Vadonatúj, korszerűen felszerelt gyárépülettel gyarapodott Sepsiszentgyörgy: szombaton felavatták a Diószegi Pékség új épületét, ahol az immár országszerte, sőt, a Kárpát-medence egészében ismert cég mintegy 225 alkalmazottja végzi majd munkáját.
Az Építők úton, a régi telephellyel szemben létrehozott új kenyérgyár és látványpékség ünnepélyes avatója számos magyarországi és helyi meghívott jelenlétében zajlott, a beruházáshoz a külhoni gazdaságfejlesztési program részeként finanszírozást nyújtó magyar kormány képviselői mellett anyaországi és helyi vállalkozók, helyi elöljárók is részt vettek az eseményen, köszöntötték a tulajdonos Diószegi Lászlót és családját, szüleit és feleségét. A történelmi egyházak képviselői a megye több településéről érkezett lisztből készült Háromszék kenyerének megáldásával jelképesen az új létesítményt is megáldották. Az elhangzott díszbeszédek visszatérő motívuma volt, hogy tisztességes munkával, kitartással, összefogással nagyon komoly eredményeket lehet elérni itt, Székelyföldön is. Délután igazi közösségi ünnepel folytatódott az esemény, mely során a résztevőket különféle kézműves-foglalkozások, játékos tevékenységek, vetélkedők várták, este pedig a Compact és a Mobilmánia zenekar koncertjein szórakozhatott a közönség.
Négy kő, két csapat
Az ünnepélyes avatóünnepség moderátora, Kolcsár József színművész a vendégeket köszöntő beszédében röviden kitért a Diószegi Pékség történetére, illetve ismertette az új épület előtt helyet kapott négy kő üzenetét. Az első, legkisebb kő a 30 évvel korábban alapított pékség hőskorát idézi: ennek felemelése a legkönnyebb, elég hozzá két ember, az alapítók erőfeszítése. 2008-ban felhúzták a régi pékség első épületét: ez a második kő üzenete, 2014-ben újabb fordulópontot jelent annak bővítése, a negyedik kő pedig az új gyár 2024-es elkészültét jelzi – ennek jelképes felemeléséhez már 225 ember kell, ennyien dolgoznak jelenleg a Diószegi Pékségnél – magyarázta a szimbolikát Kolcsár József. Ismertette egyúttal: az új komplexumban nem csak a gyár működik majd, hiszen az épületben látványpékség, cukrászda, kávézó, illetve tanműhely is helyet kap. Emlékeztetett továbbá: „Sepsiszentgyörgy, Székelyföld kedvenc focicsapata, a Sepsi OSK is a Diószegi Pékségnek köszönheti létét és felemelkedését, így valójában két csapat sikereit ünnepelhetjük ma.”
Diószegi László tulajdonos
Megvalósult álom: pékség és focipálya
A Sepsi OSK és a csapat pénteki, a bukaresti Rapid fölött aratott győzelme többször visszaköszönt még a beszédekben, Diószegi László tulajdonos is felidézte: régi álma volt, hogy legyen egy péksége és annak közepén egy focipálya. Ha nem is ebben a formában, de az álom megvalósult a Diószegi Pékség és a Sepsi OSK létrehozása révén, most pedig a hála, a köszönet és a továbblépés pillanata érkezett el. Túl azon, hogy a pékség jelenleg több mint kétszáz család számára biztosít megélhetést, a nagymama lekvárjával, zakuszkával, zsírral vagy vajjal elfogyasztott friss kenyér rengeteg örömet szerez mindazoknak, akik fogyasztják, számos mosolyt csal az arcokra, ezekért a pillanatokért, a jóízű falatozásokért, az őszinte mosolyokért is megéri dolgozni – vallotta a tulajdonos. Közölte továbbá: a megye több településéről érkezett lisztből elkészítették Háromszék kenyerét, amely a közösségi összefogást jelképezi. A régi pékségnek is igyekeznek új funkciót találni, felújítás után a cukrászműhely örökli majd meg az épületet – vázolta a vállalkozó. A köszönetek során a magyarországi és helyi üzleti partnerek, beszállítók, tervezők, kivitelezők és alvállalkozók mellett kiemelte a magyar kormány támogatását, amely az erdélyi gazdaságfejlesztési programon keresztül, a Pro Economica Alapítvány révén nyújtott támogatást az új pékség felépítéséhez.
Ugyancsak a köszönetek sorában az ünnepség egyik szép, megható pillanata volt, amikor Diószegi László felesége, Diószegi Éva a szülőket köszöntötte egy csokor virággal.
