RMDSZ: előnyös a kisebbségnek a tanügyi törvénytervezet

2023. március 1., szerda, Belföld

Az RMDSZ több javaslatát is beépítették a szakmai előkészítő munka során az új közoktatási és felsőoktatási kerettörvény tervezetébe, amelyet hétfőn ismertetett a bukaresti oktatási minisztérium, de a szövetség újabb rendelkezések módosításával akar további előrelépést elérni a kisebbségi oktatás terén.

Az RMDSZ hétfőn kiadott közleménye a szövetség már elfogadott javaslatai közül kiemelte, hogy a minisztériumnak egy külön országos program beindításával kell majd segítenie a kisebbségi diákokat, hogy elsajátítsák a román nyelvet.

„Ez egy országos program lesz, amely magában foglalja korszerű kisegítő és digitális anyagok elkészítését, valamint román nyelvű táborok, cserediákprogramok megszervezését egyaránt” – idézte a közlemény Szabó Ödön frakcióvezető-helyettest, a képviselőház oktatási szakbizottságának alelnökét.

A politikus szerint a törvény alkotói belátták, hogy az anyanyelvi oktatási rendszer több költséggel jár, ezért a hatékony működéséhez többletforrásra van szükség. „A tervezet előírja, hogy ott, ahol a diáklétszám 300 fő alatt van, kötelező lesz biztosítani a működéshez szükséges teljes forrást. Ez azt jelenti, hogy a szórvány-, illetve a vidéki kis iskolákat biztonságba helyeztük” – mutatott rá a képviselő. A többletfeladatot elvégző óvónők esetében is a román nyelv oktatását a tanítókhoz hasonlóan külön óraként fogja fizetni a minisztérium a kisebbségi tanintézmények esetében.

Az RMDSZ által kidolgozott javaslatok között egy iskolai prémiumalap létrehozása is szerepelt, amellyel azokat a pedagógusokat lehet motiválni, akik társaikhoz képest több feladatot vállalnak az intézményben. Ez az alap az intézményi bérköltség két százalékát teszi ki. Emellett az új törvénytervezet értelmében az iskolák, intézmények közötti együttműködés támogatására konzorciumi partnerségek jöhetnek létre, amelyek a normatív finanszírozás 25 százalékos emelkedését eredményezhetik azok számára, akik ezt az együttműködést szerződésben vállalják.

Szintén előrelépés, hogy törvényi szintre emelik azt az előírást, mely szerint a diákok azon a nyelven felvételizhetnek az egyetemre, amilyen nyelven tanultak a középiskolában, ez alól csak a nemzetbiztonsági szakok képeznek kivételt.

„A közvitát követően a parlamenti szavazásig még néhány pontban módosítani kell a tervezetet ahhoz, hogy bátran elmondhassuk: előrelépés történt kisebbségi szempontból az oktatási törvényben” – idézte az RMDSZ oktatási szakpolitikusát a szövetség közleménye.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az új sepsiszentgyörgyi biciklikölcsönző rendszerről?








eredmények
szavazatok száma 745
szavazógép
2023-03-01: Faluvilág - Kisgyörgy Zoltán:

Altorja, az Aporok ősi fészke

Hol van már az a világ, hogy Torja népét „bicskásoknak” tituláljam, ahogyan azt a régiek tették?! Történelmi települése ez Felső-Háromszéknek, hosszan fekszi meg a Torja vize mindkét oldalát. Bemutatását kétfelé osztottuk: Altorjára és Feltorjára. Mert akad Altorján is éppen elég mesélni való. Már rég összeépült Középtorjával, ott van a községközpont, az önkormányzat székháza, Torja vizén túl azonban rögtön Karatna következik.
2023-03-01: Belföld - :

Hosszabb szabadság örökbefogadáskor

Romániában a parlament tegnap két évre hosszabbította meg az örökbefogadás után a szülőt megillető szabadság idejét. Erről a képviselőház ügydöntőként szavazott, miután tavaly decemberben a szenátus már elfogadta a törvényt.