A tegnap általános sztrájkba lépett tanügyi alkalmazottak nagy utcai tüntetésekkel is fenyegetőznek, ha a kormány nem áll elő a problémáikat megoldó konkrét javaslatokkal – derül ki a Szabad Tanügyi Szakszervezetek Szövetsége (FSLI), a Spiru Haret Szakszervezeti Szövetség és az Alma Mater Országos Szakszervezeti Szövetség tegnapi közös közleményéből.
„Figyelmeztetjük a román kormányt, hogy amennyiben a közeljövőben nem foglalkozik komolyan a tanügyi sztrájk tárgyát képező problémák megoldásával, és nem tesz olyan javaslatokat, amelyeket a szakszervezeti tagok elfogadnak, az oktatási alkalmazottak készek az általános sztrájkkal párhuzamosan utcai tüntetéseket is tartani” – olvasható a közleményben.
Tájékoztatnak továbbá, hogy az általuk képviselt tanügyi alkalmazottak nevében vasárnap elutasították „a román kormány úgynevezett ajánlatát”. „Nincs szükségünk szociális segélyekre! Nem vagyunk szociális támogatásra szorulók! Tisztességes bérekre van szükségünk! Nem egyik napról a másikra döntöttünk a sztrájk mellett! Nem űzünk politikai játszmákat! Ez az iskolai közeg sztrájkja, a több mint 200 000 tanügyi alkalmazott sztrájkja, akiknek elegük van abból, hogy a kormány semmibe veszi őket. Ez azoknak a sztrájkja, akik hangosan és világosan azt mondják most: ez így nem mehet tovább! Most fontosabb, mint valaha, hogy egységesek legyünk. Köszönjük a szülőknek és a diákoknak a támogatást és a megértést!” – üzenik a szakszervezetek.
Tegnap általános sztrájk kezdődött el a tanügyben, amely a szakszervezetek szerint mindaddig fog tartani, amíg a kormánytól nem kapnak egy nagyon világos perspektívákat kínáló megoldást, és a szakszervezeti tagok úgy nem döntenek, hogy felhagynak ezzel a tiltakozási formával. A Spiru Haret tömb szerint több mint 150 000 pedagógus és a kisegítő személyzet megközelítőleg 70 000 tagja vesz részt a tiltakozó akcióban.
Folytatják a tárgyalásokat
„A tanügyi alkalmazottak követeléseit figyelembe vevő intézkedéseket tartalmazó kormányrendelet hétfőn este vagy kedd reggel nyilvánosságra kerül. Ha ezzel nem elégednek meg a tanárok, folytatják a tárgyalásokat” – jelentette ki tegnap Marius Budăi munkaügyi miniszter. Kifejtette, a közalkalmazottakra vonatkozó bértörvényről ez év július 15-éig egyeztetnek a Világbankkal; a kész tervezetet július 15-e és augusztus 31-e között vitatják meg a szakszervezetekkel, majd szeptember elsején a parlament elé kerül. A tervezet elfogadtatásának ütemtervét tehát lerövidítették, ezzel is jelezve, hogy a kormány nyitott a tanügyi alkalmazottak követeléseire és meg akarja oldani problémáikat – jelentette ki Budăi.
A tanügyi sztrájk kapcsán Dan Cărbunaru kormányszóvivő azt mondta, a Ciucă-kormány 2022-ben kétmilliárd lejjel többet költött az oktatásra, mint 2021-ben, és a 2023-ban tanügyre fordított keret „az utóbbi 30 év legnagyobb oktatási költségvetése, hatmilliárd lejjel több, mint a tavalyi”. Arra a kérdésre, hogy a kormányfő tárgyalásra hívta-e a szakszervezeti vezetőket, a kormányszóvivő azt felelte, hogy a tárgyalások folytatódnak. „Az a fontos, hogy a kormány által javasolt megoldások és a szakszervezetek elvárásai párbeszéd formáját öltsék, és ne tiltakozásban nyilvánuljanak meg, mint ennek a sztrájknak az esetében, ami rendkívül kényes és komplikált helyzetbe hozza nemcsak a rendszert, de a vizsgákra készülő gyerekeket is” – mondta Dan Cărbunaru.
Eközben az oktatási, a munkaügyi, a pénzügy-, valamint az európai projektekért és beruházásokért felelős minisztérium illetékesei megkezdték azoknak a jogszabályoknak a kidolgozását, amelyek megteremtik majd a jogi keretet a pályakezdő pedagógusoknak szánt bérkiegészítő bónuszok és a hátrányos helyzetű településeken oktató pedagógusoknak szánt ösztönző bérpótlék – évi kétszeri ezerlejes támogatás – folyósítására. Az oktatási tárca közleménye szerint ez hozzávetőleg 9 százalékos béremelést jelentene a közoktatási rendszerben dolgozó 55 ezer és a felsőoktatásban dolgozó 10 ezer érintett alkalmazott számára. Az intézkedés 90 millió lejes terhet róna az idei költségvetésre.