A tervezést, a kiszámíthatóság lehetőségét veszi el a múlt pénteken, éjjel elfogadott, újabb megszorításokat, kiadási korlátozásokat bevezető sürgősségi kormányrendelet – véli Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke. A rendelet több, a megyei önkormányzat által kezdeményezett, kormányforrásokból létrejövő, már elindított beruházást leállással fenyeget, így a sepsiszentgyörgyi tüdőkórház új épületének megvalósulását, de még az utak karbantartását sem lehet így biztosítani.
Tamás Sándor szerint, akik naponta szembesülnek a helyi problémák megoldásának feladatával, tisztán látják, hogy Bukarest ismét fonákul áll az egészhez. Éppen a fordítottját teszik annak, amit egy válsághelyzetben kellene. A pénznek muszáj forognia, akkor van élet, van fejlődés, ám a kormány ennek ellenkezőjét teszi, ami lelassuláshoz, sőt, leálláshoz vezethet adott esetekben.
Ezzel a sürgősségi kormányrendelettel – melyet péntek éjjel bocsátottak ki, és a megjelenésétől számítva hatályba is lépett – nem az a gond, hogy megtiltja például az irodai felszerelések beszerzését, hanem hogy a beruházásokra vonatkozó kifizetéseket és magukat a befektetéseket leállítja minden olyan esetben, ahol nem volt szerződéskötés, illetve korlátozza a kifizetések mértékét azon esetekben, ahol már létezik. Utóbbi azt jelenti, hogy novemberben és decemberben nem lehet nagyobb összeget kifizetni, mint az első kilenc hónap átlaga.
Háromszéken is van olyan eset, ahol az ősz folyamán a kivitelező elvégezte a munkát, korábban nem volt kifizetés, és mivel az új rendelkezés értelmében most sem lehet megtenni, ezek a beruházások le fognak állni, mivel a vállalkozó nem fogja folytatni, ha a most benyújtott számlákra sem kapja meg a pénzét. Azaz a már folyamatban lévő beruházásokat is ellehetetlenítik, nem csak a jövőbenieket torpedózzák meg – nyomatékosította az elnök. Tamás Sándor szerint nagyon találóan fogalmazott Cseke Attila volt fejlesztési miniszter – akinek hivatali ideje alatt a dolgok jól működtek, és mióta nincs a tárca élén, és az RMDSZ sincs kormányon, hatalmas gondok vannak a beruházások terén –, hogy hamarosan egy hatalmas befejezetlen építőteleppé változik az ország. Ez alól Háromszék sem kivétel.
Tapasztalatlanság, cinizmus, gyenge teljesítmény
Az egyik súlyos gond, hogy Ioan-Marcel Boloș pénzügyminiszter semmilyen gyakorlati tapasztalattal nem rendelkezik a közigazgatás, államigazgatás terén, noha több tárcának állt már az élén, több fontos tisztséget betöltött – hívta fel a figyelmet az elnök. Ehhez képest a tárcavezető még cinikus is azokkal, akik nap mint nap a legalacsonyabb szinttől kezdődően építik a közösséget, amikor kijelenti, nehogy a polgármesterek raklapnyi vécépapírt vásároljanak hirtelen a raktáráruházakból. Mindez úgy, hogy a kormány, azon belül a pénzügyminisztérium nem látta el a feladatát, azaz – amint az az elmúlt kilenc hónap költségvetési végrehajtási összesítésből is látszik – az állam nem hajtotta be azokat a bevételeket, melyekkel a büdzsé megtervezésénél számolt.
A nemzetközi nagyvállalatok vagy az állami tulajdonban lévő mamutcégek az állammal szembeni tartozásaikat nem rendezték, legyen szó társadalombiztosítási hozzájárulásról vagy adókról és illetékekről. A most elfogadott sürgősségi kormányrendelet, valamint a korábban felelősségvállalással elfogadott költségvetés-kiegyensúlyozó, adókerülés visszaszorítását célzó törvény elsősorban a kis- és középvállalkozásokat nyomorítja meg, azokat a gazdasági szereplőket, akik a társadalom gerincét adják, ahelyett, hogy a nagy állami vállalatoktól vagy a külföldi cégóriások romániai képviseleteitől hajtották volna be az adósságokat. Egyértelmű, hogy a közberuházásokra sem lesz pénz, amennyiben a magánszféra nem termel forrásokat.
