Ojtozból ma indulnak a Lemhényi Ifjúsági Szervezet által szervezett emléktúra résztvevői, és naponta harminc kilométert gyalogolnak, egészen az Úz-völgyi völgyzárig. Az ezeréves határ mentén és az Árpád-vonalon próbálnak haladni, egykori világháborús helyszíneket felkeresve.
A Lemhényi Ifjúsági Szervezet (LISZ) Hőseink Ösvényén túracsoport évente megszervezi közepesen nehéz emléktúráját az Ojtozi-szoros és az Úz völgye védelmében nyolcvan esztendővel ezelőtt hősi halált halt székely katonák emlékére. A gyalogtúra megálmodója és vezetője, Lukács Botond érdeklődésünkre arról számolt be, hogy a háromnapos, 90 kilométer hosszú, negyedik emléktúrán mintegy harminc sepsiszentgyörgyi, uzoni, marosvásárhelyi, kézdialmási, nyujtódi, lemhényi, berecki, zágoni, szotyori, mikóújfalusi, csíkszeredai és kézdivásárhelyi vesz részt.
Az emléktúra résztvevői ma indulnak Ojtozban a római katolikus templommal szemben lévő hármashalomtól – ahol koszorúznak –, és naponta harminc kilométert fognak gyalogolni az Árpád-vonal mentén az ojtozi völgyzártól az Úz-völgyi völgyzárig. Végig az ezeréves határ mentén és az Árpád-vonalon próbálnak haladni és ezáltal minel több háborús helyszínt (bunkereket, közlekedesi árkokat, esetenként sírokat) felkeresni és azokat feltérképezni.
Első nap Ojtozból indulva a Nagy Sándorig jutnak el, második nap a Nagy Sándortól a Magyar Nemerét érintve a Cigányka pataka és Piripó Baska az úti él. Harmadik nap, augusztus 24-én érkeznek meg az Úz völgyébe, ahonnan a Sóvető és a Magyarós van kinézve úti célnak. Így a túra összhossza meghaladja a 120 kilométert. A résztvevőknek alkalmuk lesz megtekinteni az Árpád-vonal erődítményeit, az ahhoz tartozó egykori lőállásokat, géppuskafészkeket, közlekedési árkokat, tüzérségi állásokat és bunkerek sokaságát. A csapat vezetője egy-egy ilyen objektumnál rendhagyó történelemórát tart majd. A túra résztvevői részleteket tudhatnak meg a frontvonalban harcoló és életüket áldozó katonáink mindennapjaiból, hősies helytállásukról, szenvedéseikről, sőt, vágyaikról és az erődrendszerben elviselt szellemi terhelésről.
Lukács Botond azt is elmondta, hogy a túra jó erőnlétet és megfelelő felszerelést igényel. A tábori felszerelést gépkocsival szállítják az aznapi táborhelyre, a túrázók csak annyi csomagot visznek napközben, amennyire aznap szükségük van, egy napra való élelmet, vizet, esőköpenyt kell magukkal vinniük. Az esőköpeny, a túrabakancs és a hálózsák kötelező felszerelés. A résztvevők az útjukba eső menedékházakban szállnak meg, a napi háromszoros étkezést a szervezők igyekeznek biztosítani. Úgy tervezik, hogy augusztus 26-ára érjenek vissza az úzvölgyi temetőbe, ahol délben részt vesznek a megemlékezésen, majd koszorúznak. A gyalogtúra résztvevőit hétfőn az Úz völgyéből autókkal szállítják vissza Lemhénybe.