A Laura Ház Egyesület nyolcadik alkalommal szervezte meg a Fogadjunk, hogy kibírod elnevezésű jótékonysági eseményét. A felhívásra mintegy háromszázan válaszoltak: legtöbben Barótról és Sepsiszentgyörgyről, de Zilahról, Budapestről, sőt, Hollandiából is akadt, aki vállalásával tett a cél érdekében. A begyűlt adományok segítségével olyan kávézót hoznának létre, ahol a fogyatékos fiatalok alkalmazottként kapnának lehetőséget annak bizonyítására, hogy igenis, hasznos tagjai tudnak lenni társadalmunknak.
Az elmúlt hetekben sokan jelezték a Laura Ház Egyesület közösségi oldalán, hogy tenni kívánnak az ügy érdekében. Rengetegen vállaltak rövidebb, 1–10 kilométeres futást és biciklizést, mások nagyobb távú tekerést ajánlottak (egy holland fiatalnak köszönhetően kétszáz kilométeres is volt), családok, iskolai osztályok és cégek alkalmazottjai fél- vagy teljes maratoni futást teljesítettek, egy huszonegy fős csapat a Barót–Sepsiszentgyörgy–Barót távot biciklizte be, egy fiatal a Dunán huszonöt kilométert evezett, az iskola sportpályáján rajthoz álltak a Mozaik tánccsoport tagjai, és futni fognak (most meccs miatt kihagyták) a baróti focicsapat tagjai is. A Baróton szervezett félmaratonra – az iskolai sportpályától indultak a Technikatelep irányába, majd a bányaúton folytatták és a Petőfi Sándor utcán át tértek vissza – szintén szép számban jelentkeztek.
Cseresznyés Emília, a Laura Ház Egyesület elnöke sikeresnek ítélte az eseményt, amiért minden résztvevőnek köszönetet mondott. Úgy vélte, nem csak az a fontos, hogy mennyi bevételhez jutottak, hanem az is, hogy a fogyatékosokra terelődött a figyelem: minél jobban megismerik, annál inkább elfogadják és a szívükbe zárják őket. „Amikor néhány éve Hollandiában jártunk, olyan kávézóban is megfordultunk, amelyben fogyatékkal élők szolgáltak fel. Jó volt látni, milyen befogadóak voltak a vendégek, és milyen örömmel végezték munkájukat az alkalmazottak. Valami hasonlót szeretnénk mi is létrehozni a székhelyünk hátsó termében: a betérő vendégek jól, a dolgozó fiataljaink pedig hasznosnak érzik magukat” – mondotta Cseresznyés Emília.
Hogy a vállalkozás milyen jogi forma alatt fog működni, még nem tudni, de azt már igen, hogy ha törik, ha szakad, megvalósul a jó ideje dédelgetett álom. A hétvégén befolyt pénz mellé odakerül egy, a helyi önkormányzatoktól felajánlott összeg – a megyei tanács által visszaosztott részükről mondtak le –, nyáron hollandiai önkéntesek, fiatalok érkeznek, hogy segítsenek a kávézó kialakításában és felszerelésében, közben a jövendőbeli alkalmazottak azt gyakorolják, miképp kell megteríteni és felszolgálni.
Amennyiben a terveket tartani tudják és az elképzelések mind megvalósulnak, ősszel már le is adhatjuk első rendeléseinket a friss munkavállalóknál.