További súlyos probléma, hogy az elmúlt harminc év bevett gyakorlatával ellentétben, azazhogy az év felénél vagy legkésőbb szeptemberben költségvetés-kiigazítást hajtanak végre, most nem történt meg, és még csak szó sincs róla. Nem hivatalos értesüléseik szerint nem is lesz ilyen. Ami még szomorúbb, hogy a következő évi költségvetésről sem esik szó, novemberben már kellene tervezni, más országokban ilyenkorra már el is fogadják, de itt még fel sem vetődött.
Szemfényvesztés, kiskapuk
A koncertek, fesztiválok vagy az írószerek, papír vásárlásának betiltása tulajdonképpen szemfényvesztés, Háromszéken sosem fordult elő olyan jellegű pénzszórás, mint ami Bukarestben jellemző például egy ünnepi díszkivilágításra, így ezek a tiltások, korlátozások valójában porhintések – fogalmazott Tamás Sándor. Ráadásul ebben a jogszabályban, mint oly sok másban, a kivételek listája is hosszú. Ezen kivételek mögé bújva, akik ki akarják játszani a rendeletben foglalt tiltásokat, azok megtalálják a kiskapukat.
Se építés, se tervezés
A tervezést, a kiszámíthatóság lehetőségét veszi el a rendelet, gyakorlatilag azokat bünteti, akik jól gazdálkodtak, terveztek, előre látták az évet. A beruházásokat nem lehet ad hoc módon elvégezni, tervezni, majd megváltoztatni a pillanatnyi helyzet szerint, de úgy tűnik, ez Bukarestben nem szempont – véli Tamás Sándor.
Háromszéken több téren is káros hatásai lesznek a rendeletnek. A megyei önkormányzat a rendőrség kérésére eldöntötte, hogy hat drogtesztelésre alkalmas berendezést vásárol, elindították a közbeszerzést, de mivel a szerződés még nincs megkötve, az új rendelkezések értelmében nem vásárolhatják meg ezeket, le kell állítani a beszerzési folyamatot. Ez esetben csak 150 ezer lejes kiadásról van szó, a haszna pedig nem kérdéses.
A Dr. Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórháznál a belgyógyászat épületének bővítése, felújítása, valamint a tüdőkórház építése kerül veszélybe. Utóbbi tökéletes példája a kormány hibás eljárásainak, egy nagyon szépen indult, bő egy év alatt látványosan haladó beruházás, melyet az Országos Beruházási Társaság (CNI) finanszíroz. Példaértékű munkát végzett a kivitelező, három szintje már áll az épületnek, de pár hete csak néhány munkás lézeng a telepen, mivel a kormány nem fizette ki a kivitelezőnek az eddig elvégzettek ellenértékét.
A megyei utaknál a sepsibükszádi, sepsikőröspataki munkálat csúszni fog, a nagyajtai híd építésének folytatása kérdéses (itt sem fizetett a kormány az elvégzett munkáért), ugyanígy a málnási kezelőközpont létrehozása (szintén CNI-beruházás), ezeket mind kormányzati, minisztériumi alapokból finanszírozza az önkormányzat. Ugyanakkor nem tudják folytatni a tervezést, előkészítést a zabolai Csipkés ifjúsági tábor, a sepsibükszádi utászház újjáépítésére, a bodoki kilátó építését sem tudják elkezdeni. A megyei utak karbantartási munkálatait nem tudják biztosítani, ugyanis a kilenc hónapos átlaghoz kell viszonyítaniuk a kifizetést.
Ez a probléma a községeket különösen súlyosan érinti, hiszen az év első 9 hónapos átlagát kell figyelembe venni, ha egy nagyobb munkálat most készült el, nincs ahogy a helyi önkormányzat kifizesse, hiszen az összeg több, mint az említett átlag. Folyamatban levő uniós pályázataikat, úgy tűnik, egyelőre nem érinti a rendelet, de a beruházások gyakorlati véghezvitele sok esetben hoz előre nem látott költséget, így például vízelvezetési gondokat, ezeket sem szabad kifizetni, tehát itt is megtorpanást, késést tud okozni ez a rendelet. Továbbá most kellene a következő pályázatokat előkészíteni, de nem szabad tervezésre költeni, ez mind-mind csúszást jelent, és a későbbiekben megterheli az önkormányzati munkát. Félő, hogy a most leálló munkálatok egy részét nehezen lehet majd újrakezdeni, vagy egyáltalán nem – figyelmeztetett az elnök.