Belföldi hírek

2007. július 26., csütörtök, Belföld
Szóváltás nyugdíjemelés kapcsán

Titus Corlăţean, az SZDP főtitkára tegnap kijelentette, a 2004-ben az ország élére jutott hatalom annyit lopott, és most is annyit lop, amennyit nem szégyell, és az állami intézmények szemet hunynak efölött. Corlăţean Traian Băsescu államfő azon kijelentésére reagált így (anélkül, hogy megnevezte volna az államfőt), amely szerint, ha az SZDP-kormány idején kevesebbet loptak volna, a nyugdíjasok egy része most nem lenne ilyen szerencsétlen helyzetben.

* A főtitkár felkérte Decebal Traian Remeş mezőgazdasági minisztert, tisztázzon egy korábban tett kijelentést, miszerint a tárcánál nem léteznek dokumentumok arra nézve, hogy Romániában madárinfluenza volt 2006-ban. Rámutatott, ha a dolgok tényleg így állnak, akkor nem volt indokolt több tízmillió eurót költeni a madárinfluenza felszámolására. Az ellenzéki párt főtitkára ugyanakkor felkérte az illetékes intézményeket és a főügyészséget, hogy erősítsék vagy cáfolják meg azokat a sajtóban megjelent információkat, melyek szerint léteznek bűnvádi dossziék a kivizsgálás fázisában bizonyos demokrata párti vezetők ellen.

Vádat emelnek Chiţac ellen

Véglegesítették az 1990-es bányászjárás ügyében a vádiratot a katonai ügyészség nyomozói, akik tegnap Mihai Chiţac tábornokkal, volt belügyminiszterrel ismertették annak tartalmát, hogy vádat emelhessenek ellene ― közölte a főügyészség sajtóirodája. A vádirat szerint a belügyminiszter adott parancsot a tüntetés helyszíne, az Egyetem tér kiürítésére. Chiţac akkori helyettesét, Gheorghe Andriţa tartalékos tábornokot és három rendőrezredest ugyanakkor azzal vádolnak, hogy az ő parancsaik nyomán vesztették életüket hatan az akkori politikai hatalom ellen az utcán tüntető civilek közül. A karhatalmi erők kivonulása következtében 1990 júniusában 262 személyt tartóztattak le. A történtekről értesült felháborodott tömeg körbevette a belügyminisztérium épületét, s a letartóztatottak szabadon bocsátását követelte. Ekkor figyelmeztető lövéseket adtak le, s ennek nyomán hatan vesztették életüket. A bűnügyi akta másik részét a katonai ügyészek kénytelenek voltak átadni a legfőbb ügyészségnek, mivel az alkotmánybíróság júniusban úgy döntött, hogy civil személyek ellen csak polgári ügyészség vizsgálódhat. A bányászjárás miatt mintegy húsz civil gyanúsított között Ion Iliescu, akkori államfő is szerepel. Az államhatalom és a nemzetgazdaság elleni bűncselekménnyel, bűnszövetkezetben való részvétellel, rablással, törvénytelen fogva tartással, valamint emberiesség ellen elkövetett bűntettel gyanúsítják őket.

Vizsgálat kenyérügyben

A versenytanács hivatalból vizsgálatot indított a kenyérpiacon annak érdekében, hogy a fogyasztók érdekeit sértő, esetleges tisztességtelen versenyhelyzeteket felszámolja. ,,A vizsgálat arra irányul, hogy felderítsék a versenytörvény előírásait áthágó cégeket" — áll a versenytanács közleményében. A vizsgálat azután indul, hogy Decebal Traian Remeş mezőgazdasági miniszter a múlt héten kijelentette, a kenyér ára túl magas, tekintve, hogy ezt 2003-ban állapították meg, amikor a búza ára 7,5 millió régi lej volt tonnánként, idén pedig az aszályos időszak ellenére is 5—5,5 millió régi lejbe fog kerülni. Remeş hozzátette, a pékiparban működő cégek háromnegyede a termelőktől a kereskedőkig adócsalást követ el. A pékipari vállalatok képviselői szerint év végéig 30—40 százalékkal nő a kenyér ára az idei alacsony búzatermés következtében.

Enyhül a kánikula

Harmincháromra emelkedett a kánikula halálos áldozatainak száma — jelentette be Eugen Nicolăescu egészségügyi miniszter —, miután kedden újabb három személy vesztette életét. A minden idők legmelegebb júliusi napján ismét számottevően, 19 százalékkal nőtt a hőség miatt az utcán orvosi segítségre szoruló személyek száma. Az előrejelzések szerint mától enyhül a kánikula, ám a hét végére visszatérhet, és az ország déli megyéiben ismét szükség lehet a narancssárga jelzés bevezetésére, vagyis a másodfokú hőségriadóra.

Székhelyet kaptak

A kormány tegnapi ülésén a Feddhetetlenségi Ügynökségnek adta át az Állami Vagyonigazgatóság egykori fővárosi székhelyét. A mintegy 1400 négyzetméteres épület a Lascăr Catargiu sugárút 15. szám alatt található.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt kíván-e venni a december elsejei parlamenti választásokon?









eredmények
szavazatok száma 1623
szavazógép
2007-07-26: Közélet - Demeter J. Ildikó:

Kint vagyunk az összes vízből (Szóvá tesszük)

Háromszék egyetlen természetes vize sem alkalmas a fürdésre, noha a vízgazdálkodási vállalat szerint viszonylag kis erőfeszítéssel tisztábbá válhatnának. De ezt a keveset sem igen teszi meg senki, tisztázatlan tulajdonjogok, rablógazdálkodás, hanyagság, nemtörődömség uralkodik tavaink és patakjaink partján, környékén — kivéve néhány magánkézbe vett, gondosan körülkerített, de kizárólag horgászoknak szánt víztükröt.
2007-07-26: Belföld - x:

Hírsaláta

BÍZNAK A DEMOKRATÁKBAN. A Soros Alapítvány által májusban készített közvélemény-kutatás szerint a megkérdezettek általában elégedetlenek jövedelmük szintjével és a kormány tevékenységével. Ha jövő vasárnap rendeznék a választásokat, 49 százalék a Demokrata Pártra, 20 a szociáldemokratákra, 11 a liberálisokra, 7 az Új Generáció Pártjára szavazna.