KármentőBöjtöljünk, de hogyan?

2024. február 9., péntek, Jegyzet
Kuti János

Itt a nagyböjt, és ideje lenne bizonyos napokon tartózkodni különféle étkek, mint például a hús fogyasztásától. Sokat eszünk, mert a romániaiak 60 százaléka túlsúlyosnak számít, és fejenként 171 euró megy el havonta élelemre, ami bevételeinkhez képest igen sok. Ez a szolgáltatásokra, javakra és nem alkoholos italokra költött pénzek 25,2 százaléka. Ráadásul 7,7 százalék szeszes italokra folyik el és száll cigarettafüstként a levegőbe.

A vallási alapon tartott böjt kezdett kimenni divatból, de helyette bejött az úgynevezett időszakos böjt (divatos szóval fasting), amit nemcsak húsvét előtt kell, hanem bármikor lehet tartani. Ezt teszi az angol miniszterelnök, Rishi Sunak is, ami azt jelenti, hogy hetente kétszer 500–600 kalóriára korlátozza ételfogyasztását. Ha hozzánk költözne, nem kellene havonta 171 eurót élelemre pocsékolnia. Mennyit spórolna, pedig még csak nem is fukar skót! A brit miniszterelnök (korgó gyomorral?) 36 órás böjttel kezdi a hetet, tehát vasárnap délután öttől kedden hajnali ötig nem eszik, csak vizet, teát (mint az angolok, hogy alattvalói angolnak nézzék?) és feketekávét iszik. Nem tudom, mi történne, ha eljönne királya, III. Károly zalánpataki rezidenciájára, és a király hétfő hajnalban kiküldené kaszálni a kertbe, frustuk nélkül.

Ez a divatos időszakos böjt nem egy bizonyos élelmiszerfajta kerülését jelenti, hanem az étkezés módját és idejét szabályozza. Van, aki jól érzi magát negyven óra koplalás után is. A tudósítások arról nem szólnak, hogy ha valaki nehéz testi munkát végez, hogyan bír ki majdnem két napot kenyéren és vízen úgy, hogy kenyeret sem eszik?

Ennek az új koplalási módnak a hívei azt mondják, a szervezet szokva van ahhoz, hogy működjön élelmiszerbőségben és élelmiszerhiány esetén is. Estétől reggelig sem eszünk, és reggel mégis fel tudunk kelni. (Bár ismertem olyant, aki éjszaka kilopózott a kamrába vagy bebújt a hűtőbe enni.) Az új böjtdivat hívei esküsznek annak jótékony hatására, mert csökkenti a 2-es típusú cukorbetegség, a szívbetegségek, a rák, idegbetegség, krónikus és gyulladásos betegségek kialakulását. De azért ne mindenki essen neki mohón az éhezésnek, mert az nem jó a serdülőknek, szoptató anyáknak, az inzulinfüggő cukorbetegeknek.

Sokan vannak, akik egészségünkért aggódnak. Már az Európai Unió is új szabályokat vezet be azon termékekre, amelyeket a nap első felében szoktunk enni-inni. Így a gyümölcslevek, dzsemek, több gyümölcsöt kellene tartalmazzanak, és a méz hamisításának kimutatására is egyeztetett módszereket akarnak alkalmazni. Ezt „a reggelik direktívájának” nevezik. (Várhatjuk az éjjelik direktíváit is?) Ezek után remélem, nem járunk úgy, mint ismerősöm, aki vásárolt 100 százalék narancs feliratú gyümölcslevet, aztán látta, hogy gyümölcstartalma 12 százalék. Mikor ezt reklamálta, azt válaszolták neki: hja kérem, csak a neve 100 százalék a lütyünek. Azt nem tudom, hogy a mézesbödön feliratán mi fog szerepelni. Mert ha nagyon olcsó, és azt írja rajta, hogy gyártották például Kínában, méztartalma 1 százalék, úgy is lesz, aki megvegye, mert mi általában azt nézzük, hogy olcsó legyen. Olcsó lesz, édes lesz, és akkor miért ne vennék meg?

Sokan harcolnak a cukor ellen is (pedig cukor az élet, csak szopni kell), és máris látszik a cukorellenes küzdelem eredménye, mert sikerült jól megdrágítani, és lehetnek olyanok, akik három kockával itták a kávét, de ha tovább drágítják, akkor egy kockával vagy cukor nélkül fogják élvezni, hogy ne kerüljön sokba.

Olyan termékeket kell gyártani, mint a kevés cukrot tartalmazó italok, lekvárok vagy melyek koncentrátumból készülnek. A címkére fel kell írni, hogy a gyümölcslevek csak olyan cukrot tartalmaznak, amelyben a cukor természetes módon van benne. És ne tartalmazzon édesítőszert sem!

De másrészt a 100 százalékos gyümölcslé ivása sem veszélytelen, mert a szakértők szerint az súlynövekedéssel, cukorbetegség és rák kialakulásával is járhat, ha naponta fogyasztjuk. Így csak mérsékelten igyuk, és ne víz helyett! Egy csésze alma- vagy narancslevet csak hetente egyszer igyunk, kényeztetésként. Inkább együnk gyümölcsöt, mert például egy csésze narancslé előállításához három narancs kell, de egyszerre nem szoktunk hármat megenni.

 

Borítókép: Pixabay

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt kíván-e venni a december elsejei parlamenti választásokon?









eredmények
szavazatok száma 157
szavazógép
2024-02-09: Közélet - :

A szexuális bűncselekményekkel vádolt zenetanár büntetőperéről (Megyei Tanfelügyelőség)

A Kovászna Megyei Tanfelügyelőség elítéli a pedagógusok minden olyan magatartását, amely törvényellenes, és leszögezi, hogy a jogszabályok betartása minden oktató számára kötelező – közölte tegnap az intézmény sajtóosztálya azzal összefüggésben, hogy tudomást szerzett a kézdivásárhelyi Nagy Mózes Főgimnázium korábbi zenetanára elleni ügyészségi vádemelésről.
2024-02-09: Közélet - Demeter J. Ildikó:

A tavalyinál nagyobb költségvetést terveznek (Sepsiszentgyörgy)

A 2023-as rekordköltségvetésnél is nagyobb bevételeket-kiadásokat tervez idén Sepsiszentgyörgy önkormányzata, Antal Árpád polgármester szerint azonban így is az óvatos realizmus talaján maradnak, akárcsak az előző években. A megyeszékhely 2024-es költségvetését mai rendkívüli ülésén fogadja el a helyi tanács.