Az EU, az oroszok és az ukránok is aláírták az Ukrajnán át szállított orosz gáz tranzitjának nemzetközi megfigyeléséről szóló jegyzőkönyvet. Ezzel megnyílhat az út az európai gázszállítás előtt, az oroszok akár már vasárnap kinyithatják a csapokat. A jegyzőkönyvet Vlagyimir Putyin orosz, Julia Tyimosenko ukrán, illetve az EU soros elnöki posztját betöltő Mirek Topolánek cseh kormányfő írta alá.
A megegyezés értelmében uniós, ukrán és orosz megfigyelők közösen ellenőrzik majd, hogy Ukrajna nem dézsmálja-e meg az Európának szánt gázt. Az oroszok ugyanis ennek gyanúja miatt állították le a gázszállítást. Az EU soros elnökségének tisztségét betöltő Csehország miniszterelnöke, Mirek Topolánek azt mondta: Oroszország azonnal megkezdi a gáz szivattyúzását, amint a megfigyelők elfoglalják helyüket. Topolánek nem zárta ki, hogy Moszkva már vasárnap megnyithatná a gázcsapokat, azután már csak technikai kérdés, mikor jut az el Közép-Európába. A kormányfő korábban azt mondta, hogy ehhez szakértői számítások szerint nagyjából 36 órára van szükség. Valgyimir Putyin orosz kormányfő szombaton kijelentette, amint a nemzetközi megfigyelőcsoport munkához lát, a Gazprom felújítja az Európának szánt gáz szállítását. A Gazprom vezetője, Alekszij Miller szerint Oroszország elsőként a balkáni, a válság által leginkább érintett országoknak kezdi meg a gázszállítást. Elmondta azt is, amennyiben minden a normális keretek között működik, növelni fogják a gázexportot. Az EU megfigyelői tegnap megérkeztek az Ukrajna keleti és nyugati határain lévő szivattyú- és mérőállomásokra, tehát elvileg újraindulhat a gázszállítás.
Az első nagy botrány a koalícióban
A szociáldemokrata belügyminiszter, Gabriel Oprea anélkül nevezte ki államtitkárait és a tárca hírszerző szolgálatának vezetőjét, hogy erről egyeztetett volna pártjával. Az eset után Mircea Geoană a Mediafaxnak kijelentette, a Gabriel Oprea belügyminiszter által bejelentett államtitkári kinevezéseket a párt nem hagyta jóvá, és a belügyminisztérium hírszerző szolgálatai élére kinevezett Virgil Ardelean nem szerepelt az SZDP listáján, tehát Gabriel Oprea vétett a pártfegyelem ellen, s megsértette az együttműködési protokollumot is, mely előírja, a hasonló kinevezések egyetlen úton történhetnek: az SZDP elnökének aláírásával. Mircea Geoană neheztel Emil Boc kormányfőre is, aki azonnal aláírta Oprea javaslatait, és le is közöltette a Hivatalos Közlönyben. A párt állandó bizottsága ma vitatja meg az Oprea-ügyet. A belügyminiszternek amellett, hogy felróják: nem konzultált a párt vezetőségével a belügyi tárca új államtitkárainak — Nicolae Moldovannak, Mihai Viorel Fifornak, Radu Stancunak és Cătălin Vrabiénak — kinevezése előtt, illetve, hogy ismét tisztségbe helyezte a vitatott múltú Virgil Ardeleant, azt is nehezményezik, hogy támogatta a rendeletet, amely előírja, hogy a polgármestereknek vissza kell küldeniük az állami kasszába a múlt év végén el nem költött összegeket.
Menesztették Pásztor Gabriellát és Somodi Zoltánt
Emil Boc kormányfő több államtitkárt menesztett tisztségéből, és újakat nevezett ki a helyükbe, ugyanakkor lecserélte az Országos Pénzügyi Igazgatóság alelnökeit. Kinevezte az Országos Nyugdíjpénztár és az Országos Munkaerő-elosztó Ügynökség vezetőségét is. A kormányfő ugyanakkor menesztette tisztségéből Pásztor Gabriella oktatásügyi államtitkárt és Somodi Zoltán távközlési államtitkárt.
Több mint negyven személy halt meg a fagy miatt
Az elmúlt 12 napban több mint negyven személy halt meg a nagy hideg miatt. Köztük volt egy három hónapos csecsemő is, akire egy mentőorvos csoport egy rosszul fűtött házban talált rá — nyilatkozta Raed Arafat, az egészségügyi tárca államtitkár-helyettese szombaton. A prefektusokkal tartott videokonferencián Arafat kijelentette, a 2008. december 29. és 2009. január 10. közötti időszakban 43 személy fagyott halálra. Az államtitkár-helyettes szerint a 43 eset közül egy három hónapos csecsemő esete a legsúlyosabb, ,,akire egy nagyon hideg házban talált rá egy mentőorvoscsapat".