Hivatalosan javasolta az Európai Bizottság tegnap, hogy a gazdaságélénkítési program keretében az Európai Unió támogassa 250 millió euróval a Nabucco gázvezeték építését.
A testület szokásos heti ülésén született döntés szerint 30 millió euróval támogatná Brüsszel a Románia és Magyarország közti gáz-összeköttetést, 25 millió euróval pedig a Nagykürtös és Balassagyarmat közti szlovák―magyar vezetéket is. Nem került viszont fel a listára a magyar―horvát összeköttetés, amely a horvát határtól az alföldi elosztó központig több mint 200 kilométer vezetéket jelentene, és lehetővé tenné az ellátás biztosítását a horvát Krk-szigeten épülő folyékony- gáz-terminálból.
A brüsszeli bizottság összesen ötmilliárd eurónyi pluszbefektetésre tett javaslatot, túlnyomórészt az energia és a távközlés területén. A gázellátó rendszerek összeköttetésére a testület összesen egymilliárd eurót fordítana a 27 tagállamban. Az elektromos rendszerek hálózati összeköttetéseinek fokozására 700 millió eurót szánnak. Félmilliárd euró juthat szélerőműrendszerek fejlesztésére, 1,2 milliárd euróval pedig a szén-dioxid megkötését és tárolását szolgáló beruházásokhoz járulna hozzá. A távközlés területén elsősorban a szélessávú internetezést biztosító infrastruktúra kiépítését ösztönözné a bizottság, míg félmilliárd euró jutna az agrárreformok tavalyi felülvizsgálata során megállapított új kihívások kezelésére. José Manuel Durao Barroso, az uniós ,,kormány" elnöke tegnap elmondta, hogy a javaslatban figyelembe vették az év eleji gázválság tanulságait is. Olyan javaslatokról van szó, amelyek elsősorban hosszabb távon garantálnak erősebb Európát ― hangoztatta.
Stratégiai fontosságúnak nevezte a Nabucco-földgázvezeték megépítését tegnapi számában a Frankfurter Allgemeine Zeitung. Kommentárjában a német konzervatív napilap emlékeztetett arra, hogy a terv csaknem hétéves, s a múltban már több alkalommal is kétségek merültek fel azzal kapcsolatban, hogy valóban megvalósul-e. Most azonban hirtelen mindenütt ismét a Nabuccóról beszélnek az orosz―ukrán gázvita miatt. Ez a legutóbbi vita ugyanis az Európai Unió ― vagy legalábbis némely tagországok ― számára világossá tette, hogy mennyire függnek Oroszország és Ukrajna magatartásától. A Kreml és ,,hatalmi eszköze", a Gazprom számára a földgázüzlet nem csupán pénzt jelent, hanem politikai stratégiát is ― fogalmazott a német lap.