Mivel szerkesztőségünknél sokan érdeklődtek az új mezőgazdasági stratégiába foglalt támogatásokról, röviden ismertetjük, hogy ezek milyen formáit lehet igényelni az APIA-hoz május 15-ig letett igénylésekben.
Közvetlen kifizetések
A kódolás: PD – Plăți directe, közvetlen kifizetés.
PD-01. Fenntarthatóságot elősegítő alapszintű jövedelemtámogatás (Biss). A hektáronkénti támogatás 2023-ban 96,47 euró, 2027-ben 103,06 euróra emelkedik.
PD-02. Fenntarthatóságot elősegítő, visszaosztott kiegészítő jövedelemtámogatás (Criss). A visszaosztott kiegészítő támogatást az 1 és 50 hektár közötti gazdaságok kapják. A támogatás értéke 2023-ban 50,61 euró, 2027-ben pedig 54,16 euró lesz.
PD-03. Fiatal mezőgazdászok jövedelemkiegészítő támogatása. Ez a 40 év alatti fiataloknak jár, a gazdaság méretétől függetlenül, de legtöbb 50 hektárra. Az előzetes becslések szerint idén a támogatás 46 euró lesz hektáronként, az időszak végére pedig 50 euró.
PD-04. Szántóföldi környezetkímélő gazdálkodás támogatása. A támogatást a tíz hektárnál nagyobb mezőgazdasági területtel rendelkező gazdaságok igényelhetik. Feltétel, hogy a szántóterületek 5 százalékát ugaron kell hagyni, az első évben a terület 10, utána 5 százalékán fehérjedús, nitrogénmegkötő növényeket kell termeszteni (szója, borsó, bükköny, lóhere, bab, csicseriborsó, lencse, lucerna, hüvelyesek, évelő fűfélék). Másik feltétel, hogy a június 15. és október 15. közötti időszakban a szántóterületnek fedve kell lennie: vagy mezőgazdasági növényekkel kell bevetni, vagy a szántó 85 százalékán biztosítani kell a talaj minimális borítását a betakarítás után maradt tarlóval, másodvetésű vagy újonnan vetett őszi növényekkel. További feltétel, hogy vetésforgót kell alkalmazni és legalább két gyümölcsfát kell ültetni a gazdaság területén hektáronként. A környezetkímélő gazdálkodásra a tervezett hektáronkénti támogatás 56,28 euró.
PD-05. Környezetbarát gazdálkodás támogatása a kisgazdaságokban. A támogatás ökosémának számít, és a tíz hektárnál kisebb gazdaságok igényelhetik. Feltétel, hogy a támogatást igénylő haszonállatot is tartson, hektáronként 0,3 és 1 közötti számosállatot. A megművelt terület legalább 10 százalékán fehérjedús növényeket kell termeszteni, a gazdaság területén hektáronként legalább két gyümölcsfát elültetni. A talajfedési követelmény ugyanaz, mint a PD-04-nél leírtak. Ebben az évben 76 eurót fizetnek hektáronként, a következő években a támogatás a minimális 64,4 euró és a maximális 98,8 euró között mozoghat, az igénylések függvényében.
PD-06. A sorok közötti sávok füvesítése gyümölcs-, szőlő- és komlóültetvényeken. Feltétel, hogy a június 15. és október 15. közötti időszakban az ültetvény területének legalább 75 százalékát fű borítsa. A támogatás tervezett értéke 2023 és 2027 között 85,5 euró hektáronként.
PD-07. A tejelő tehenek jólétének növelése. A fejőstehénjóléti támogatás igénylésének feltétele, hogy az igénylő aktív gazda legyen, a szarvasmarha szerepeljen az állategészségügyi hatóság nyilvántartásában, az állatok legyenek fülszámozva és rendelkezzenek marhalevéllel. Az állattenyésztő a fejősteheneknél háromféle támogatást igényelhet. Ha vállalja a kíméletes fejést és a tőgy egészségének biztosítását, a támogatás évente egyedenként 50,26 euró. Ha vigyáz a paták egészségére, rendszeresen ellenőrzi és elvégzi azok kurtítását és kezelését, arra egyedenként 29,09 euró támogatás jár. Ha pedig javítja az állatok pihenőhelyének minőségét, még 20,83 euró támogatást igényelhet.
PD-08. A fiatal hízómarha jólétét szolgáló intézkedés. A hízó állatoknál a támogatás feltétele, hogy a farmon történő állatmozgás ne haladja meg az 5000 legtöbb 32 hónapos egyedet, a gazdaság szerepeljen az állategészségügyi hatáság nyilvántartójában gazdasági kóddal, és a gazda az állatokat csak állatorvosi hatóság által engedélyezett vágóhídon értékesítse. 98,71 euró igényelhető egyedenként, ha az állattartó bevállalja, hogy legalább 15 százalékkal növeli a számosállatra számított élőhelyet, 10,8 euró pedig, ha a pihenőhelyet kényelmesebbé, komfortosabbá teszi.
PD-09. Termeléshez kötött jövedelemtámogatás a szójatermesztésnél. Az előzetes számítás szerint a támogatás értéke átlagosan 150 euró lesz hektáronként.
PD-10. Termeléshez kötött jövedelemtámogatás a lucernatermesztésnél. Feltétel, hogy a támogatást igénylő évi 3,75 tonna szénát vagy 15 tonna zöldtömeget, illetve ha minősített vetőmagot termel, 200 kilogrammot termeljen hektáronként. A lucernát, akár széna, akár zöldtömeg, értékesíteni kell az állattartó gazdaságoknál vagy a saját állatok takarmányozására használni. A tervezett támogatás átlagértéke 101 euró lesz hektáronként.
PD-11. Termeléshez kötött jövedelemtámogatás a hüvelyesek ipari termesztésénél. Az előirányzott támogatás 215 euró hektáronként.
PD-12. Termeléshez kötött jövedelemtámogatás a kender termesztésénél. A lehetséges támogatás értéke hektáronként 245 euró.
PD-13. Termeléshez kötött jövedelemtámogatás a rizs termesztésénél. A tervezett támogatás 605 euró hektáronként.
PD-14. Termeléshez kötött jövedelemtámogatás a burgonya-vetőmag termesztésénél. A gazdálkodónak igazolnia kell, hogy rendelkezik vetőgumó-termelési engedéllyel, minősített vetőmagot használ, termel és értékesít. A tervezett támogatás értéke 2001 euró hektáronként.
PD- 15. Termeléshez kötött jövedelemtámogatás a komló termesztésénél. A tervezett támogatás 599,9 euró hektáronként.
PD-16. Termeléshez kötött jövedelemtámogatás a cukorrépa termesztésénél. Feltétel, hogy a termelőnek szerződést kell kötnie egy cukorgyárral, biztosítania kell a legalább hat növényt négyzetméterenként, és minősített vetőmagot kell használnia. A tervezett támogatás 900 euró hektáronként.
(folytatjuk)