Dugába dőlt nyaralás

2023. július 21., péntek, Glossza

Február, hol a nyár? Alig várja mindenki, hogy a tél szürkeségéből és a szürke hétköznapok taposómalmából kizökkenve nyáron egy kis levegőhöz jusson, lazíthasson. Az olcsó repülőjáratok miatt elérhető közelségbe kerültek az európai nagyvárosok, többe kerül az üzemanyag, amivel az ember eljut a bukaresti repülőtérre, mint amennyit kóstál két személy számára egy Prágáig tartó repülőút. Vagyis többe is kerülhet, lényegesen! Nem csak pénzben, lelkiekben is…

Jó pár hónapja Európa-szerte káosz uralkodik a repülőjáratok tekintetében, rengeteg légitársaság alkalmazottjai sztrájkolnak normálisabb béreket követelve. Jobb egyszerűen csak kézipoggyásszal utazni, mert ha egyáltalán fel is jut az emberfia a repülőre, nem biztos, hogy a csomagjával is az történik, a fővárosi Henri Coandă reptér érkezőtermináljában is ott porosodnak a „gazdátlan” bőröndök, amelyek vélhetően már soha nem jutnak el a tulajdonosokhoz. Vagy a tulajdonos nem jutott el a csomagjához. Mert minden megtörténhet.

Például az is, hogy valaki kifizet egy oda-vissza repülőutat Prágába, ami két személy számára mindössze 1100 lej egy fapados gépen. Vagyis egy személynek menet a jegy ára 275 lej, összehasonlításként: nagyjából háromszáz lejbe kerül oda-vissza Háromszékről autóval megjárni Bukarestet. Aztán a reptéri cécót letudva, az emberfia türelmesen várakozik, szürcsölgeti az öt eurós kávét, majszolja a tíz eurós szendvicsét. Mert ilyen árak vannak a reptéren. Közben csilingelnek a telefonok: a járat(ok) késni fog(nak). Két ízben is ez történik. Egyeztetés a szállodával, ahol szerencsére úgy-ahogy beszélnek angolul: igen, a foglalás érvényes, mindössze késni fogunk. Több órát. Sokórás várakozás után az információs táblán változik a felirat: a járatot törölték. Nem csak ezt, jó párat. Hatszáz ideges ember tolong a társaságok kirendeltségénél, sírva fakadó emberek szidják az elöl levő alkalmazottat, aki nem tud mást tenni, mint a vállát vonogatja és közli: a jegy árát visszatérítik.

De nem minden a pénz. Hónapokkal korábban betervezett szabadságok dőlnek dugába, munkahelyek kerülnek veszélybe, hosszú időn át nem találkozó emberek hívják továbbra is egymást telefonon, mondván: majd legközelebb.

Számokban elég gyatrán fest az európai légi közlekedés: egyetlen társaság csak múlt héten 350 (!) járatát törölte, ebből harmincat az Otopeni reptérről. Nyolc országban sztrájkolnak a pilóták, légikísérők, kisegítő személyzet, normálisabb béreket követelve. Ugyanis egy légikisasszony fizetése 1500 euró körül van, ami ugyan soknak tűnhet, de ha azt nézzük, hogy naponta kockáztatja az életét, akkor már nem. A turista csak a lelki békéjét kockáztatja, nagyot nyelve túlteszi magát a történéseken: majd jövőre…

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1406
szavazógép
2023-07-21: Vélemény - :

A vilniusi másnapos ébredés (Geopolitikai jegyzetek)

A nemrég lezajlott vilniusi NATO-csúcs eseményeit a világ kíváncsian figyelte, az összejövetelnek nagy tétje volt az ukránok, lengyelek, baltiak és skandinávok számára.
2023-07-21: Közélet - :

Miért cserélik ki a szegélyköveket Sepsiszentgyörgy több utcájában? (Önkormányzati szemle)

Ez a kérdés foglalkoztat többeket az utóbbi hetekben, hiszen azt látják, hogy bizonyos utcákban (egyelőre) csak szegélyköveket cserélnek a munkások. Mielőtt – a helyzet jobb megértése érdekében – válaszokat adnánk a címbeli és más gyakran feltett kérdésre, fontosnak tartjuk hangsúlyozni, hogy nem (csupán) szegélyköveket cserélünk, hanem utcákat újítunk fel. Pontosabban hét utcát korszerűsítünk egy összetett fejlesztési csomag részeként, melyeket részben európai uniós pályázati forrásokból finanszírozunk. Az Önkormányzati Szemle e heti számában tizenegy pontban igyekszünk megválaszolni a leggyakrabban feltett kérdéseket.