Több mint 160 400 nyolcadikos iratkozott fel a ma kezdődő országos képességvizsgákra – tájékoztatott az oktatási minisztérium. A végzős nyolcadikosokat az iskolák kötelezően, automatikusan íratják be a vizsgára, de nem minden diák jut el a lezárásig: az edupedu oktatási portál szerint a tavaly szeptemberben nyolcadik osztályt kezdők nagyjából 9 százaléka, közel 16 000 kamasz nem fejezte be az általános iskolát.
Kisvárosnyi diák tűnik el évente
Tavaly 8,49 százalék volt azoknak az aránya, akik elkezdték, de nem fejezték be a nyolcadik osztályt, ez 14 944 diákot jelent. Az idén 15 866 tanuló hiányzik a tanév elején nyilvántartásban levők és a tanév végén vizsgára beíratottak közül, ami 634, egyenként 25 tanulóból álló osztálynak felel meg országszerte. Mindez annak dacára, hogy Ligia Deca oktatási miniszter az idén januárban egy 13 tételes javaslatcsomagot küldött szét az iskolaelhagyás csökkentésére. Az edupedu portálon közzétett adatokból egyébként az derül ki, hogy az elmúlt évtizedben meglehetősen furcsán változtak az arányok: 2014 és 2019 között 9,5 és 11,6 százalék között mozgott a nyolcadikban lemorzsolódó gyermekek aránya, de közben két kiugró év is volt, 2016-ban 13,49, 2017-ben 14,39 százalékos volt a kiesés. 2020-ban (a koronavírus-járvány első évében) azonban hirtelen nagyot javult a helyzet, 3,45 százalékos volt a lemorzsolódás; 2021-ben azonban már 6,69 százalékos, 2022-ben 6,02, tavaly 8,1 százalékos. Szintén feltűnő adat, hogy míg az előző években általában néhány száz vagy legtöbb 8300 fővel változott – nőtt vagy csökkent – a nyolcadikos diáklétszám, 2021-ben (a járvány második évében) 38 ezerrel kevesebb nyolcadikos szerepel a statisztikákban, mint amennyien 2020-ban voltak. Azóta megint folyamatosan nő a számuk, a most záruló tanév elején 176 266-an voltak.
Gyakorlati tudnivalók
Az országos felmérő ma a román nyelv és irodalom vizsgával kezdődik, csütörtökön matematikával folytatódik, pénteken pedig anyanyelvükből vizsgáznak a nemzeti kisebbségekhez tartozó tanulók. A felmérőket összesen 3392 iskolában vagy vizsgaközpontban tartják.
A diákoknak 8 és fél 9 között kell megjelenniük a vizsgateremben egy érvényes személyazonosító igazolvánnyal. Az írásbelin csak kékkel író tollat vagy golyóstollat, az ábrákhoz és rajzokhoz fekete grafitceruzát használhatnak.
A vizsga 9 órakor kezdődik a feladatlapok és a lepecsételt piszkozatlapok szétosztásával, időtartama 120 perc. Kézikönyvek, szótárak, jegyzetek, könyvek, vázlatok, példatárak, illetve mobiltelefonok és elektronikus számítástechnikai vagy kommunikációs eszközök használata nincs megengedve, és tilos bevinni a vizsgaterembe bármilyen táskát, hátizsákot, pénztárcát és más személyes tárgyakat; ezeket egy e célra kijelölt tárolóhelyiségben kell hagyni. A vizsgafolyamatot térfigyelő kamerák rögzítik. A tételeket és a javítási útmutatót az írásbeli vizsgák napján 15 óráig közzéteszik a subiecte.edu.ro honlapon.
A vizsgák előzetes eredményeit július 3-án legkésőbb 14 óráig teszik közzé az evaluare.edu.ro honlapon, ahol a diákok neve helyett az első vizsgán kiosztott egyéni kód jelenik meg. A dolgozatok javítása digitálisan történik. Óvást még aznap, 16 és 19 óra között, illetve másnap, július 4-én 8 és 12 óra között, személyesen a vizsgaközpontban vagy elektronikus úton lehet benyújtani.