Megemelték a pályázat útján vásárolható traktorok erejét

2023. november 28., kedd, Gazdakör

A megyei vidékfejlesztési hivataltól kaptuk az információt, hogy az országos ügynökség új rendszert dolgozott ki a pályázat útján vásárolható traktorokra. A számításnál a szántók és kaszálók területét veszik figyelembe, a támogatásból vásárolható munkagépek teljesítménye a megdolgozott terület nagyságának függvényében változik.

  • A területtel arányos erősségű traktor vásárolható támogatásból. Albert Levente felvétele
    A területtel arányos erősségű traktor vásárolható támogatásból. Albert Levente felvétele

Az eddigi rendelkezések szerint a vidékfejlesztési pályázatoknál a kisebb gazdaságok esetében 4 lóerő volt engedélyezett egy hektár szántóra, illetve kaszálóra. A hivatalosan is nyilvánosságra hozott új dokumentum értelmében a 10 és 50 hektár közötti legelővel és kaszálóval rendelkező gazdaságoknál a lóerő szorzószáma 4,5, és a pályázat útján vásárolható traktor legtöbb 125 lóerős lehet. A 10 és 18 hektár közötti gazdaságoknál engedélyezett egy 80 lóerős traktor vásárlása. Az 51 és 100 hektár közötti gazdaságoknál a szorzószám 3,9, tehát egy 60 hektáros gazdaságnál 234 lóerős traktort lehet vásárolni. A 101 és 200 hektár közötti gazdaságoknál a szorzószám 3.

A táblázatban meghatározták azt is, hogy a szántó- és kaszálóterület nagysága alapján farmszinten hány lóerő engedélyezett. Ehhez összesítik az új, vásárolandó traktor és a már tulajdonban levő traktorok erejét. Az összesítésbe nem kell beleszámolni a nyolc évnél régebbi traktorokat, ezeknél az eszközöknél az amortizáció (erkölcsi és fizikai avulás) 4 és 8 év közötti.

Az új dokumentum szerint arató-cséplő gépet csak azon gazdaságok vásárolhatnak, amelyek száz hektárnál nagyobb területen termelnek gabonát. A 100 és 200 hektár közötti gabonater­mesztő gazdaságok 350 lóerős kombájnt vásárolhatnak, a 201 és 400 hektár közöttiek pedig 450 lóerőset.

A zöldségtermesztésben a 2 és 5 hektár közötti gazdaságok egy 70 lóerős traktort vásárolhatnak a pályázati pénzből, az 5,1 és 10 hektár közöttiek 100 lóerőset, a 10,1 és 20 hektár közöttiek pedig 125 lóerőset.

A gyümölcstermesztésben a 2 és 5 hektár közötti gazdaságok 70 lóerős traktort vehetnek, az 5,1 és 10 hektár közöttiek 100, a 10,1 és 20 hektárosak pedig 120 lóerőset.

A munkagépek erejét szabályozó táblázat megtalálható a Vidéki Beruházásokat Kifizető Ügynökség honlapján: www.afir.ro.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön kire szavaz az elnökválasztás második fordulójában?









eredmények
szavazatok száma 70
szavazógép
2023-11-28: Szabadidő - :

A nap fotója

2023-11-28: Gazdakör - :

Ökogazdálkodás az unióban

Dan Motreanu európai képviselő – 2006-ban és 2007-ben mezőgazdasági miniszter – internetes honlapján számolt be az unió ökogazdálkodási terveiről, a Farmtól a fogyasztóig uniós stratégia vonatkozó határozatairól.