Tavaly az Európai Unió lakosságának 69 százaléka saját tulajdonban levő, 31 százaléka pedig bérelt lakásban élt. Németország kivételével minden tagországban nagyobb a saját lakásban élők aránya, mint a bérlőké, a legnagyobb Romániában, ahol viszont kicsi és zsúfolt helyen élnek a legtöbben.
Az EU statisztikai hivatalának adatai szerint 2022-ben Romániában volt a legmagasabb, 94,8 százalékos a saját lakásban élők aránya, majd Szlovákia, Horvátország és Magyarország (90 százalék) következett a sorban. A bérelt lakásban élők aránya Németországban volt a legmagasabb, 53 százalék, ez Romániában mindössze 5,2 százalékot tett ki.
A lakóterület nagysága az egy főre jutó szobák átlagos számával mérhető: az EU-ban tavaly átlagosan 1,6 szoba jutott egy főre. Az uniós tagállamok közül Máltán (2,3 szoba/fő), Luxemburgban, Belgiumban, Írországban és Hollandiában volt a legnagyobb a lakóterület, ezzel szemben Lengyelországban, Romániában és Szlovákiában (1,1 szoba/fő) volt a legkisebb.
Az életkörülményeket tekintve 2022-ben az EU lakosságának 16,8 százaléka élt zsúfolt lakásban, szemben a 2010-ben jegyzett 19,1 százalékkal. Tavaly Lettországban (41,7 százalék), Romániában (40,5 százalék) és Bulgáriában (36,2 százalék) volt a legmagasabb ez a mutató, a legalacsonyabb pedig Cipruson (2,2 százalék), Máltán (2,8 százalék) és Hollandiában (2,9 százalék).
A túlzsúfolt lakás ellentéte az alullakott, amely túl nagy a benne élők igényeihez képest. Ez a legtöbb esetben úgy alakul ki, hogy az idős emberek magukra maradnak, vagy a házaspárok gyermekeik felnövése és elköltözése után továbbra is ugyanabban a lakásban élnek. 2022-ben az EU lakosságának egyharmada élt ilyen körülmények között, és ez az arány 2010 óta nagyjából változatlan. Tavaly az alullakott lakások aránya Máltán (72,3 százalék) volt a legmagasabb, 7,3 százalékkal pedig Romániában a legalacsonyabb. (Agerpres)