Ma van a magyar költészet napja, melyet verses-zenés előadásokkal és felolvasással ünnepelnek a sepsiszentgyörgyi kulturális intézmények, szervezetek. A Bod Péter Megyei Könyvtár Farkas Árpád, a Tamási Áron Színház Kovács András Ferenc, a sepsiszentgyörgyi Liszt Intézet és a Vártemplomi Református Egyházközség József Attila, a Föld Szint összművészeti műhely és a Bábel nevű rendezvényhelyszín egy, a klasszikusoktól a kortársakig terjedő versekből összeállított énekelt versmaratonnal ünnepli a jeles napot.
Farkas Árpád-emlékest
A Bod Péter Megyei Könyvtárban Farkas Árpád életét és munkásságát idézik fel az író műveinek felolvasása által. Az érdeklődők olvasóként vagy hallgatóként is részt vehetnek az eseményen, az olvasóknak egy rövid, legtöbb öt percben elmondható Farkas Árpád-szöveget kell felolvasniuk a hallgatóságnak. A ma délután 17–20 óra között az intézmény olvasótermében szervezett rendezvényen jelen lesznek a költő lányai – Farkas Kinga, a Cimbora folyóirat főszerkesztője és Farkas Réka, lapunk munkatársa –, a meghívottak között pedig további neves személyiségek is megjelennek: Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke, Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere, Kőműves Noémi magyar szakos tanfelügyelő, Máthé Kincső rádiós műsorvezető, Farcádi Botond, lapunk főszerkesztője és mások. A magyar költészet napjára szervezett esemény része a Bod Péter Megyei Könyvtár 50. születésnapja alkalmából tartott rendezvénysorozatnak. „Szinte önmagától adódtak a kapcsolódási pontok: Farkas Árpád nyolcvanéves lett volna idén április 3-án, természetesnek gondoljuk hát, hogy a magyar költészet napján, 11-én az ő emlékét, művét idézzük fel, írásaiból felolvasva. Ennek a típusú rendezvénynek hosszú hagyománya van könyvtárunkban, és ezúttal is szívesen látunk felolvasni minden érdeklődőt, akik így is adóznának kegyelettel Farkas Árpád munkássága előtt” – nyilatkozta lapunknak Szonda Szabolcs, a könyvtár igazgatója.
Jack Cole dalaiból
A Transzylvanian Bú Boys zenekar Jack Cole dalaiból című lírai koncertjét este 7 órától a Tamási Áron Színház Kamaratermében láthatják az érdeklődők. A produkció története 1997-ben kezdődött, amikor a Marosvásárhelyi Színművészeti Egyetem három színinövendéke – Fazakas Ernő, Márton Lóránt és Nagy Csongor – lecsapott Kovács András Ferenc (KAF) Jack Cole daloskönyve című frissen megjelent kötetére, és megzenésítette a közel egy évtizedes költői szerepjáték több darabját. Közel hetven hazai és külföldi fellépés, valamint egy lemezfelvétel után a kétezres évek elején abbamaradt a zenekar működése. 2019-ben újították fel a legendás előadást, melyet azóta csak néhány alkalommal játszottak, legutóbb Marosvásárhelyen, ahol a decemberben elhunyt Kovács András Ferenc emléke előtt tisztelegve felvételt készített róla az Erdélyi Magyar Televízió. „Játék a szavakkal és hangokkal. Játék a fiatalsággal, szerelemmel, majd az elmúlással. Játék mindenkori lázadásainkkal és beletörődéseinkkel, sikereinkkel és kudarcainkkal. Egy vidám-szomorú játék arról, hogy honnan érkeztünk és merre tartunk. Egy olyan zenés utazás, melynek aktualitása sosem szűnik meg, hisz rólunk szól, emberekről, a mindenkori nézőkről és előadókról” – vallják az alkotók a produkcióról.
A Mácsafej zenekar legutóbbi koncertje a Házasság hetén. Fotó: Ferencz Anikó
Énekeltvers-maraton
A Mácsafej zenekar Versek és korok címmel tart énekeltvers-maratont ma 18 órától a Bábel „kiskultúrban”, melyet rendhagyó módon 4 óra 20 perc és 195 másodpercesre terveznek, mivel 42 km és 195 méter hosszú a maratoni táv. Ferencz Csaba és Márk Attila több száz szerzeményéből mintegy 70–80 megzenésített verset készülnek előadni három részben, az előzetes becslések szerint ugyanis ennyi fér bele a kitalált „maratoni időkeretbe”. Meghívottjaik: Kolcsár József színművész és Gábor Szabolcs, aki szaxofononon fog közreműködni. „Már többször felléptünk a magyar költészet napja alkalmából, ezért arra gondoltunk, mi lenne, ha ezúttal valamilyen rendhagyó dolgot találnánk ki. Jelentkeztünk vele a FöldSzint összművészeti műhely sorozatába, ahol örömmel fogadták az ötletünket. A versnek és dalnak ilyen maratoni műsorát tudtommal még senki sem próbálta, bízunk benne, hogy lesz érdeklődés az esemény iránt. Mi mindent megteszünk majd azért, hogy aki eljön, jól érezze magát” – mondta az ötletgazda Ferencz Csaba. Hozzátette: „Ma, amikor mindenhonnan jön a zene, mobileszközök ontják a mennyiséget, az élő zenével szeretnénk a mennyiséget és a minőséget összeegyeztetni. Mindezt oldott, egyfajta tábortüzes hangulatban.” A saját szerzemények révén kizárólag magyar költők verseit éneklik, megidézve – amint a cím is utal rá – fél évezred magyar líráját Balassi Bálinttól Fekete Vincéig.
József Attila zenei est
A sepsiszentgyörgyi Vártemplomi Református Egyházközség és a sepsiszentgyörgyi Liszt Intézet a Ti jók vagytok mindannyian című zenés-verses előadásra várja a közönséget a vártemplomba. Az este 7 órától kezdődő eseményen József Attila verseiből hallhatunk egy válogatást Dénes Előd vártemplomi lelkész megzenésítésében. Fellépők: Kolcsár József színművész (versmondás-ének), Dénes Előd lelkész (ének-gitár), a Vártemplomi Vegyes Kar, Gyurka Szilárd (hegedű), Ruszka Sándor lelkész (ének-gitár), Hajdú Loránd kántor (zongora-ének). Sepsiszentgyörgy egyik legrégebbi szakrális terében, a nemrégiben megújult vártemplom falai között, társművészetek bevonásával egy különleges előadásra várják az érdeklődőket, amelyben összekapcsolódik a hit és a művészet, és amelyben „az egyházi és világi egyre inkább feledésbe merülő »morális imperatívuszát« a költőóriás szavaival eleveníti fel és tárja az érdeklődő nagyközönség elé” a produkció alkotócsapata. Költő vagyok – mit érdekelne engem a költészet maga? – kezdi Ars poetica című Németh Andornak ajánlott versét József Attila, aki nem is sejthette, hogy születésének napja egykoron a költészet napjává, a magyar irodalom ünnepévé válik.