Magyar tükör — Bogdán László

2009. január 6., kedd, Világfigyelő

Egy fél fordulatot téve hátrafelé: az elmúlt válságokkal, politikai és hatalmi harcokkal jellemezhető esztendő a népszavazással kezdődött. Kiderült, hogy a magyar lakosság nagyobb része élesen elutasítja a megszorításokkal járó reformokat.

Az is bebizonyosodott, hogy a tömegek feje fölött, felülről meghozott reformdöntések eleve vereségre ítéltek, olyan méretű és kihatású átalakítások, amilyeneket az egészségügyben, az állami közigazgatásban, az oktatás területén és az önkormányzati rendszerben terveztek ― hogy most az egyebekben égetően esedékes nyugdíjreformról ne is beszéljünk ―, egyszerűen végrehajthatatlanok a lakosság széles körű támogatása, általános társadalmi konszenzus nélkül. * A kormányfő, levonva a tanulságokat, visszakozott, s újra kiéleződtek a lappangó ellentétek a reformokat mindenáron sürgető koalíciós partnerrel is. Következésképp az SZDSZ kilépett a kormányból, és ellenzékbe vonult, a szocialista kormány pedig egyedül volt kénytelen kormányozni. Kiderült, a magyar viszonyok között a kisebbségi kormányzás is lehetséges, működik, a többször megváltoztatott költségvetés megszavazása mutatta, a kisebbségi kormány képes megtalálni a támogatókat, hol némely, rossz nyelvek szerint ,,megvásárolt" képviselők, hol a kis pártok megnyerésével. * Az elmúlt ősz bebizonyította, amíg a magyar ellenzék nem egységes, egyszerűen nem lehet megbuktatni a kormányt, hiszen a bukás óhatatlanul előrehozott választásokhoz vezetne, s ez sem a története mélypontján, a közvélemény-kutató intézetek adatai szerint jelenleg egy százalékon álló SZDSZ-nek, sem a megszűnés határán imbolygó, két százalékon álló MDF-nek nem érdeke, hiszen be sem kerülhetnének a parlamentbe. Ráadásul mindkét pártban kiéleződtek a belső harcok, ezt az MDF drasztikusan kezelte, Dávid Ibolya riválisát, Almási Kornélt menesztették a pártból, de ez önmagában még nem oldotta meg a demokrata fórum válságát. * Mivel előrehozott választásra nem lehet számítani, s marad a kisebbségi kormány, 2009-ben is tovább folytatódnak a hatalmi harcok, melyekben a pártok önös, rövid távú érdekei dominálnak. * Ebben a helyzetben érte el Magyarországot a pénzügyi, majd gazdasági világválság, a tőzsde fekete napján nagy támadások érték a forintot, a kormány arra kényszerült, hogy sürgősen 25 milliárd dolláros hitelt vegyen fel a Nemzetközi Valutaalaptól és az Európai Uniótól, amelynek feltételei máig sem nyilvánosak. Két dolog viszont bizonyos, amint azt Bokros Lajos ex-pénzügyér egy január eleji Napkeltében elhangzó interjúban kifejtette: a kamat nagy, s az alapnak két komoly követelése is van. Az egyiket, a költségvetés módosítását a kormány már végrehajtotta ― növekedésre számoltak az első költségvetésben, noha a makrogazdasági adatok is mutatták, hogy a magyar gazdasági növekedés leállásával kell számolni! ―, a másikat, az államháztartási hiány mérséklését már jóval nehezebb lesz teljesíteni, s ez újabb terheket ró a polgárokra, a nadrágszíj megszorításával jár, ami tovább növeli a belső válságot, újabb munkabeszüntetésekre, sztrájkhullámra lehet számítani... Mondhatnánk, Magyarországot egy belső politikai válság közepén érte a világválság, s egyelőre nem lehet tudni, hogyan fog kilábalni belőle...

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön kire szavaz az elnökválasztás második fordulójában?









eredmények
szavazatok száma 930
szavazógép
2009-01-06: Világfigyelő - x:

Az orosz—ukrán gázvita egyre keményebb érvekkel folyik

Egy ukrajnai gazdasági bí­róság tegnap megtiltotta az Oroszországból Európába küldött földgáz Ukrajnán át való szállítását az ezer köbméterenként 1,60 dolláros díjért, és több ukrán illetékes kétségbe vonta az ezt rögzítő szerződés érvényességét, de késő délután a Naftogaz ukrán importőr ajánlatot tett a Gazpromnak a közvetlen tárgyalások folytatására. Konsztantyin Koszacsov, az orosz állami duma külügyi bizottságának elnöke az ukrán bíróság döntését érvénytelen papírfecninek nevezte, szerinte ilyen döntésekre az ukrán bíróságoknak nincs jogköre. Valentyin Zemljanszkij, a Naftogaz szóvivője viszont azt mondta: a döntés annyit jelent, hogy a tranzitra vonatkozó szerződés érvénytelen. Kijelentette: ha Moszkva valóban ezer köbméterenként 450 dollárt kér a gázért Ukrajnától, a tranzitdíjnak 9,84 dollárra kell emelkedni ezer köbméterenként.
2009-01-06: Világfigyelő - x:

Röviden — Váry O. Péter

Magyar püspökre lenne szükség
Magyar nemzetiségű katolikus püspökre lenne szükség Szlovákiában — véli Csáky Pál, a szlovákiai Magyar Koalíció Pártjának elnöke. ,,Tehetséges, magyar anyanyelvű embereket kellene kinevezni, akik törődnének a magyar hívőkkel. Ez meggyőző lépés lenne, hogy a szlovák katolikus egyház ezekkel az emberekkel is törődik" — jelentette ki Csáky. Mint elmondta, a közeljövőben három püspök vonul nyugdíjba, elegáns megoldás lehetne, ha az egyik egyházmegye élére magyar nemzetiségű püspököt neveznének ki, aki tagja lenne a Szlovák Püspöki Konferenciának.