Orbán Viktor szerint cigánybűnözés nincs, de cigány bűnözők vannak. A Fidesz elnöke a köztársasági elnökkel folytatott szerdai megbeszélése után azt mondta: súlyosbítja a bajt, ha nem mondják ki, hogy a cigány származású bűnelkövetők aránya napról napra növekszik.
A pártelnök a több mint egyórás megbeszélés után többek között arról beszélt: Sólyom Lászlónak elmondta, megfogalmazásaikban a liberális demokrácia értékeit és emberi méltóságot tiszteletben fogják tartani, ugyanakkor ,,világossá kell tenni, hogy a közbiztonság esetében a cigány származású bűnelkövetők, súlyos bűncselekményeket elkövetők aránya jelentős mértékben, napról napra fokozódó mértékben, érzékelhető mértékben növekszik". Aki erről nem beszél, becsukja a szemét, nem érzi úgy, hogy eljött az egyenes beszéd ideje, az súlyosbítja a bajt ― jelentette ki a pártelnök, aki szerint nevén kell nevezni a dolgokat, mert egyébként nem fogjuk tudni a bajokat orvosolni. Kérdésre válaszolva Orbán Viktor kijelentette: sosem használja a cigánybűnözés szót, ,,de cigány bűnözők azért vannak". ,,Cigánybűnözés nincs, cigány bűnözők vannak" ― válaszolta. Szerinte a kormány az elkövetők származására, ,,leginkább cigány származására, bőrszínére" hivatkozva bűnözőket menteget, ahelyett hogy a kézre kerítésükről intézkedne, és az áldozatok oldalára állna. Ma a kormány a származásra való tekintet nélkül mindannyiunkat megillető védelmet nem tudja biztosítani, ezért romokban hever a közbiztonság ― fogalmazott. Az MTI kérdésére a Fidesz elnöke a probléma kezeléséről azt mondta: súlyosabb büntetésekre, gyorsabb bírósági eljárásokra és határozottabb parlamenti törvényalkotásra lenne szükség, valamint arra, hogy munkahelyeket teremtsenek a cigány népesség számára. Szerinte ugyanis a probléma mögött két ok húzódik meg, egyrészt Magyarországon a büntető törvénykönyv és a büntetőeljárási szabályok rendkívül enyhék, ezért, ha nem lesz gyorsabb az igazságszolgáltatás, és a kiszabott büntetések nem lesznek szigorúbbak, ,,ezt a bűnözési hullámot megfékezni nem lehet". Jelezte, hogy csütörtökön a Fidesz közrend és biztonság munkacsoportja megbeszélést tart, ahol áttekintik az erre vonatkozó jogi kezdeményezések lehetőségét. A Fidesz elnöke hozzátette: nem vádolható azzal, hogy nosztalgiát érezne a kommunista rendszer iránt, de szerinte a másik ok, amiről őszintén kell beszélni az, hogy 1990-et megelőzőleg a roma származású magyar állampolgároknak 80―85 százaléka dolgozott, mert a politikai elit képes volt megoldani ezt a feladatot, most viszont ez az arány csak 20―25 százalék körüli.
Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Havi támogatás (előfizetés): a megadott összeget havonta automatikusan levonjuk a kártyádról (minimum 5 RON/hó). Bármikor lemondható, a kezeléshez e-mailben küldünk egy egyszer használható kezelő linket.