ÉLJEN A SRI. Az állam alappillérének nevezte a Román Hírszerző Szolgálatot (SRI) az intézmény létrehozásának 33. évfordulója alkalmából megfogalmazott keddi üzenetében a miniszterelnök. Nicolae Ciucă szerint a SRI tevékenységének jelentőségét növeli, hogy már a második évébe lépett a Románia számára is „kockázatokat és kihívásokat jelentő” ukrajnai háború.
Az orosz hibrid támadások kedvelt célpontja „az állam presztízse és jelentősége”, az állam, a társadalom és a polgárok biztonságát pedig „mindenekelőtt a Román Hírszerző Szolgálat hivatott szavatolni”. A kormányfő szerint az országos védelmi stratégia az állampolgárt helyezi a közintézmények tevékenységének középpontjába, a SRI pedig egy modern intézmény, amely „alkalmazkodott a kihívásokhoz, és a nemzeti érdekeket szolgáló lehetőségekké alakította a biztonsági kockázatokat”; végül gratulált a SRI munkatársainak az „elkötelezettségükhöz és önfeláldozásukhoz”. (Agerpres)
ERDŐTŰZ A KŐKÖZBEN. Több mint húsz hektáron égett le egy természetvédelmi terület kedden a Torockói-hegységben; a tűzoltóknak hatórás erőfeszítés után sikerült megfékezniük a lángokat. A Nagyenyed és Torockó között található Kőköz a térség egyik természetvédelmi látványossága, a három kilométer hosszú sziklaszoros számos védett faj élőhelye. A tűz oka egyelőre ismeretlen, gyors terjedését az erős szél segítette. (MTI)
ELFORDULUNK EURÓPÁTÓL. A román állampolgárok alig 46 százaléka tartja jónak, hogy Románia az Európai Unióhoz tartozik, és csak 37 százalékuk véli úgy, hogy a románok többsége profitált országa uniós tagságából. 56 százalékuk szerint a tagságból „csak egyeseknek származott előnyük”, 53 százalékuk szerint az EU kevesebb jogot biztosít Romániának, mint amennyi kötelezettséget előír számára – derül ki a friss felmérésekből. A romániai euroszkepticizmus az utóbbi években kapott erőre: 2015-ben (amikor Iohannis először lett államelnök) még a hazai lakosság 68 százaléka volt EU-párti. Akkor az uniós átlag 54 százalékon állt, azóta pedig 62 százalékra nőtt, dacára a 22 százalékos romániai visszaesésnek. A bizalomvesztés oka, hogy a román politikusok minden hibájukat és mulasztásukat az EU nyakába varrják, holott ők képtelenek elvégezni a munkájukat: a jelenleg Románia rendelkezésére álló 80 milliárd euróból mindössze 150 millióra sikerült programokat kidolgozni. És még ezzel a gyenge lehívási aránnyal is sokat nyertünk, hiszen a csatlakozás óta 21 milliárd eurót fizettünk be és 63 milliárdot kaptunk. (G4Media, Spotmedia)