OlvaskolaAdósság törlesztve

2023. július 14., péntek, Kultúra

A Háromszéki költők antológiájáról
2023-ig nem volt reprezentatív antológiája a háromszéki költőknek. Olyan adósság ez, amely már-már a hanyagság bűnének is mondható, és csaknem megbocsáthatatlan. Előzmények, próbálkozások voltak, vegyük ezeket sorjában, helyezzük kontextusba a Háromszéki Téka sorozat 20. kötetét, a Háromszéki költők antológiáját.

Hogy Háromszék lakossága mindig is szeretett olvasni, afelől nincs kétség. Elegendő egy pillantást vetni a SepsiBook remek statisztikáira, megkérdezni a vásárokon a könyvkereskedőket, online könyvcsoportban sincs hiba (lásd: Zamat Store-Bookline, Facebook), de szerzőink is vannak, mondhatni rakásra, a Háromszéki Kortárs Szépírók oldal összesen 90 (!) olyan írót-költőt sorol fel, akik napjainkban alkotnak, a közelmúltban alkottak, és szorosan kötődtek-kötődnek Háromszékhez. Adott tehát egy könyvszerető közösség – és adott egy olyan helyzet, amikor ez a közösség nem igazán ismeri a háromszéki szerzőket.

Ugorjunk. A megyének két próbálkozása is volt az átkosban az írók, költők felsorolására, sorakoztatására. Az első antológia 1969-ben jelent meg, a Kapuállító címet viselte, szerkesztette  Jecza Tibor, kiadta a (milyen szép titulus!) Megyei Művelődési és Nevelési Bizottság. A második Kapuállítóra ugyancsak várni kellett, egészen 1982-ig, akkor Czegő Zoltán szerkesztésében jelent meg. Mindkét antológia tele neves, veretes szerzőkkel, akik az akkori kulturális élet központjában álltak, éltek, alkottak – ám egyik gyűjtemény sem emlékezett meg a múltról, ami így adóssággá alakult. A változások után volt próbálkozás a Kapuállító feltámasztására, ez ilyen vagy olyan okok miatt meghiúsult, lényeg, hogy 2000-ig semmiféle mű nem jelent meg, mely egybe forrasztotta volna a háromszéki szerzőket. És akkor jött egy remek kiadvány, melyet a Charta Kiadónak lehet köszönni, nevezetesen az Özönvíz antológia, mely Bogdán László, Csiki László, Czegő Zoltán, Farkas Árpád, Magyari Lajos, Tömöry Péter, Vári Attila verseit tartalmazza, illusztrációnak Bortnyik György fotóit használja. Tudni kell e három könyvről, hogy az egykori Megyei Tükör, a jelenlegi Háromszék napilap szerzői körül gravitált, mintegy önkéntelenül is bizonyítva azt, hogy e lap bizonyos értelemben túllépi az egyszerű napilapok kereteit, megkerülhetetlen szerepe volt és van Háromszék kulturális életében.

2023-ban értünk a hatalmas adósság törlesztéshez, egyelőre versben. Későn, idejében, jókor – lényegtelen, koncentráljunk a vanra. A munkára a baróti Tortoma Kiadó vállalkozott a Háromszéki Téka sorozat keretében, Egyed Emesét kérve fel a kötet összeállítására, a szerkesztést Kun-Gazda Gergely végezte. „Egy antológia verseit lapozgatni, ízlelgetni, felfedezni érdemes. E kötetben laza időrendben követik egymást a versek, de reményeink szerint lehetővé teszik a keresztül-kasul olvasást, az új és a régi szövegek összeszövődését is. Beidegződések, tanult csoportosítások helyett olvasgatásra, a lélek tájainak új meg új benépesítésére és a helyi vagy a térséghez pályájuk révén kapcsolódó szerzők jobb megismerésére hívjuk az olvasót. Célunk a hely szellemének tudatos gazdagítása is, amikor a születési helyétől messze kerülő vagy egy-egy lap olvasóin kívül kevéssé ismert szerzőkre is felhívjuk a figyelmet” – fogalmaz Egyed Emese a kötet előszavában. És valóban: a kiadvány a jól ismert helyi szerzőkön kívül tartalmaz olyanokat is, akik kevésbé erős szálakkal kötődnek Háromszékhez, de pályájuk alatt megfordultak itt, hátrahagyva alapos lenyomatukat.

A nem mindennapi munka talán legfontosabb érdeme, hogy a múlt korszak szerzőit is sorakoztatja, így egységes képet kap Háromszék költői világáról az olvasó. Ez által az antológia némileg át is minősül: egyrészt vitathatatlanul történelmi pillanat, hiszen egybeköt mindenkit, másrészt az irodalom jelenkori állásáról is mintegy képet kap az olvasó. Az, hogy merész módon a háromszéki fordítók világába is elvezet, már külön csemege.

Következik majd a Háromszéki írók antológiája, mellyel együtt immár teljes képet lát az olvasó Székelyföld e szögletének irodalmáról. Vagyis inkább az egész Székelyföldről – hiszen a szerzők elszármaztak, illetve jönnek-mennek (nyughatatlan emberfajta!). Éppen ezért ne egy, hanem két példányt vásároljon a könyvből: egyrészt könyvet ajándékozni nem szégyen, másrészt e kiadványnak ott a helye minden háromszéki polcán.

Adósságunk tehát törlesztve.

Miklóssi Szabó István

A kiadvány megvásárolható háromszéki könyvesboltokban, a Háromszék újságárudáiban, illetve megrendelhető az erdelyikonyv.hu oldalon.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt kíván-e venni a december elsejei parlamenti választásokon?









eredmények
szavazatok száma 155
szavazógép
2023-07-14: Riport - Hecser László:

Hunok és honfoglalók közt Bölönben

A múlt hétvégén Bölönben tartott Ősök Napja rendezvénysorozat olyan gazdag és sokrétű volt, hogy a hétfői tudósításban csak érinteni tudtuk a legfontosabb eseményeket, részleteiben beszámolni nem állt módunkban. Az esemény bő két napja alatt megadatott, hogy számos érdekes emberrel találkozzunk, s megkérdezzük, miért tartották fontosnak, hogy részt vegyenek az Ősök Napján, mivel járultak hozza annak sikeréhez, miként telt és hogyan szórakoztak.
2023-07-14: História - :

Petőfi-centenárium Sepsiszentgyörgyön

A budapesti Petőfi Társaság az 1922. július 1-je és 1923. július 31-e közötti időszakra hirdette meg a Petőfi Sándor születésének századik évfordulóját ünneplő rendezvénysorozatot. Az erdélyi kulturális egyesületek ennél korábban megkezdték az ünnepi előkészületeket, a sajtóban hirdették a helyszíneket és az időpontokat.