Elnevezésükben különbözőek – táncegyüttes, népi együttes, néptáncműhely, táncszínház, művészegyüttes –, színpadra visznek folklórműsort, táncszínházi produkciót, mesejátékot, céljuk ellenben ugyanaz: hagyományőrzés és a hagyományok átadása. A május utolsó napjaiban Sepsiszentgyörgyön tartott 18. Erdélyi Magyar Hivatásos Néptáncegyüttesek Találkozója (EHTET) egyfajta keresztmetszetét mutatta meg e művészetnek, vázlatosan végigvezetve a Kárpát-medencei néptánctérképen.
Az Erdélyi Hivatásos Néptáncegyüttesek Találkozója az erdélyi hivatásos táncélet legfontosabb szakmai rendezvénye. Az évente szervezett vándorrendezvény egyszerre táncfesztivál és szakmai fórum, amelynek korábban sem volt verseny jellege, mégis a szakmai bizottság minősítette a bemutatott előadásokat, az alkotók munkáját, a táncosok (akár név szerint is), valamint a zenészek teljesítményét, ezáltal egyfajta rangsort állított fel. Az ilyen típusú értékelés elmaradt, de az előadások alapos átbeszélése nem. A meghívott szakemberek sok olyan részletre felhívták a figyelmet, amelyek a továbbiakban segíthetik az együtteseket munkájukban.
Erről a segítő szándékú értékelésről Farkas Tamás Örökös Aranysarkantyús Táncos, néptáncpedagógus, a békéscsabai Tabán Táncegyüttes művészeti vezetője, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem táncművész szakának oktatója, folklórgyűjtő azt mondta: a Magyarországon korábban kialakult (jó ideig Erdélyben is meghonosodott – szerk. megj.) negatív értékelési típussal ellentétben az ő nemzedéke tudatosan egy pedagógiai célzatú kommunikációt gyakorol, amelynek lényege az erények kiemelése, nem a kritika megfogalmazása, hanem a tiszteletteljes javaslattétel.
Néptánc és kortárs színház
A nyitóesten a sepsiszentgyörgyi Háromszék Táncegyüttes mutatkozott be a Módosné Almási Berta Csilla és Módos Máté által rendezett-koreografált Hazától hazáig című folklórműsorral, amely egyfajta táncos barangolás Somogytól az Al-Duna mentén keresztül a hortobágyi pusztaságon, a felvidéki palócok földjén, Gömörben, a székely felmenőkkel rendelkező viskiek (Kárpátalja) vidékén, végül visszakanyarodva az Alföldre.
A találkozó másnapján Kutszegi Csaba balettművész, tánc-, színház- és irodalomkritikus boncolgatta, hogyan jelenik meg a néptánc színházi körülmények között, miközben már nem élő hagyományként van jelen az életünkben. Ehhez kapcsolódó kérdésünkre elmondta: egyfajta átmeneti időszakban vagyunk, amikor a néptánc már nem szerves része a falusi ember életének, de még sokan emlékeznek erre, és fontos, hogy olyan előadások szülessenek, amelyeken ezeket az emlékeket újra lehet élni, de létjogosultsága van a táncszínháznak is, el kell fogadni, ha valaki keresi az újat, és azt is, ha őrzi a régit vagy csak az elemeit használja fel más műfajban.
A találkozón többször esett szó a néptánc és a kortárs színház viszonyáról, és azt is többen megfogalmazták, a néptánc egyik út a színház felé. Vajon a néptáncnak kortárs szemléletet kell adni ahhoz, hogy eljusson a mai kor emberéhez? – kérdeztük Kovács Levente marosvásárhelyi rendezőtől, aki évek óta figyelemmel követi a hivatásos néptáncegyüttesek munkáját, idén is tagja volt a találkozó szakmai bizottságának. A színészpedagógus, egyetemi tanár, szakíró, a hazai színészképzés doyenje szerint ez minden művészetnél megtörténik, ezt ellenben sokan nem fogadják el. Lehet őrizni a hagyományt tisztán, és lehet újat alkotni, a lényeg, fogadjuk el, hogy a kortárs egyfajta fejlesztés, továbbgondolása a réginek. Nem áll szemben egyik a másikkal, hanem továbbviszi azt, amit a másik létrehozott hosszú évtizedeken, évszázadokon át.
Udvarhely Néptáncműhely
Ritka magyar
Egyszerűség, egység, mértéktartás, méltóság – ezekkel a szavakkal jellemezte Horváth Zsófia Harangozó Gyula-díjas táncművész, koreográfus, néptáncpedagógus az Udvarhely Néptáncműhely Tőkés Csaba Zsolt rendezte-koreografálta, Kallós Zoltán emlékére összeállított Ritka magyar című előadását. Érthető szimbólumok, egyfajta mezőségi táncantológia, anélkül, hogy bele akarnák sűríteni Kallós Zoltán teljes mezőségi gyűjtését. Szellemiségét annál inkább idézik, ami arra utal, hogy éljük életünket a minőség méltóságával – hangsúlyozta Kovács Levente.