Itthon is nagy dolgokat lehet megvalósítani
Diószegi László példakép: szív-lélek ember, aki bebizonyította, hogy tisztességes munkával, alázattal, kitartással itthon, Székelyföldön is lehet hatalmas eredményeket elérni, és hogy a családi vállalkozásoknak van jövője itt – vélekedett Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere. Kenyér és foci jó ideje összefonódott a Diószegi névvel, tíz évvel ezelőtt még csak Sepsiszentgyörgyön, pár éve már Székelyföld-szerte, most pedig az egész országban, sőt, a Kárpát-medence egészében – emelte ki méltatásában a városvezető, aki azt kívánta, újabb tíz év múlva legalább 30 ilyen vállalkozás legyen Sepsiszentgyörgyön, hogy mindenki érezze, van jövő itthon még akkor is, ha magyarokként Romániában kétszer annyit kell tanulnunk, kétszer annyit kell tudnunk, focis nyelven: két gólt kell rúgnunk, hogy egyet megadjanak.
Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke emlékeztetett: egy családi ház melletti búbos kemencéből indult és tégláról téglára épült ez a birodalom, míg Székelyföld gazdasági erőterének meghatározó részévé, alakítójává vált, amely – hasonlóan kulturális intézményeinkhez, sportegyesületeinkhez – hozzájárul a térség fellendítéséhez, és azt jelzi: bezárkózás helyett ma már kisugárzásra képes e térség, véget ért a száz év magyar magány időszaka. Kiemelte a magyar kormány szerepét e folyamatban, méltatta annak fontosságát, hogy az anyaországnak olyan, nemzetben gondolkodó, felelős kormánya van, amely immár nem csupán faxüzenetekben, vállveregetésekben áll mellettünk, hanem gazdaságfejlesztési programokkal járul hozzá a külhoni magyarság szülőföldön való boldogulásához, megmaradásához.
A két háromszéki elöljáró jelképes üzenettel bíró bevető lapátot adott ajándékba Diószegi Lászlónak, hogy a hagyományos termékekhez való ragaszkodás jegyében ezzel minél több kenyeret vessenek be a kemencébe – a Sepsi OSK sikereire utalva pedig azt kívánták: miként pénteken este a Rapidot, minél több bukaresti ellenfelet tegyenek lapátra vele.
Magyar Levente, a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára és miniszterhelyettese
Budapest folytatni akarja
A magyar kormány képviseletében Magyar Levente, a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára és miniszterhelyettese gratulált Diószegi Lászlónak, feleségének, Évának, kiemelve a csapatmunka fontosságát a Sepsi OSK klub és a pékség irányításában. Felidézte: a budapesti kormány 2017-ben indította az Erdélyre is kiterjesztett gazdaságfejlesztési programját, ebben kiemelt helyet foglalt el az új pékség felépítésének támogatása, hiszen túl azon, hogy maga a vállalkozás több száz embernek ad munkát, a mögöttes struktúrákat is erősíti mind Magyarországon, mind Székelyföldön, a pékség ugyanis kapcsolatban áll több helyi gazdálkodóval, üzleti partnerrel és magyarországi vállalattal is. Eddig mintegy 300 milliárd forintot fordítottak e gazdaságfejlesztési programban különböző beruházásokra, idén is lesznek még további gyáravatók. A magyar kormánynak pedig eltökélt szándéka, hogy a háború okozta nehéz gazdasági helyzetben is folytassa ezt a programot, hiszen azt látják, van a külhonban kezdeményezőkészség, vitalitás, márpedig a magyarság megmaradásának alapfeltétele, hogy legyenek munkahelyeket teremtő erős vállalkozások.
Az ünnepélyes esemény zárásaként a református, az evangélikus, az unitárius, a római katolikus és a görögkeleti egyház képviselői mondtak imát, illetve áldást, majd a Háromszék kenyerét díszítő szalag elvágásával jelképesen is felavatták az új pékséget. A hivatalos avatóünnepséget követően, délután a nagyközönség vette birtokba az új létesítményt: a résztvevők betekinthettek a kenyérsütés rejtelmeibe, voltak különféle versenyek, fellépett a Kincskeresők és a Százlábú néptáncegyüttes; lehetett kenyeret sütni, kötényt varrni, este pedig a Compact, majd a Mobilmánia zenekar koncertezett, hogy aztán tűzijátékkal érjen véget a nap.