A Fehér Ház véglegesíti azt a tervet, amely enyhítené az Ukrajnának adományozott amerikai fegyverek felhasználására vonatkozó korlátozásokat, lehetővé téve az ukrán hadsereg számára, hogy hatékonyabban védekezzen az orosz rakétatámadások ellen – erősítette meg egy nyugati tisztviselő és két másik, a tárgyalásokat ismerő személy a Politicónak.
A tervezetről folytatott megbeszéléseket szűk körben tartották, és a részletek még kidolgozás alatt állnak. Az elmúlt napokban azonban Washingtonban, Londonban és Kijevben egyaránt tárgyaltak annak lehetőségéről, hogy Ukrajna milyen területeket érhet el amerikai és brit gyártmányú fegyverekkel Oroszországon belül.
A legújabb megbeszélések jelentős változást hoznak a nyári vitákhoz képest, és arra utalnak: a Biden-adminisztráció készen állhat arra, hogy végre engedélyezze Ukrajna kérését, hogy határozottabban védhesse meg magát és agresszívebb lépéseket tegyen Oroszországon belül.
A tárgyalások azért gyorsultak fel, mert az Egyesült Államok megerősítette: Irán sikeresen szállított ballisztikus rakétákat Oroszországnak. Az amerikai és brit tisztviselők hetek óta egyeztetnek arról, hogy Ukrajna használhassa a brit Storm Shadow rakétákat Oroszországon belüli csapásokra, a kérdés a tervek szerint napirenden lesz, amikor Joe Biden elnök és Keir Starmer brit miniszterelnök ma találkozik a Fehér Házban.
Antony Blinken amerikai külügyminiszter és brit kollégája, David Lammy szerdán Kijevben találkozott Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel, hogy megvitassák a fegyverek kérdését, valamint Ukrajna oroszországi beavatkozásait és a legutóbbi orosz előrenyomulásokat.
Veszélyes eszkalációhoz vezetne, ha Washington engedélyezné Kijevnek, hogy nagy hatótávolságú fegyverekkel mérjen csapást Oroszország nemzetközileg elismert területének mélyére – jelentette ki Szergej Rjabkov orosz külügyminiszter-helyettes szerdán az RT televíziónak nyilatkozva. Kilátásba helyezte, hogy az orosz hadsereg az ATACMS rakétákat ugyanúgy meg fogja semmisíteni, mint a korábban szállított amerikai fegyverrendszereket. Leszögezte, hogy Moszkva nem fogad el semmilyen ultimátumot az ukrán konfliktussal kapcsolatban, akár Koppenhágában vagy Bürgenstockban – az Ukrajnáról szóló korábbi konferenciák helyszínein – mutatják be őket, a harctéren kialakult realitásokból kell kiindulni – írta az MTI.