Új feltételek támogatást igénylő állattenyésztőknek

2023. március 7., kedd, Gazdakör

Idéntől azoknak az állattenyésztőknek, akik APIA-s támogatásokat szeretnének kapni, új gazdálkodási követelményeket is teljesíteniük kell. Ezeket az ún. SMR 9-es és SMR 11-es vállalásokban írják le.

Borjak tartása

Az SMR 9 a borjak esetében betartandó, uniós szabályozás szerinti követelményeket tartalmazza. Az egyik előírás, hogy a borjak nyolchetes kor után nem tarthatók egyéni ketrecekben, kivételt képez az az eset, amikor az állatorvos megállapítja, hogy az állat egészségi állapota, illetve viselkedése megköveteli az egyéni bokszban tartást.

Az egyéni ketrec szélességének egyenlőnek kell lennie a borjú marmagasságával, hossza pedig a borjú hossza plusz 10 százalék. Kötelező a rácsos falú ketrec, hogy a borjú ne érezze elszigetelve magát.

Nyolchetes kor után csoportosan kell nevelni a borjakat, 1,5 négyzetmétert számolva minden borjúra 150 kilós testsúlyig, utána az egyéni felületet meg kell növelni. Ez a követelmény nem kötelező azon gazdaságok esetében, ahol hat borjúnál kevesebb van, vagy a borjút együtt tartják az anyjával.

Az istállóban, ketrecek készítésénél olyan anyagokat kell használni, amelyek nem károsítják a borjú egészségét és könnyen takaríthatók, lemoshatók. El kell kerülni a balesetek, az áramütés veszélyét.

Megfelelő hőmérsékletet és tiszta levegőt kell biztosítani a borjaknak. Nem szabad őket állandó sötétségben tartani, legalább 9 és 17 óra között biztosítani kell a természetes vagy mesterséges világos­ságot.

A borjakat naponta legalább kétszer ellenőrizni kell, a betegeket minél hamarabb el kell különíteni és állatorvosi vizsgálatot igényelni.

A borjakat nem szabad megkötni, lekötni, esetleg csak arra az egy órára, amikor tejjel vagy tejpótlóval etetik őket.

A ketreceket és a használatos eszközöket rendszeresen fertőtleníteni kell a betegségek terjedésének meggátolására.

A padlónak csúszásmentesnek kell lennie, rajta bő aljazással.

A kisborjúnak minél hamarabb föcstejet kell adni. A borjakat koruknak megfelelően kell takarmányozni, naponta legalább kétszer, kivételesen ügyelve a vasszükséglet biztosítására, kiegészítésére. A kéthetesnél nagyobb borjaknak állandóan biztosítani kell a tiszta vizet.

Ezek általánosan ismert dolgok, de vigyázni kell, mert a követelmények betartását ellenőrizni fogják.
 

Felnőtt haszonállatok tartása

Az SMR 11 vállalás a felnőtt haszonállatok tartási feltételeit tartalmazza.

Az állatokkal csak megfelelő ismeretekkel rendelkező személy foglalkozhat, és biztosítani kell az állatlétszám függvényében a szükséges személyzetet.
Naponta legalább egyszer ellen­őrizni kell az állományt, a betegeket minél hamarabb elkülöníteni, és ha szükséges, állatorvosi vizsgálatot igényelni. Az állatok tulajdonosának állandó nyilvántartást kell vezetnie a kezelésekről és az esetlegesen elhullott állatokról. A nyilvántartót legalább három évig meg kell őrizni és az ellenőrző személy kérésére bemutatni.

Az állatoknak biztosítani kell a napi szabad mozgást. Az istállókban és a használatos eszközöknél el kell kerülni a balesetveszélyt, biztosítani az állandó friss levegőt, a komfortos hőmérsékletet és nedvességet, a megfelelő világosságot. A szabadban tartott állatoknak árnyékolót, szélfogót és vadállatok elleni védelmet kell biztosítani.

A takarmány legyen elégséges, feleljen meg az állat fiziológiai állapotának. Itatáshoz gondoskodni kell az állandó tiszta vízről.

Tilos az állatok bármiféle csonkítása.

Ezek lennének röviden az általános követelmények, amelyeket egy igazi gazda jól ismer és be is tart, így nem kell attól félnie, hogy az esetleges ellenőrzés során hibát észlelnek és elveszti a támogatást.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az új sepsiszentgyörgyi biciklikölcsönző rendszerről?








eredmények
szavazatok száma 718
szavazógép
2023-03-07: Gazdakör - Incze Péter:

Áfonyabegyűjtő gép Aldobolyban (Vidékfejlesztési pályázatok)

A múlt hét közepén megjelent az átmeneti időszakban meghirdetett 4.1 intézkedés pályázatán nyertes gyümölcstermesztő gazdaságok névsora. Egy háromszéki termesztő is támogatáshoz jutott, a beruházásokra szánt összegnek azonban több mint fele elköltetlen maradt.
2023-03-07: Gazdakör - :

Lehet kérvényezni a támogatásokat

A február 28-i, 168-as Hivatalos Közlönyben megjelent az a miniszteri rendelet, amely a 2023 és 2027 közötti időszakban az új stratégiai tervben foglalt mezőgazdasági (növényter­mesztési és állattenyésztési) támogatásokat, azok jogosságát, a megszerzéshez szükséges dokumentumokat és a kifizetések feltételeit tartalmazza.