Fellélegeztek tegnap a sepsiszentgyörgyi megyei kórházban fekvő betegek, amikor reggel arra ébredtek, hogy a korábbi napoknál elviselhetőbb a meleg, és légmozgás is segít abban, hogy a kórtermekben a hőmérő higanyszála 30 Celsius-fok alá essék. Persze, a lázas, fájdalomtól szenvedő embernek a 27—28 fokos meleg is próbára teszi a tűrőképességét, ezen kívánnak enyhíteni az alkalmazottak az ablakra szerelt lepedőkkel, a hozzátartozók pedig ásványvízzel és otthonról vitt ventilátorral.
Háromszék egyetlen kórházában sem könnyű elbírni a hőséget, de különbség mégis van attól függően, hogy milyen fekvésű a kórterem, illetve mit és mennyit tesz az intézmény vezetősége a benti hőmérséklet enyhítésére. A megyei közegészségügyi igazgató szerint legkritikusabb a helyzet a megyei kórház déli fekvésű régi épületében, ahol eddig is fel lehetett volna szerelni sötétítőket, de az orvosok nem tudtak megegyezni az árnyékoló színében. Ezzel némileg ellentmond dr. Albert István kórházigazgató állítása, aki arról tájékoztatott, hogy éppen a szóban forgó épületben működő belgyógyászatra és ideggyógyászatra szereltek sötétítőket, igaz, tegnap csak törülközőket és fehér lepedőket, valamint szitavékony, átlátszó függönyöket láttunk az ablakokon. Dr. Deme Judit megyei közegészségügyi igazgató hangsúlyozta, rendes körülmények között semmilyen függönyt nem szabadna elhelyezni a kórtermi ablakokra, mert nem lehet megoldani ezek folyamatos fertőtlenítését, ezért azt javasolták, ahol mégis felszerelik, a kánikula utáni időszakban vegyék le, az ablakok maradjanak szabadon. Szerinte az egyetlen szabályos megoldás az lenne, ha a két ablaktábla közé helyeznének árnyékolót, de erre a termopán ablakok nem alkalmasak — szögezte le. Lapunknak elmondta, Kézdivásárhelyen, Kovásznán és Baróton már korábban is voltak sötétítők az ablakokon, a céhes város új kórházát pedig úgy tervezték, hogy már kezdetben légkondicionálót építettek a műtőbe, az intenzív és újszülöttosztályra. Klasszikus légkondicionáló berendezést nem lehet beszerelni olyan termekbe, ahol a sterilitásra különös hangsúlyt kell fektetni, így az ilyen szobákba, műtőkbe speciális berendezésre van szükség, de erre csak a Dr. Fogolyán Kristóf Megyei Kórház kapott pénzt, és minden bizonnyal hamarosan beszerzik a készülékeket — mondta az igazgató. Kérdésünkre, hogy a gyermekosztályok kiemelt helyen szerepelnek-e a hőmérséklet korlátozása tekintetében, Deme doktornő elmondta, a kórházak maguk döntenek arról, hogy milyen hőségszabályozási politikát folytatnak, így azt is ők határozzák meg, hogy a rövid időn belül szétosztásra kerülő húsz régi típusú légkondicionálót hová szerelik fel.
Dr. Albert István kórházigazgató arról biztosított, nem az orvosi szobákba és irodákba fogják a készülékeket felszerelni, ellenben nincs meggyőződve, hogy ezeket hamarosan megkapják, mert ismervén a közbeszerzési eljárás bürokratikus útját, félő, hogy a beígért augusztusi kánikula is véget ér, amire a légkondicionálók a kórtermekbe kerülnek. Ettől tart egy-két élelmesebb orvos is, akik nem várják ölbe tett kézzel a levegőcsináló gépet, hanem támogatót keresnek az azonnali vásárláshoz.
Tegnap a gyermekosztály játékszobájában elhúzott függöny mögött rakták a kirakósokat a kisebb gyermekek, az anyukák ugyanabban a helyiségben tévét néztek, és örvendtek az elviselhető levegőnek. Dr. Péter Margit osztályvezető főorvos szerint a múlt héten több napon keresztül 34—35 Celsius-fok volt a kórtermekben, és a folyosón sem mozdult a levegő, ilyen körülmények között feküdtek sokan betegeik közül gennyes mandulával és negyven fok körüli lázzal. Embertelen körülmények voltak a szurkos tetejű épület legfelső emeletén, az ápolószemélyzet is rosszul érezte magát estére, még csak egy szódavízgyártó készülék sincs az ő emeletükön — panaszolta a főorvos. Világossárga sötétítőik vannak, azokat napközben behúzzák, reggel korán szellőztetnek, de elkelne egy ipari légkondicionáló a folyosóra, illetve szobai berendezés legalább néhány kórterembe, ahová a legsúlyosabb betegek kerülnek.