Múlt csütörtökön délelőtt az uzoni, kökösi, illyefalvi és maksai gazdák az uzoni kultúrházban ismerkedtek az új, 2023 és 2027 közötti vidékfejlesztési tervvel, délután az orbaiszéki gazdáknak Kovásznán tartottak tájékoztatót. A Startoljunk rá! – Eu-s mezőgazdasági támogatások és pályázatok címmel lezajlott két találkozón közel 150 gazdálkodó vett részt.
Az uzoni tájékoztatón jelen volt dr. Ráduly István prefektus, Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke, Vincze Loránt EP-képviselő és Fejér László Ödön szenátor.
A találkozó házigazdája, Könczei Csaba parlamenti képviselő bevezetőjében elmondta, olyan szakembereket hívtak meg, akik minden hasznos információval tudnak szolgálni az APIA-s támogatásokat és pályázati lehetőségeket illetően. Így ott voltak az APIA, az AFIR (vidékfejlesztési hivatal) és a mezőgazdasági igazgatóság képviselői, akik részletesen bemutatták a 2023 és 2027 közötti időszakban igényelhető támogatások és vidékfejlesztési pályázatok sorát.
Dr. Ráduly István prefektus hangsúlyozta, hogy a gazdáknak és önkormányzati vezetőknek ki kell használniuk az uniós forrásokat, viszont a sikerért tenni kell. Mint volt polgármester elmondta, hogy a sikeres pályázó kétszer örvend: egyszer, amikor aláírja a pályázat kifizetési szerződését, és még egyszer, amikor a beruházás megvalósul és megkapja a számlájára az utolsó elszámolási összeget.
Vincze Loránt EP-képviselő szerint nagyon lényeges, hogy a megyébe minél több uniós pénz jusson, ehhez viszont pályázni kell. Kiemelte, hogy ha nem lennének uniós támogatási és pályázati pénzek, ez sok kisgazda sorsát befolyásolná, előbb-utóbb felhagynának a mezőgazdasággal, hiszen nem tudják felvenni a versenyt a nagy termelőkkel. Ezért az Európai Néppárt, amelynek az RMDSZ is tagja, kiáll a kis és közepes gazdaságok, valamint a fiatal gazdák támogatása mellett.
Tamás Sándor megyeitanács-elnök kiemelte a szövetkezés fontosságát, ugyanis ez jelentheti a székelyföldi mezőgazdaság jövőjét. Mint mondta, most az összefogáson és az együtt gondolkodáson van a hangsúly, hiszen egymagában senki sem elég. Nagyon fontosnak tartja és a székelyföldi gazdák előnyére vált, hogy nem csak a hazai és uniós támogatásokra számíthatnak, hanem a magyarországi forrásokat is igénybe vehetik.
Fejér Laszló Ödön szenátor a szövetkezés fontosságára utalva példaként a kézdi Lakto Coop tejszövetkezet által elért eredményeket mutatta be, ahol néhány nap múlva beindul a feldolgozás. A tejfelvásárló hiányában döntöttek saját feldolgozó megépítéséről, eddig négyszer pályáztak sikeresen uniós és anyaországi forrásokra.