Eredménytelenül zárultak tegnap a munkaügyi miniszter és az intézmény székhelye előtt tüntetők küldöttségei közötti tárgyalások. A szakszervezetek és a nyugdíjasok nagyszabású demonstrációkat helyeztek kilátásba október 25-ére, ha a kormány addig nem módosítja az új nyugdíjtörvényt. Tegnap délelőtt több százan tüntettek a szaktárca előtt az új nyugdíjtörvény ellen, a Romániai Vasúti Közlekedési Szakszervezetek Szövetsége (FSTFR) által kezdeményezett megmozduláson más szakszervezetek és civil szervezetek képviselői is részt vettek.
Az FSTFR elnöke, Maxim Rodrigo a tárgyalások után elmondta, hogy a találkozón végig ellentmondtak egymásnak a felek: míg Simona Bucura-Oprescu miniszter nagyon jónak tartja az új nyugdíjtörvényt, a szakszervezetek úgy vélik, hogy a nehéz vagy különleges munkakörülmények között dolgozó személyek esetében „alkalmazhatatlan” a jogszabály. A szakszervezeti elnök szerint továbbra is magyarázatot várnak a minisztertől arra, hogy miért kaphat 1000 lejtől 4000 lejig terjedő összeggel nagyobb nyugdíjat az, aki idén szeptemberig vonult nyugdíjba, annál a munkavállalónál, aki szeptembertől kérvényezi a nyugdíjaztatását. Úgy látja, a jogszabály bevezetésével újabb méltánytalanságokat idéztek elő. Mint mondta, a szakszervezetek összefogtak, és ha nem teljesítik követeléseiket, október 25-én nagyszabású tüntetéseket tartanak.
A tárgyalásokat folytató delegáció tagja volt a Munkavállalók Országos Szövetségének elnöke is. Constantin Creţan azt mondta, az egyeztetésen egyetlen problémájukra sem született megoldás, a munkaügyi miniszter és az Országos Nyugdíjpénztár elnöke, Daniel Baciu „szokásos mellébeszéléseit” hallgatták. Hozzátette, jövő héten a Zsil völgyében folytatják a demonstrációik sorát, és az október 25-ére a kormány épülete elé tervezett tüntetésen is nagy számban részt vesznek.
A fogyatékkal élők ügyeivel foglalkozó országos tanács elnöke, Daniela Tonci hangsúlyozta, a fogyatékkal élő nyugdíjasoknak felajánlották, hogy nyugdíjuk egy részét a szociális védelemről szóló törvény alapján folyósítják, de ők a juttatásnak ezt a formáját „szociális segélynek” tekintik és elutasítják.