SzemélyesTanulj!

2024. május 16., csütörtök, Család

Magadnak tanulsz – hallottuk gyerekként, illetve mondjuk szülőként, pedagógusként vagy csak jó tanácsként. Valóban így van, és ez nem csak az iskolai évekre igaz. A tanulásnak egy élethosszig tartó folyamatnak kell lennie.

  • Fotó: Pixabay
    Fotó: Pixabay

Az iskolai tananyagon túl ott van a nagybetűs Élet, ahol mindannyiunk „tudása” megmutatkozik. Hiszen az élet nem elméletben és szóbeszédben jelenik meg, hanem a gyakorlatban, a mindennapi tetteink által. Tanulni így annyit jelent, mint tudatosan haladni az életúton a kitűzött cél felé, a tapasztalatokat feldolgozni és felhasználni, keresni a lehetőségeket és fejlődni, hogy a kihívások elérése szebbé, gazdagabbá tegye életünket.

Iskolát, mesterséget, pályát választani nem egyszerű dolog. Ezt megnehezíti a sok jó tanács, vélemény és irányítás, ami, bár segítő szándékkal érkezik, de mégis nyomásként, elvárásként jelenhet meg. Szükség van a megengedésre, a lehetőségek próbájára és igazi támogatásra, anélkül, hogy kudarc esetén az „én megmondtam” végszó sújtana le ránk. Hiszen a biztonságos fészekből ki kell kerülni – az élet rendje szerint –, és a szárnybontogatás során a zuhanás lehetőségét is tudomásul kell venni.

Ismerd meg önmagad – nem véletlenül maradt fenn évezredeken át ez az ősi bölcsesség. A választásainkban, döntéseinkben az önismeret nyújtja a legbiztosabb fogódzót. Hiszen azt, hogy a gyerek/felnőtt merre tartson, az egyéni képességek és vágyak összeegyeztetése mutathatja meg. De ugyanígy szükséges a kitartás, a motiváció és leginkább a felelősségvállalás mindezekért. Erősnek és bátornak kell lenni a felelősséghez: vállalni annak tudását, hogy minden rajtam múlik, az egyén érettségi fokát jelzi. Ugyanakkor ez adja a személyes szabadságot is, hiszen nem máshoz mérten kell teljesítenem, hanem önmagam akarom megvalósítani. Így tudnak a sikerek és kudarcok tapasztalatokká alakulni és önismeret révén használható leckékké válni, hiszen mindenből tanulhatunk.

Ezért önmagunk vagyunk a megbízható iránytű – a (tovább)tanulás és egyáltalán az Élet kérdéseinek eldöntésében –, ahelyett, hogy bizonyos (tan)intézmények, szakok, akár személyek köré felépített „hírnév” legyen az etalon. Mindezt meg lehet tenni önismereti munkával vagy különböző módszerek alapján készített személyes elemzés igénybevételével (ami átfogó képet nyújt a személyiségről), hiszen válaszok után kutakodva inkább befelé, mint kifelé keresgélünk.

Keresztes Erika bizalmi tanácsadó

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 820
szavazógép
2024-05-16: Család - :

Telefonos csalók hamis hívószámon

Magukat banki alkalmazottaknak kiadó telefonos csalókra figyelmeztet a Román Rendőrség.
2024-05-16: Történelmünk - :

A bécsi döntés utáni első búcsú (Székely Nép)

Erdélynek Romániához való csatolását követően az új hatalom betiltotta a csíksomlyói búcsút. A második bécsi döntéssel Észak-Erdély Székelyfölddel együtt visszakerült Magyarországhoz, és szabadon megtarthatták a zarándoklatot. Az első búcsúról a Székely Nép 1941. június 4-i száma tudósít Ősi hagyományokhoz híven nagy lelkesedéssel ünnepelte meg a katolikus székelység a somlyói búcsút címmel és Hóman kultuszminiszter és a székely főispánok jelenlétében öt óra hosszat tartott a körmenet alcímmel, szerzői aláírás nélkül. Alább a tudósítás szövegét közöljük.