézőt a második világháború derekán játszódó történeten. A zenei idézetek, operettrészletek jól megférnek a Puccini- vagy Wagner-operák motívumai és a magyar katonaindulók, revizionista dalok mellett.
„Az egyik legizgalmasabb zenés színházi anyag a Gyévuska, amivel eddig találkoztam. (...) A negyvenes évek elején játszódik, az elcsatolt területek egy része visszakerült Magyarországhoz, aminek érezhető egyfajta mámora, ugyanakkor nyomasztóan hat a háború alakulása, az ismeretlenbe való indulás félelme. Mindemellett rendkívül izgalmasak a személyes sorsok, viszonyok, tele van humoros ellentmondásokkal a történet, szóval nagyon sűrű, összetett, rétegzett, időnként már-már szürreálisba forduló Pintér Bélának ez a remekműve. Annyira erősnek gondolom a szöveget és a zenét, hogy szinte elég lenne székeken ülve felolvasni, elénekelni. Bízom benne, hogy a színpadra állítás során nem fogunk ezen rontani” – nyilatkozta az előadásról Hegymegi Máté rendező.
Pintér Béla Jászai Mari-díjas magyar színész, zenész, drámaíró és rendező, a magyar alternatív színházi élet meghatározó szereplője. A Színház- és Filmművészeti Egyetemre nem járt, a színjátszás alapjait az Arvisura Színházban, majd autodidakta módon sajátította el. 1998-ban alapított társulata az elmúlt negyedszázad során Magyarország egyik legelismertebb, a kritika által folyamatosan számon tartott független színházi együttesévé vált, mely rengeteg szakmai díjat nyert, de ezekkel egy időben állandó közönségsikernek is örvendett. A Tamási Áron Színház társulata két Pintér Béla-darabot állított színpadra eddig: 2014-ben Porogi Dorka rendezésében készült a Kaisers Tv, Ungarn, 2020-ban pedig Pálffy Tibor rendezte a Sütemények királynőjét.
A 2003-ban bemutatott Gyévuskáról így írt Molnár-Gál Péter, az egyik legtekintélyesebb magyar színházkritikus: „Művészi igényű kompozíció, önálló zenés színpadi mű a Gyévuska. (…) Pintér Béla együttese nem humorizál. Nekik humoruk van. Ez azt jelenti, hogy a világot másként szemlélik, mint az átlag többsége. Nem keresik a viccet: a szent dolgokban is megtalálják a nevetséges ellentmondást. Fontos hangsúlyozni ezt. Kényes kegyeleti tájakon kalandoznak. Világháború. Orosz front. Elszakított területek. Kassa, Kolozsvár. Horthy Miklós, Karády Katalin. Munkaszolgálat. Zsidóüldözés.”
A Gyévuska a bemutató után február 26-án, valamint március 10-én, 12-én, 19-én és 27-én lesz még műsoron, jegyek kaphatóak a sepsiszentgyörgyi központi jegyirodában és a biletmaster.ro honlapon.