A migrációs válság a magyar EU-elnökség prioritásai közé fog tartozni – közölte Bakondi György, a miniszterelnök belbiztonsági főtanácsadója csütörtökön, ugyanis július elsején veszi át Magyarország az Európai Unió Tanácsának soros elnökségét.
Bakondi György elmondta: kiemelkedő jelentősége lesz a migrációnak, hiszen az európai emberek mindennapjait súlyosan terhelő, komoly veszélyről, komoly szociális, társadalmi változásokat elindító jelenségről van szó. Hozzátette: ha rangsorolni kell, akkor a legfontosabb kérdés nyilván a háború, és mindent meg kell tenni annak érdekében, hogy ezt megelőzzék.
Az uniós tagállamok belügyminiszterei hétfőn tartottak informális találkozót, hogy megvitassák azokat a lépéseket, amelyek lehetővé teszik az új migrációs és menekültügyi paktum végrehajtását. Bakondi György optimistának nevezte Ylva Johansson belügyekért felelős uniós biztos azon kijelentését, hogy ez jó rendszer lesz, mint mondta, nem tudja, milyen ténybeli alapokon nyugszik ez a megközelítés. Kifejtette: az unió két feladatra csoportosított komoly pénzügyi forrásokat, egyrészt, hogy ellenőrizzék a tagállamokat, másrészt, hogy a választásokat megelőzően propagálják a reményt, hogy eddig voltak hibák, de most már kijavítják ezeket.
A főtanácsadó szerint két fontos magyar tapasztalatot nem vettek figyelembe: nem szabad jogellenesen érkezőket beengedni az Európai Unió területére, valamint a menekültjog iránti kérelmüket az EU határán kívül kell, hogy benyújtsák. Ez az a két tényező, amely a távoltartást, a jogellenesség megakadályozását biztosítja, a migrációs paktum lépései nem ebbe az irányba mutatnak – szögezte le.
Bakondi György szerint az unió illetékes vezetői a kvóták szerinti elosztástól várnak eredményt. „Magyarországon nincsenek illegális bevándorlók, úgy gondolják, hogy az lenne az igazságos, hogy itt is legyenek, vagy ha továbbra is makacskodunk, és nem akarjuk őket befogadni, akkor fizessünk” – fogalmazott.