Központ helyett családi házJó lenne maradni, de nem tehetik

2023. november 29., szerda, Közélet

A Kovászna Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóságnak év végéig be kell zárnia Baróton a fogyatékos gyermekeket gondozó központját, helyette úgynevezett családi házat kell létrehoznia. Azt szerették volna, ha jelenlegi formájában megmaradhat a kis, alig tizenöt fő befogadására képes központ – jól működik és a körülmények is adottak –, viszont igazodniuk kell a törvény előírásaihoz – mondotta az igazgatóság sepsiszentgyörgyi székhelyén tartott tájékoztatón Szász Katalin Melinda, az intézmény megbízott igazgatója.

  • A baróti központ. Fotó: Csog Gyöngyike
    A baróti központ. Fotó: Csog Gyöngyike

A gyermekjogvédelem az elmúlt húsz évben folyamatos reformon ment át. Az elmúlt években országszerte felszámolták a múlt rendszerből örökölt nagy, akár háromszáz gyereket is befogadó árvaházakat, aztán a kisebbeket is. Nagy árvaház a megyében nem volt, a kisebbek közé az oltszemi és a kézdivásárhelyi egység tartozott, ahol még száz-száz gyerek sem nevelkedett. Most a kézdivásárhelyi Borosnyai Kamilla Otthon és a fogyatékkal élő gyermekeket ellátó baróti elhelyezőközpont bezárása következik – fejtette ki Szász Katalin Melinda. Szerinte jó lett volna, ha kivételt tesznek a baróti egységgel, mert a Közösségi Szolgáltatási Komplexummal egy épületben és szép, befogadó környezetben láthatták el feladatukat. Az is a maradás mellett szólt volna, hogy ott vannak azok a szakemberek, akikhez majd vissza kell járniuk. Bár érveiket elmondták az illetékes helyeken, azt a választ kapták, hogy a törvény mindenkire vonatkozik – közölte a megbízott igazgató.

Költözni fognak tehát, nem vitás, csak az a kérdés, hogy hova. Olyan épületet keresnek, amely meglehetősen nagy, legalább öt, de inkább hat szobája és több mellékhelyisége van. A helyi piac azonban behatárolt, mindössze egy olyan ingatlant találtak, amelyik valamennyire megfelel a követelményeknek, de azt is át kellene építeni, sőt, ki kellene bővíteni, ezért még kivárnak. A vásárlásra – esetleg építkezésre – pénzt a SERA Románia Alapítvánnyal való együttműködésből remélnek. Az elmúlt években velük szövetségben teremtették elő a kézdivásárhelyi családi házak építési költségét: ők egymillió eurót adtak, a megyei tanács része félmillió euró volt. Hasonlóképp Bodzafordulón is közösen oldották meg a kérdést.

Szász Katalin Melinda megnyugtatta a tájékoztatón jelen levő szakszervezeti képviselőt: az alkalmazottaknak nem kell aggódniuk, valószínűleg senkit sem kell el­bocsátani, hiszen a gondozottak ellátása és fejlesztése érdekében továbbra is szükség van rájuk.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön kire szavaz az elnökválasztás második fordulójában?









eredmények
szavazatok száma 543
szavazógép
2023-11-29: Riport - Fekete Réka:

Teljes értékű élet cukorbetegen is (Beszélgetés Kicsi-Mátyus Ildikó és Dóczi-Zsidó Katalin diabetológusokkal)

Köztudott, hogy az elhízás, a mozgásszegény életmód kiemelt kockázati tényező a 2-es típusú diabétesz kialakulásában. A gyermekek, fiatal felnőttek körében az 1-es típusú diabétesz fordul elő, ez egy visszafordíthatatlan autoimmun betegség. Ha ennyire leegyszerűsítenénk a kétféle diabéteszt, akkor a kezelésük csak annyiból állna, hogy az orvos felírja a gyógyszert, utóbbi esetben az inzulint, a páciens betartja az útmutatásokat, és az élet megy tovább. De nem erről van szó. Mindkét esetben nagyon sok tényezőtől függ, hogy milyen vércukoregyensúlyt lehet elérni, illetve hogyan lehet megelőzni, csökkenteni a szövődményeket. Ebből a szempontból a diabetológus nemcsak orvos, hanem életmódtanácsadó is egyben, aki egyénre szabott ajánlásokkal toldja meg a kezelést. Ezekről beszélgettünk dr. Kicsi-Mátyus Ildikóval és dr. Dóczi-Zsidó Katalinnal, a sepsiszentgyörgyi Dr. Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórház szakorvosaival.
2023-11-29: Közélet - Bodor János:

Tisztújítás Zágon községben (RMDSZ)

Az RMDSZ papolci és zágoni helyi szervezetei hétfőn tisztújítást tartottak mindkét faluban. A települések kultúrházaiban összegyűltek elfogadták a helyi szervezetek alapszabályzatát, megválasztották az egyeztetőtanácsok, a fegyelmi és etikai bizottságok tagjait. A nagy számban megjelent helybeliek mellett jelen voltak az RMDSZ megyei vezetői, orbaiszéki polgármesterei és alpolgármesterei – tájékoztatott közleményben az RMDSZ.