Egy ukrajnai gazdasági bíróság tegnap megtiltotta az Oroszországból Európába küldött földgáz Ukrajnán át való szállítását az ezer köbméterenként 1,60 dolláros díjért, és több ukrán illetékes kétségbe vonta az ezt rögzítő szerződés érvényességét, de késő délután a Naftogaz ukrán importőr ajánlatot tett a Gazpromnak a közvetlen tárgyalások folytatására. Konsztantyin Koszacsov, az orosz állami duma külügyi bizottságának elnöke az ukrán bíróság döntését érvénytelen papírfecninek nevezte, szerinte ilyen döntésekre az ukrán bíróságoknak nincs jogköre. Valentyin Zemljanszkij, a Naftogaz szóvivője viszont azt mondta: a döntés annyit jelent, hogy a tranzitra vonatkozó szerződés érvénytelen. Kijelentette: ha Moszkva valóban ezer köbméterenként 450 dollárt kér a gázért Ukrajnától, a tranzitdíjnak 9,84 dollárra kell emelkedni ezer köbméterenként.
Koszacsov felelőtlennek nevezte Kijev magatartását, felhívta ugyanakkor a kelet-európai országokat: ne csináljanak politikai kérdést az orosz—ukrán gázviszályból.
Január 9-re tűzték ki eredetileg az Európai Bizottság soron kívüli ülését a gázszállítások ügyében, de a kialakult helyzet miatt már tegnap összeültek Brüsszelben az EU-államok nagykövetei. Késő délután Alekszej Miller, a Gazprom vezérigazgatója javasolta Vlagyimir Putyin kormányfőnek, hogy hétfővel a monopólium napi 65,3 millió köbméterrel csökkentse az Ukrajna felé szivattyúzott gáz mennyiségét, vagyis annyival, amennyit Ukrajna levesz a tranzitból. Putyin ezt helyeselte, hozzátéve, hogy sürgősen tájékoztatni kell az európai vásárlókat a meghozott intézkedésekről és azok okairól. Miller egyben hangsúlyozta, hogy a Gazprom megfelelő mértékben megnöveli a Fehéroroszországon, Lengyelországon és Törökországon, a Kék Áramlat vezetéken át Európába küldött, és a nyugat-európai föld alatti tárolóiból kiemelt gáz mennyiségét.
Az orosz—ukrán vita az ukrán adósság törlesztéséről folyt — a több mint kétmilliárd dollárból Kijev december 31-én 1,5 milliárd dollárt átutalt —, valamint a gáz idei áráról és a tranzit díjáról folyik. A politikai háttér elsősorban az ukrajnai belharcokban keresendő. Ukrajna pozícióját most az is meghatározza, hogy földalatti tárolókban mintegy négy hónapra elegendő tartaléka van. Oroszországnak, amely elsősorban a kőolaj- és földgázexportból származó bevételből gazdálkodik, és ebből vásárol meg minden szükségest a világpiacon, érdeke, hogy kielégítse vásárlói igényeit, és megbízható partner legyen.