Mivel többen is érdeklődtek a lakóházak és állattartó telepek, istállók között betartandó távolságról az új építkezéseknél, utánanéztünk, hogy mit írnak elő a hazai törvények.
A legtöbb esetben az állattenyésztők hajlanak arra, hogy az új istálló minél közelebb legyen a lakóházhoz és infrastruktúrához (villanyhálózat, ivóvíz stb.), habár a törvény erre vonatkozóan egyértelmű és nagyon szigorú.
A betartandó távolságokat a 2014-ben kibocsátott 119-es egészségügyi minisztériumi rendelet szabályozza. A távolságok betartásánál a legfőbb tényező az állatlétszám.
A szarvasmarháknál 6 és 50 közötti egyed esetében a kötelező távolság ötven méter, 51 és 200 állat között száz méter, 200 és 500 közötti állatlétszámnál kétszáz méter. Az 500 szarvasmarhánál nagyobb telepeket pedig legalább ötszáz méter távolságra kell építeni a lakóházaktól.
A szárnyasoknál a kötelező távolság a következő: 51 és 100 szárnyas esetében ötven méter, 101 és 5000 szárnyasnál ötszáz méter, a nagy szárnyastelepeknél legkevesebb ezer méter.
A sertéseknél 7 és 20 közötti létszámnál a kötelező távolság száz méter, 21 és 50 sertéssel rendelkező farmoknál kétszáz méter, az 51 és 1000 létszámos telepeknél ötszáz méter, a nagy sertéskomplexumoknál pedig ezer méter.
Az említett rendelet más típusú építkezésekre is kitér. A vágóhidaknak, állatvásároknak, állatgyűjtő központoknak legalább ötszáz méterre kell lenniük a lakóházaktól. A községi trágyatárolókat, ahova több állattenyésztő is hordja majd a trágyát, legkevesebb ötszáz méterre kell építeni a lakóházaktól, sertéstrágya esetében ezer méterre. Új gabonatárolók és vetőmagcsávázók legkevesebb kétszáz méterre létesíthetők a lakóépületektől.