Az új tanévben a korábbi heti három alkalom helyett mindennap kapnak tejet a rövid programú óvodások, valamint az elemi és a gimnáziumi osztályok diákjai Háromszéken – errÅ‘l döntött keddi ülésén a prefektúra mellett működÅ‘ illetékes megyei bizottság. A rossz hÃr ellenben, hogy az újabb négy évre szóló keretszerzÅ‘désre vonatkozó kormányhatározat csak nem rég jelent meg, ami késlelteti a termékek beszerzését célzó versenytárgyalás kiÃrását, Ãgy már biztos, hogy tanévkezdéskor nem lesz tej, kifli, alma a gyermekek asztalán – tudtuk meg Henning Lászlótól, a megyei önkormányzat alelnökétÅ‘l.
A programban meghatározottak szerint tavalyhoz hasonlóan 1 lej 11 bani a 200 grammos tartós tej ára, 65 bani a 80 grammos kifli, illetve keksz és 70 bani a 100 grammos gyümölcs. Az illetékes megyei bizottság – amely a helyi kormányhivatal mellett az egészségügyi és állategészségügyi igazgatóság, a megyei tanfelügyelÅ‘ség, a fogyasztóvédelem képviselÅ‘ibÅ‘l áll –, kihasználva a törvény adta lehetÅ‘séget, háromról ötre bÅ‘vÃtette a tejes napok számát, és arról döntött, hogy hétfÅ‘n, kedden és szerdán kiflit, csütörtökön és pénteken kekszet, valamint utóbbi két napon almát biztosÃtanak a gyermekeknek.Â
Felvetésünkre, miszerint a Kovászna Megyei Diáktanács egy lapunkhoz eljuttatott közleményben kifogásolja, hogy a prefektúra és a megyei önkormányzat rendszeresen a legolcsóbb árajánlatra bólint rá, s nem fordÃt kellÅ‘ figyelmet a kormánytÃzórai minÅ‘ségére és változatosságára, Henning László leszögezte: a közbeszerzési eljárásban kötelezÅ‘ a legolcsóbb árajánlatot elfogadni, a termékek receptje pedig adott, ezen senki nem változtathat. Tudomása van arról, hogy a kapott keksz nem minden gyermeknek Ãzlik, minden bizonnyal amiatt, mert kevés cukrot tartalmaz, de ezt kötelezÅ‘ betartani, nem rendelhetnek olyan terméket, amelynek az összetétele nem felel meg az elÅ‘Ãrásnak – szögezte le az alelnök.Â
Henning László hangsúlyozta, hibájukon kÃvül késik idén a program elindÃtása. A vonatkozó kormányhatározat szerint a versenytárgyalás kiÃrásának modellje országosan egységes, ezt legkésÅ‘bb szeptember 8-ig teszik közzé, s csak azután indulhat az eljárás. A helyi önkormányzatok önállóan is megszervezhetik a licitet, errÅ‘l a szándékról szeptember 1-jéig kellett értesÃteniük a megyei bizottságot, hogy a közös versenytárgyalásba ne kerüljenek bele.
Rossz döntés volt a kormány részérÅ‘l újabb négy évre meghosszabbÃtani a tej-kifli programot, helyette a meleg ebédet kellene általánosÃtani minden gyermek számára – vélekedett a megyei önkormányzat alelnöke. Igaz, hogy néhány háromszéki önkormányzat a Diakónia Keresztény AlapÃtvány segÃtségével biztosÃt bizonyos számú gyermeknek meleg ebédet, a megyei tanács is nyújt ehhez támogatást, kÃsérleti jelleggel megyénként néhány település bekerült a kormány melegebéd-programjába, de az igazi megoldás az lenne, ha ezt minden óvodára és iskolára kiterjesztenék – mondta Henning László.