Horváth Benji és André Feri emblematikus figurái az erdélyi kortárs irodalomnak, meghatározzák és alakítják azt a képet, amit határon túl és innen szuverén, független, önmagában beteljesülő fiatal kortárs erdélyi irodalomnak nevezünk, amit fiatal kortárs erdélyi irodalomnak kell neveznünk. És nem csak alkotóként, irodalomszervezőként, szerkesztőként, tehetséggondozóként, olyan fontos antológiákat létrehozva teszik a dolgukat, mint a Címtelen föld, hanem rocksztárként is, a Beatwándor zenei formációjukkal.
Horváth Benji ötödik verseskötete, az Emlékmű a jövőnek gyógyulást ad mindannyiunknak, akikben lakott valaha otthontalanság, nevet ad a formátlan pániknak mindazokban, akik érezték már, hogy mellkasukat szorítja valami, és erőt ad nekünk emelt fejjel, a kamerába vigyorogva, beinteni a közeledő világvégének.
André Ferenc burjánzó költészete az itt és most kísérlete. Gyöngykagyló. Sokirányú próbálkozás, mely a mai magyar valóság és a költészet kapcsolatát térképezi fel: hogyan lehet a posztmodern iróniát túllépve, lekicsinylő kézlegyintés nélkül, mégis játékosan és halálkomoly humorral Madách-parafrázist írni, megidézni a bibliát, ezeréves magyar szövegemlékeket, népballadát vagy épp társadalmi jelenségeket.
Kali Ágnes
Ma 18 órától a sepsiszentgyörgyi Bod Péter Megyei Könyvtár Gábor Áron-termében André Ferenc és Horváth Benji költők mutatják be új verseskötetüket egy rendhagyó szerzői est keretében. A szerzőkkel Dálnoky Réka dramaturg beszélget. A könyvbemutatót a két költő koncertje követi, amelynek során versek, slamek, beatek hangzanak el.