Röviden — Váry O. Péter

2009. február 5., csütörtök, Világfigyelő
Pozsonyban akarnak tárgyalni

Nem Magyarországon, hanem Pozsonyban szeretne találkozni a magyar partnerbizottsággal a szlovák parlament emberjogi bizottsága — közölte A. Nagy László, a testület elnöke. A találkozó időpontjáról még nem született döntés. A két bizottság találkozója hétfőn Budapesten meghiúsult, miután Balog Zoltán, a magyar partnerbizottság elnöke előzetes egyeztetés nélkül videofelvételt akart bemutatni a novemberi dunaszerdahelyi labdarúgó-mérkőzésen történt szlovák rendőri beavatkozásról.

Kiút: az előrehozott választások

Előrehozott országgyűlési választásokat tart szükségesnek a Századvég Alapítvány elnöke. Stumpf István szerint az új kormány sem tudna véren, verítéken és könnyeken kívül mást ígérni, de megkezdődne a válságkezelés. Az Orbán-kormány kancelláriaminisztere úgy vélekedett, hogy a gazdasági válság miatt szükséges előrehozott országgyűlési választásokat az EP-választással egy időben kellene tartani.

Nem lesz cigány önvédelmi gárda

Visszavonja a cigány önvédelmi gárda megalakítására tett javaslatát Pádár László, a Győr-Moson-Sopron Megyei Cigányok Érdekvédelmi Szövetségének elnöke. Ugyanakkor fenntartja azon álláspontját, hogy szükség van egy erős érdekvédelmi szervezetre, amely akár demonstrációkkal is meg tudja az erejét mutatni.

Obama: ,,elcsesztem"

Elcsesztem — mondta Barack Obama amerikai elnök a CNN hírtelevíziónak adott interjújában arra utalva, hogy hibát követett el Tom Daschle egészségügyi miniszteri jelölése kapcsán. Obama és Daschle szenátor, miután utóbbiról kiderült, hogy korábban nem fizetett be 120 000 dollár adót, közös nyilatkozatban közölte: a szenátus egykori demokrata párti többségi frakcióvezetője visszavonta jelölését. Az NBC-nek úgy fogalmazott: csalódott magában, hibásnak érzi magát, amiért úgy tűnhetett, hogy kettős mérce létezik az adófizetés terén, egy a híres emberek, egy másik meg az átlagemberek számára.

Likvidálni a Hamasz-kormányfőt

Iszmáil Haníjének, a Gázai övezetet ellenőrzése alatt tartó Hamasz kormányfőjének megölését helyezte kilátásba tegnap egy izraeli miniszter. Zeév Boim építés- és lakásügyi miniszter az izraeli katonai rádióban úgy nyilatkozott, hogy Izrael gázai hadműveletei következő lépésének a terrorista Haníje likvidálásának kell lennie. A jövő heti izraeli parlamenti választások legfőbb esélyese, Benjamin Netanjahu szerint a zsidó államnak végső soron nincs más választása, mint megdönteni a Gázai övezetet kormányzó Hamasz-rendszert. Netanjahu kijelentette, nem volt elég messzire menő a Gázai övezet elleni offenzíva, még azt megelőzően leállították a katonai akciót, hogy sikerült volna megfékezni az egyiptomi—gázai határ alatt lévő alagutakon folytatott csempészést.

Abbász békefenntartókat kér

A palesztin elnök tegnap felszólította az Európai Uniót, hogy küldjön békefenntartó csapatokat a palesztin területekre. Mahmúd Abbász szerint a nemzetközi közösségnek jogi, politikai és erkölcsi felelőssége megfelelő védelmet nyújtani a palesztinoknak. Kifejtette, felelősségre kell vonni Izraelt szörnyű agressziója, a Gázai övezetben az iszlamista Hamasz ellen végrehajtott háromhetes offenzíva miatt. Mahmúd Abbász megismételte az EP-képviselők előtt: továbbra is azon fáradozik, hogy békét kössön a területet uraló Hamasszal.

Guantánamói foglyok Európában?

A guantánamói foglyok befogadására kérte az Európai Unió tagállamait a Európai Parlament abban az állásfoglalásban, amelyet tegnap fogadott el a strasbourgi plenáris ülésen. Az EP felszólította az Egyesült Államokat, hogy azokat a foglyokat, akik ellen elegendő bizonyíték áll rendelkezésére, minél előbb állítsa szakértő, független és pártatlan bíróság elé, akik ellen viszont nem indul eljárás, szállítsák vissza hazájukba, vagy engedjék szabadon, szükség esetén biztosítva az Egyesült Államok területén történő letelepedés lehetőségét és a humanitárius ellátást. Ugyanakkor a képviselők azt kérték az uniós tagállamoktól, hogy álljanak készen a szabadon engedett foglyok befogadására — amennyiben az Egyesült Államok kormánya azt kéri.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön kire szavaz az elnökválasztás második fordulójában?









eredmények
szavazatok száma 938
szavazógép
2009-02-05: Világfigyelő - x:

A Kempinski-szindróma (Kárpát-medence) — Magyari Lajos

Ami megismétlődhet, az, úgy látszik, meg is ismétlődik, ha magyar—román viszonyról van szó. Jelesen a gazsuláns, farkat behúzó magatartás, a mesterségesen táplált kisebbrendűségi érzés (,,Merjünk nagyon kicsik lenni!"), a túllihegett jószomszédi viszony egyoldalú (!) fenntartása, akár Románia és Magyarország, akár Szlovákia és Magyarország, akár Szerbia és Magyarország, akár Ukrajna és Magyarország viszonyáról van szó (,,Ne sértsük meg a szomszédok érzékenységét!").
2009-02-05: Közélet - x:

Egységes fellépés nemzetiségi jogainkért — Szekeres Attila

Vasárnapra tiltakozást szerveznek a háromszéki történelmi egyházak a magyar intézményvezetők menesztése ellen.