Pro Urbe díjakHálásak lehetünk a sok lámpás emberért

2024. április 29., hétfő, Közélet

Huszonhatodik alkalommal ünnepelték a közösség azon tagjait, akik munkásságukkal, a közösségért való tenni akarásukkal bizonyították, hogy Sepsiszentgyörgyön, itthon is lehet és kell is dolgozni azért a helyért, melyet valamennyien szülőföldünknek hívunk – hangzott el a Székely Nemzeti Múzeumban tegnap a Pro Urbe díjak idei átadóján. Idén négyen vehették át a kitüntetést.

  • Fotó: Albert Levente
    Fotó: Albert Levente

A példaképeknek, a lámpás embereknek elveik, értékrendjük, hűségük formálja döntéseiket, és elkötelezettségük, kitartásuk alakítja őket végül erős bástyává – fogalmazott Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere a Vargha Fruzsina alpolgármester által moderált ünnepségen. Az elöljáró szerint csak köszönet illetheti őket, hogy itt vannak, tesznek, utat mutatnak, gyarapítják a közösséget, értékeinket, tanítják gyermekeinket – hogy szeretik Sepsiszentgyörgyöt. Négy olyan személyiséget emelnek ki ismét a közösség soraiból, akik vigyázó tekintete, tevékeny élete, meghatározó, közösségformáló munkája nélkül szegényebb lenne Sepsiszentgyörgy – fogalmazott az elöljáró.

Idén rendhagyó módon a jelenlévők a négy díjazottról szóló kisfilmeket tekinthették meg, melyekben az elismerésben részesülőket jelölők közül egy osztotta meg, hogy miért tartja érdemesnek az illetőt a Pro Urbe kitüntetésre. A díjakat a hagyomány szerint Antal Árpád nyújtotta át Jánó Mihály művészettörténésznek a műemlékvédelem terén való kiemelkedő tevékenységéért, a székely műemlékek fáradhatatlan kutatásáért, Kató Béla református püspöknek az erdélyi magyar felsőoktatásért tett szolgálataiért és közösségteremtő tevékenységéért, Puskás Bálintnak eredményes jogászi, szenátori, illetve alkotmánybírói munkásságáért, valamint a Máltai Szeretetszolgálat sepsiszentgyörgyi szervezetének megalapításáért, illetve Carol Șanta atlétikaedzőnek azért a kitartásáért és hozzáértéséért, amivel több mint négy évtizede szolgálja a sportot helyi, országos és nemzetközi szinten, valamint az atlétika és a város népszerűsítése érdekében kifejtett tevékenységéért.

A kitüntetések átvétele után a díjazottak szóltak a közönséghez. Jánó Mihály  egy szerinte régi tartozását rótta le beszédében, a Sepsiszentgyörgy központjában látható Szent György-szobor apropóján a szabadtéri Szent György-ábrázolások világába kalauzolta el a hallgatóságot. Kató Béla úgy vélte, a város megelőlegezte neki a bizalmat, de csak akkor szolgált rá valóban a kitüntetésre, ha sikerül a Sapientia Erdélyi Tudományegyetem sepsiszentgyörgyi campusát is valósággá váltani. Puskás Bálint többek között azt hangsúlyozta, hogy évtizedek óta érzi otthonának Sepsiszentgyörgyöt, mivel ez a város, ez a közösség biztosította számára, hogy az Isten által rábízott feladatokat teljesíthette. Carol Șanta különleges megtiszteltetésnek nevezte a kitüntetést, hozzátéve: örömére szolgál, hogy a város felkarolta a sportokat, olyan létesítményeket és légkört teremtve, amilyenre még országos szinten is kevés példa van.

A díjátadónak különleges hangulatot kölcsönzött Kakassy Zsolt, a Plugor Sándor Művészeti Líceum oktatója és diákjainak előadása.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 254
szavazógép
2024-04-29: Közélet - Fekete Réka:

Történeti barangolás a Kincskeresőkkel (A tánc világnapja)

Mi a néptánc? A néptánc az, amit a nép táncol  – érkezett a válasz egyszerre több gyermektorokból. Ezzel a kérdéssel indította csütörtökön délután a sepsiszentgyörgyi Bod Péter Megyei Könyvtár Gábor Áron-termében tartott, A magyar tánc évszázadai című tánctörténeti kiselőadását Tőkés Csaba Zsolt koreográfus, néptáncoktató, aki a Tőkés Edittel közösen irányított Kincskeresők Néptáncegyüttes és az Apró Kincsek Gyermek Néptáncegyüttes helyszíni bemutatóinak segítségével illusztrálta a különböző korok táncait. Az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány sepsiszentgyörgyi területi irodája által megszervezett esemény méltó emlékeztető volt a tánc világnapjára (április 29.).
2024-04-29: Máról holnapra - Demeter J. Ildikó:

Pénz kell a tohonya államnak

Őrizzük a zsebeinket: Marcel Ciolacu kormányfő szombaton ismét az adóreform szükségességéről beszélt, mert a legalacsonyabb adók dacára Romániában a legmagasabb az adócsalás, és ezzel valamit kezdeni kell. Fognak is, 2026-tól kezdve.