Az orgonazenével induló és végződő zenei keretet, a tánckar közös éneklését emelte ki Szalay Zoltán a Nagyvárad Táncegyüttes Népek tengere előadásból. A brassói Transilvania Egyetem zenetanára, zeneszerző, népzenekutató szerint az utóbbi években az együtteseknél sokat fejlődött a színpadi éneklés, a zenekarok kitűnőek. Míg a Sánta Gergő és Sánta-Biró Anna által rendezett-koreografált Népek tengere Horváth Zsófia szerint túl nagy feladat volt a Nagyvárad Táncegyüttesnek, ellenben a tánckar alázattal valósította meg az alkotók elképzeléseit, Farkas Tamás lendületesnek, autentikusnak nevezte az előadást, amelyben kalotaszegi, bukovinai, szlovák, somogyi, sárpataki táncokat láttunk.
A sokféleség jellemzi a Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes gyermekeknek és felnőtteknek szóló, Katica, az örökké síró királykisasszony című mesejátékát is, itt ellenben ez a sokféleség néha nem szerencsés – vélik a szakemberek. A Kossuth-díjas Diószegi László forgatókönyve alapján és rendezésében, koreografálásában készült előadásban nincs könnyű dolga a társulatnak, mivel színészi teljesítményt is kell nyújtaniuk, ezt láthatóan legtöbben sikeresen oldják meg.
Nagyvárad Táncegyüttes
Kalotaszegtől Nyárádszeredáig
A Maros Művészegyüttes Márványföldből gyöngyvirágok – Kalotaszeg öröksége című műsoráról szóló kiértékelésen leginkább a tánckar magas szintű technikai tudását emelték ki a szakemberek. A társulat megfogalmazásában céljuk a magyar, román és cigány táncok hiteles előadása, csakhogy ez a hitelesség sok esetben a hagyományőrzők táncának pontos lemásolása révén történik, ami modorossághoz vezet – állapította meg Farkas Tamás, aki arra kérte a táncosokat, formálják a saját testükre az adott táncot. A Sánta Gergő rendező-koreográfus és alkotótársa, Sánta-Biró Anna által jegyzett előadás nagy sikert aratott a találkozón, a Moldován-Horváth István vezette zenekart, megérdemelten, külön is ünnepelte a közönség.
Hogyan válik egy vígeposzból táncdramaturgia? – ezt elemezte a szakmai bizottság a nyárádszeredai Bekecs Táncszínház által bemutatott, A helység kalapácsa című néptánckomédia vonatkozásában. A válasz: éppen olyan furán, az alkotói elvárásokat kicsúfolóan, ahogy Petőfi Sándor parodizálja az eposzt mint műfajt azonos című művében. A Györfi Csaba rendezésében, koreográfiájával színre vitt produkcióban nagyszerű karakterek jelennek meg, de kevés a táncélmény – rótta fel Farkas Tamás a kiértékelőn. Kutszegi Csaba a Bekecs Táncszínház közönségnevelő szerepét emelte ki, mely társulat az elmúlt években többféle műfajban lépett közönség elé, felvállalva a hagyományost és az újszerűt. A kísérletezést Kovács Levente is jónak tartja, szerinte ez is a tanulás egyik útja.
Maros Művészegyüttes
Záró gondolatok
Az idei találkozó résztvevői közösségként élték meg a három nap eseményeit, talán az előző években nem volt ennyire együtt az erdélyi hivatásos néptáncosok tábora – mondta lapunknak Virág Endre, a házigazda Háromszék Táncegyüttes igazgatója. A Prezsmer Boglárka színház- és drámapedagógus, dramaturg által moderált kiértékelők zárásaként a szakmai bizottság tagjai is megfogalmazták a találkozóról alkotott összegzésüket.
Farkas Tamás az autentikus precizitást emelte ki, hisz a hivatásos együtteseknél az eredeti táncanyag hiteles megtanulása az első lépés, ahonnan tovább lehet indulni. A táncszínház tekintetében arra biztatta a társulatokat, legyenek bátrak, progresszívek. Horváth Zsófia az egymás iránti nyitottságot hangsúlyozta, valamint azt, hogy ebben a műfajban alkotó, táncos, zenész mind egyenrangú, és büszkének kell lenniük arra, amit csinálnak. Szalay Zoltán a zenei sokszínűségre hívta fel a figyelmet, ami szerinte fontos, de csak akkor jó, ha a műsoron belül indokolt az adott hangzásvilág. Kutszegi Csaba értékeli az együttesek sajátos útkereséseit, és azt, hogy ezen a találkozón lehetőséget kaptak a fiatal koreográfusok a bemutatkozásra.
A művészeteket a múlt, jelen és jövő összefüggésében kell tekinteni, ez tart meg minket – fogalmazott Kovács Levente. A legfontosabb, hogy mindenki menjen azon az úton, amelyben hisz, s bár a hat hivatásos együttes gondolkodásmódja nem egyforma, a lényeg, hogy ennek a különbözőségnek, sokszínűségnek egy irányba kell mutatnia – mondotta.