Zenés utazás a 17. századba

2024. október 8., kedd, Kultúra

Az elmúlt évszázadok hangulatába, zenei kultúrájába tehetett képzeletbeli utazást az, aki részt vett a baróti Kájoni Consort régizene-együttes által a hétvégén 12. alkalommal megszervezett régizene-találkozón, mely eseménynek ezúttal az olaszteleki Daniel-kastélyszálló régi csűrből átalakított rendezvényterme adott otthont.

  • Az Erdővidéki Régizene-találkozón Bethlen Gábor fejedelem idejébe utazhattunk vissza a korabeli zene és táncok segítségével. A szerző felvétele
    Az Erdővidéki Régizene-találkozón Bethlen Gábor fejedelem idejébe utazhattunk vissza a korabeli zene és táncok segítségével. A szerző felvétele

A baróti régizene-együttes által minden évben megszervezett találkozónak nem először és minden bizonnyal nem is utoljára volt helyszíne az olaszteleki kastélyszálló, hiszen annak tulajdonosai, Rácz Lilla és Attila, mint azt lapunknak is már többször hangsúlyozták, örömmel adnak otthont a hasonló rendezvényeknek, így próbálva meg friss színt vinni a helyi közösség életébe és Erdővidék kulturális palettájára. A színvonalas, szép rendezvény résztvevőinek egyúttal alkalmuk nyílt meglátogatni a kastélynál 2022-ben berendezett, 1680 újratöltve című kiállítást is, ahol modern technológia segítségével utazhatunk vissza mintegy 350 évet az időben.

A találkozónak ezúttal egyetlen meghívott vendége volt: a 2007-ben alakult dévai Renaissance zene- és táncegyüttes. Vezetőjük, Gáspár-Barra Réka elmondta: a kapcsolatuk a baróti régizene-együttessel szépen alakul, tudnak egymás tevékenységéről, bátorítják is egymást a Kovászna megye Tanácsa által is támogatott Székelyföld–Szórvány partnerségi program keretében. Az olaszteleki találkozón bemutatott, Édes Susa! című táncjátékuk Bethlen Gábor erdélyi fejedelem életéből elevenített fel mozzanatokat, éspedig a Károlyi Zsuzsannával kötött házasságának, illetve fejedelemmé választásának eseményeit örökítve meg a korabeli táncok segítségével.

A Kájoni Consort fellépése után a dévaiakkal közös örömtánc következett, melybe a hallgatóság is bekapcsolódhatott, érzékelve, milyen lehetett egy 17. századi tánc­est hangulata. A rendezvényen Gyulai-György Éva zenetanárnő, a Kájoni Consort művészeti vezetője úgy fogalmazott, minden évben próbálnak valami újdonságot vinni a régizene-találkozókba, ami idén a tánc és a történelem összefonódása volt. Rácz Lilla, az olaszteleki kastély tulajdonosa pedig örömét fejezte ki, hogy ismét vendégül láthatták a régi zene kedvelőit, mint mondta, már természetes, hogy a kastélyban a régi korok muzsikája is felcsendül, annak helye ott van az ódon falak között, melyek oly sok képi emléket is őriznek múltunk zivataros évszázadaiból.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt kíván-e venni a december elsejei parlamenti választásokon?









eredmények
szavazatok száma 1826
szavazógép
2024-10-08: Kultúra - Mózes László:

Demeter János zenélő természetfotói

Rendhagyó és igényes fotókiállítással jelentkezett Demeter János fotográfus, a Vadon Egyesület ügyvezető igazgatója, az évente megszervezett Transnatura nemzetközi természetfotó-verseny kovász-embere. Barokk... természetesen című sepsiszentgyörgyi tárlatán fényképei mellé barokk muzsikát társított, amit a látogatók okostelefonjaik segítségével hallgathatnak meg.
2024-10-08: Kultúra - :

Színes programokkal népszerűsítik Székelyföld kultúráját

A három székelyföldi megye önkormányzata által alapított Orbán Balázs-díjak átadása nyitja az idei Székelyföld Napokat október 8-án Székelyudvarhelyen. A tizenötödik kiadásához érkezett rendezvénysorozat a térségi együttműködés jegyében valósul meg, s célja, hogy ráirányítsa a figyelmet hagyományainkra, kulturális értékeinkre.