A Budai Krónika és az öt faktor

2023. szeptember 20., szerda, Közélet

Az első Magyarországon nyomtatott könyv, a Budai Krónika megjelenésének 550. évfordulójára különleges kiadványt jelentetett meg az Országos Széchényi Könyvtár: a krónika hasonmás kiadása mellett a latin szöveg és annak javított magyar fordítása, illetve magyar és angol nyelvű kísérőkötet alkotja a csomagot – ennek bemutatására került sor múlt szerdán Sepsiszentgyörgyön a Bod Péter Megyei Könyvtár Gábor Áron-termében.

  • Albert Levente felvétele
    Albert Levente felvétele

Magyarósi Imola művészettörténész, Sepsiszentgyörgy önkormányzati képviselője üdvözlése után Rózsa Dávid főigazgató a magyar nemzeti könyvtár tevékenységét ismertette a jelenlevőkkel, majd Farkas Gábor Farkas művelődéstörténész, az ünnepi kiadvány kezdeményezője beszélt a krónika keletkezéséről, jelentőségéről, utóéletéről. Mindenekelőtt kiemelte, nincs másik példa arra, hogy egy ország nyomdászattörténete egy nép históriájának kiadásával kezdődne, ez csak az első magyar földön nyomtatott könyvről mondható el.

És a Budai Krónika jó indulásnak bizonyult, hiszen sikeres könyvvé vált. Mert ahhoz, hogy egy könyv jó legyen, öt faktornak kell teljesülnie: mindenekelőtt kell egy jó szöveg, aztán egy jó nyomda, egy bőkezű mecénás, aki a soha, semmilyen korban sem olcsó nyomtatást megfinanszírozza, kell a piac, és végül az olvasó. A Budai Krónika mindezeknek eleget tett: a több történeti mű összeolvasztásából létrejött mű a magyarok történetét írja le a honfoglalástól Mátyás király koronázásáig, és kiadója, Hess András szerint olyan munka, „amely hitem szerint minden magyar ember számára kedves és szívderítő”. De nem csak a magyarok számára volt érdekes saját népük történetének megismerése, hanem az akkori civilizált világ más népei számára is, hiszen ebben az időben Európa-szerte megnövekedett a kíváncsiság a magyarok iránt, magyarázta az előadó.

Tehát a jó szöveg adott volt, a mesterséget Rómában megtanuló Hess személyében a jó tipográfus is megjelent, a mecénás szerepét Vitéz János esztergomi érsek vállalta magára – ez azonban bonyodalmakhoz vezetett, ugyanis az érsek összeesküvést szőtt Mátyás ellen, melyet a király elfojtott, Vitéz Jánost élete végéig házi fogságba vetve, de e miatt az epizód miatt Hess két manipulációra is kényszerült a már nyomdakész szövegben: egyrészt a krónikához Vitéz János által írt előszót ki kellett vennie a könyvből, másrészt a krónika végéből is „húznia” kellett, hogy Kázmér lengyel herceg trónra törési kísérlete ne szerepeljen benne – ezért van az, hogy a krónika, bár 1473-ban jelent meg, a magyarok történetét csak 1468-ig mutatja be.

Ami a piacot illeti, Hess András a krónika megjelenését pünkösdre időzítette: ekkor zajlott ugyanis a budai várban a messze földön híres pünkösdi vásár, ahová idegen földről is jártak kereskedők, és a latin nyelven – a kor kommunikációs nyelvén – kiadott krónikát szertehordták Európában. Ennek is köszönhető, hogy a Budai Krónikából jelenleg tíz példány ismeretes, „szerencsések vagyunk, hogy ilyen sok”, emelte ki Farkas Gábor Farkas, hiszen a kor nyomdai kiadványaiból sok elkallódott, nem egy nyomtatványból csak foszlányok maradtak fenn. Hess a krónikát feltételezhetően 200–250 példányban nyomtatta ki, a tíz fennmaradt példányból (a 11. eltűnt a második világháború poklában) kettőt őriznek Magyarországon. Körülbelül száz aranyforintba kerülhetett a kinyomtatása, ami az akkori viszonyok között nagy pénz volt: egy budai ház vagy száz ökör került ennyibe akkoron. A krónikát egy aranyforintért, díszes kötésű kiadását két aranyforintért adta el; és hogy pár száz év múlva mennyire értékessé vált az ősnyomtatvány, azt mi sem bizonyítja jobban, mint hogy 1990-ben egy aukción egy magángyűjtő félmillió nyugatnémet márkáért vásárolta meg a tíz fennmaradt példány egyikét.

Farkas Gábor Farkas érdekfeszítő előadását követően már csak egy dolog maradt hátra: Rózsa Dávid főigazgató az 550. évfordulóra 550 példányban kinyomtatott kiadványból egyet a Bod Péter Megyei Könyvtárnak hagyott ajándékba.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt kíván-e venni a december elsejei parlamenti választásokon?









eredmények
szavazatok száma 939
szavazógép
2023-09-20: Belföld - :

Csalásra gyanakodnak a mezőgazdasági termelők (Ukrán gabonaimport)

Moldovai áruként érkezett Romániába az ukrán búza és repce – állítják a román mezőgazdasági termelők a kormányhoz eljuttatott, a Maszol.ro hírportál által tegnap idézett levelükben.
2023-09-20: Jegyzet - Kuti János:

Pereljük be Ausztriát (Kármentő)

Jó lenne, ha a schengeni övezethez tartoznánk, hogy ne kelljen órákat állni a román–magyar határon. Bizakodhatunk (ismét), hogy ez megvalósul, mert a múlt szerdán is megmondta az Európai Bizottság elnöknője, Ursula von der Leyen, hogy Romániának csatlakoznia kell, és meg is magyarázta, miért. Azért, mert Románia (és Bulgária is) bebizonyította, hogy oda valók vagyunk. Gyerünk, vegyük fel őket végre! – szólított fel mindenkit.