A közszolgálatiságról, a mesterséges intelligencia médiabeli használatáról, lapszerkesztésről, lapkiadásról, az írott és elektronikus sajtó véleményformáló felelősségéről, az erdélyi magyar sajtót meghatározó neves újságíró elődök szerepéről esett szó a Magyar Újságírók Romániai Egyesülete (MÚRE) hét végi kétnapos szakmai találkozóján, amelyet a szovátai Teleki Oktatási Központban tartottak. Az alkalomból szakmai díjakat adtak át, a médiamenedzser-díjat Ferencz Csaba, a lapunk, a Háromszék Kiadó ügyvezető igazgatója kapta.
Az országos közszolgálati rádió és televízió bukaresti, marosvásárhelyi, kolozsvári, temesvári magyar szerkesztőségeinek jelen lévő vezetői egybehangzóan pozitívumként említették: annak ellenére, hogy állami finanszírozásúak, adásaik tartalmát tekintve semmilyen felsőbb utasítást nem kell követniük, ellenben kevés a pénz, mindenütt emberhiánnyal küzdenek, és amióta zárolták az állásokat, a nyugdíjba vonuló kollégák helyére nem tudnak fiatalokat alkalmazni. Feladatuk és felelősségük óriási, a valóságot kell bemutatniuk, amiből kirajzolódik a jelen kórképe, de ehhez kevesen vannak – hangzott el a Szűcs László, a MÚRE elnöke moderálta beszélgetésen.
Ez alkalomból megtartották a két éve közhasznú szervezetként működő MÚRE rendkívüli közgyűlését, amelyen a tagok aktívabb részvétele, a lapkiadók egyesületével való együttműködés, a közhasznúság feltételei között szereplő képzési programok, az egyesület nagyobb nyilvánosságának megteremtése, a médiacímtár bővítése, az egyesület szakosztályainak megerősítése, a fiatalok bevonása volt terítéken.
Kacsó Sándor a két világháború között volt újságírója, két évig főszerkesztője a Brassói Lapoknak, róla emlékeztek meg előadásaikban Ambrus Attila, a Brassói Lapok főszerkesztője és Cseke Péter sajtótörténész, H. Szabó Gyula Kacsó Sándor írói pályájáról szóló felvezetőjét követően. A találkozón újságírók által írt, szerkesztett könyveket mutattak be, köztük a Vajdasági Magyar Újságírók Egyesülete kiadványait, mely partnerszervezete a MÚRE-nek.
Az életmű- és szakmai díjakat szombat este adták át, az elhangzó méltatásokból valóságos kis erdélyi magyar sajtótörténet rajzolódott ki az elmúlt negyven-ötven évből, mivel a díjazottak közül sokan több évtizede dolgoznak a média valamelyik területén.
A MÚRE életműdíjat adományozott Ulieru-Rostás Emíliának több évtizedes televíziós vágói munkásságáért, az RTV Magyar Adása archívumának szakavatott gondozásáért, Tóthfalussy Veress Évának több évtizedes szakújságírói munkásságáért, az Erdélyi Gazda folyóirat több évtizedes szolgálatáért, szerteágazó tudományos és közéleti tevékenységéért, Hecser Zoltánnak több évtizedes sokoldalú újságírói, szerkesztői munkásságáért, a MÚRE alapításában szerzett érdemeiért, Stanik Istvánnak több évtizedes újságírói, szerkesztői munkásságáért, a romániai magyar újságírást megújító, intézményteremtő tevékenységéért és Tomcsányi Máriának sokoldalú újságírói, szerkesztői munkásságáért, a Román Rádió és a Román Televízió Magyar Adásának több évtizedes szolgálatáért.
A díjazottak
A Tomcsányi Tibor-díjat idén Sebő Tímea kolozsvári rádiós újságíró kapta, a nyolcvanéves Galbács Pál újságírót, az RTV magyar adásának volt szerkesztőjét a MÚRE jubileumi emlékoklevéllel köszöntötte.
További díjak: a pályakezdő újságírók teljesítményét elismerő Balló Áron-díjat Andó Réka kapta a Majomsziget.ro portál szerkesztéséért, az ifjúsági sajtó új formáinak keresése érdekében kifejtett munkásságáért, Benkő J. Zoltán-díjat vett át Kelemen Dóra, a Hargita Népe napilap és mellékletei tördelőszerkesztője, Csép Sándor-díjat adományozott a MÚRE T. Bányai Péter televíziós vágónak, az RTV magyar adása Aranyszalagtára szakszerű felújításáért végzett munkásságáért, Majtényi Ágnes-díjat kapott László Tibor kolozsvári rádiós újságíró, rovatvezető több évtizedes, szenvedéllyel végzett, sokoldalú rádiós újságírói munkásságáért, Szilágyi Aladár-díjjal tüntette ki az egyesület Szucher Ervint, a Népújság, a Krónika napilapok, a Vásárhely.ma portál munkatársaként végzett több évtizedes kiemelkedő tevékenységéért, értékes, hiánypótló riportjaiért, az év médiamenedzser-díját adományozta a MÚRE Ferencz Csaba lapigazgatónak, felelős kiadónak a sepsiszentgyörgyi Háromszék napilap és kiadója kötelékében kifejtett kiváló munkásságáért, Pro Amicitia díjat kaptak Ștefan Crâsta és Tiberiu Boca televíziós újságírók, szerkesztők a Duna TV és a Duna World által sugárzott Ecranul nostru című román nyelvű műsornál végzett színvonalas munkásságukért.
A méltatások során több ízben elhangzott, akik a médiában a köz valós szolgálatát vállalták fel, többnyire megszállottjai a szakmának, nem a pénzért és nem a dicsőségért dolgoznak, szeretettel és alázattal végzik munkájukat.