A legtöbb ember csak akkor jelentkezik be fogorvoshoz, amikor már igazán nagy a baj, és a fájdalom szinte elviselhetetlen. A rendszeres kivizsgálásnak köszönhetően kevésbé kell attól tartani, hogy különféle fogászati panaszok alakuljanak ki. Éppen ezért érdemes úrrá lennünk a félelmünkön.
A MesterDent Fogászati Rendelőben az állapotfelmérés rendkívül alaposan zajlik. A rendelő minden szükséges eszközzel felszerelt annak érdekében, hogy a páciensek a legmagasabb minőségű kiszolgálásban részesüljenek. A hatékony diagnosztikát olyan gépek is segítik, mint a kis röntgen vagy a fogászati CBCT.
Miért van szükség alapos állapotfelmérésre?
A sikeres fogászati kezelés nem valósulhat meg a pontos diagnózis nélkül. Ehhez mindenképp egy alapos vizsgálatra van szükség, így első alkalommal egy általános konzultációra kerül sor, majd egy átfogó szájvizsgálatot követően a kezelési terv is elkészül.
Természetesen a felmerülő kérdéseket is megválaszolja a fogorvos, így a páciens nem marad kétségek között. Az alapos állapotfelmérésnek köszönhetően a fogorvos teljes képet kap a fogak állapotáról, és megállapítja, hogy milyen kezelésekre lehet szükség.
A fogorvosi állapotfelmérés menete
Amikor a páciens megérkezik a fogászatra, az első lépés az adatfelvételi, kórtörténeti lap kitöltése, mely a személyes adatokra, valamint néhány egészségi állapottal kapcsolatos dologra kérdez rá.
Ha indokolt, akkor a szakemberek röntgenfelvételt is készítenek a páciens fogairól. Miután az orvos a páciens társaságában átnézi a kitöltött anamnézis lapot, megbeszélik a panaszokat, valamint a kezeléssel kapcsolatos tudnivalókat. Az állapotfelmérés a rákszűrést is tartalmazza.
A kezelőorvos és az asszisztens minden fontos információt rögzít a fogak aktuális állapotáról. Ekkor sok-sok ismeretlen latin szó elhangzik, de nem kell megijedni, az orvos mindent alaposan el fog magyarázni. A kiindulási állapotról fotódokumentáció is készül. Az alapos állapotfelmérésnek köszönhetően személyre szabott kezelési terv készül, melyet, ha elfogad a páciens, akkor időpontot egyeztetésre kerül sor.
Hogyan tud a páciens felkészülni a vizsgálatra?
A legfontosabb és leghasznosabb tanács talán az, hogy nem szabad izgulni. A kezelések során az orvos a teljes fájdalommentességre és a barátságos, kellemes légkör megteremtésére törekszik, hogy a páciens minél inkább el tudjon lazulni.
Első alkalommal semmiféle komolyabb kezelés nem történik, általában csak állapotfelmérés zajlik. Éppen ezért nincs ok az aggodalomra. A fogorvosnak nagy segítséget jelent, ha a korábbi leleteket és röntgenképeket magával viszi a páciens. A kezelésre jobb, ha smink és ékszerek viselése nélkül érkezünk. (X)